K čemu byl dobrý pokles ceny?

Padající ceny v minulém roce přinutily mnoho pozorovatelů přehodnotit svůj názor na digitální aktiva. Ale tato korekce, jak už jsme několikrát psali, je pro celý trh přínosem a pomůže mu dospět.

A dospívání je přesně to, co trh potřebuje, aby přitáhl zájem institucionálních investorů. Díky jejich masovému přílivu se dočkáme vyšší likvidity jak přímo díky investovaným penězům, tak nepřímo díky pozitivnímu efektu jejich důvěry na ostatní účastníky trhu. Jejich příchod bude pro ostatní obchodníky znamením, že trh je stabilní a důvěryhodný.

Rizika berte vážně

Mezi rokem 2015 a koncem roku 2017 panovala na trhu býčí euforie, protože cena Bitcoinu stabilně rostla. Obchodníci byli ochotni se spolehnout na málo známé a neregulované burzy i navzdory rizikům, které toto chování mohlo přinést – možné zisky toto riziko více než vyvažovaly.

V těch dobách představovala investice do digitálních aktiv unikátní příležitost ve srovnání s běžnými investicemi. Provozní riziko obchodování (riziko ztráty kvůli špatně nastaveným procesům, bezpečnosti a politice kryptoměnových operací) bylo mnohem vyšší, než riziko tržní (tj. riziko finanční ztráty kvůli podmínkám na trhu, případně kvůli špatnému odhadu situace).

Riziko ztráty peněz, nebo kryptoměn (tu a tam) například kvůli okradení burzy bylo více než vyváženo astronomickými potenciálními zisky. Investoři byli na cenu BTC pramálo citliví, protože trh ovládla euforie z exponenciálně rostoucí ceny – dobře známý FOMO efekt. Například mezi začátkem července 2017 a koncem roku, tedy během šesti měsíců, vzrostla cena jednoho Bitcoinu o astronomických 460 % z 2.492$ na 14.112$. Asi není nutné připomínat, že zhodnocení na vrcholu cyklu 17. prosince 2017 (19.666$) bylo ještě větší.

Obchodování na platformách s velmi vysokým provozním rizikem může být naprosto logickým krokem, pokud použijete upravené Sharpe Ratio. To pracuje s výnosem investic do Bitcoinu ve srovnání s výnosem z bezrizikové investice, za kterou se většinou považují státní dluhopisy důvěryhodných zemí (skutečně bezriziková investice ale neexistuje). Vzorec bere v úvahu také riziko celého portfolia (tržní i provozní) a jeho výsledkem je výnos očištěný o riziko.

Když za bezrizikový výnos budeme považovat americké dluhopisy s výnosem asi 1,5 % a riziko portfolia 135 % (35 % tržní riziko a 100% provozní), dostaneme Sharpe Ratio cca 3. To představuje velmi atraktivní poměr výnosu a rizika, kolem kterého se točí veškeré investování – návratnost převyšuje riziko trojnásobně.

Dnes se však výnosy podstatně snížily – v podstatě jsou omezené na arbitrážní příležitosti mezi jednotlivými burzami a vysoce rizikové krátkodobé spekulace. Ti, kdo vydělávali jen na růstu ceny, a tato strategie jim přinášela pohádkové zisky, náhle v prvních měsících roku 2018 začali těžce krvácet, pokud svojí investiční strategii od základu nezměnili.

Obchodníci se nyní shodují na tom, že snadné výnosy, například díky růstu ceny, nebo jednoduchá arbitráž, z trhu vymizely. Pokud ale výnosy začínají odpovídat spíše rozvinutějším trhům, kde si každý z mnoha účastníků chce urvat svůj kousek koláče, začne ochota riskovat tržní ztráty, nebo třeba riziko napadení burzy, prudce klesat. U mnoha rizik na burzách začnou investoři požadovat snížení, či rovnou odstranění – lepší zabezpečení účtů, záruky, vícenásobné podepisování transakcí atd.

To vše zkrátka znamená, že poměr rizika a odměny přestal být ospravedlněním k tomu, aby burzy zanedbávaly bezpečnost, procesy, konflikty zájmů a dohled úřadů.

Spousta burz například stále používá jedinou peněženku pro všechny vklady klientů, což je zlatým dolem pro crackery. A i když taková burza drží spoustu prostředků v offline peněžence, jsou její prostředky dostupné online příliš lákavým soustem pro nekalé živly. Spousta burz proto začala zavádět oddělené peněženky, kdy každý klient má svou vlastní a nabourání do jedné tak neznamená automatickou ztrátu peněz všech klientů.

Tento posun ve vnímání bezpečnosti znamená, že burzy, které tyto možnosti nabízejí, mají mnohem nižší provozní riziko. A takové burzy teprve budou schopné přitáhnout pozornost institucionálních investorů, kteří se nezajímají jen o tržní a provozní riziko, ale také riziko pro svou reputaci, která by ztrátou klientských prostředků přes špatně zabezpečenou burzu zaznamenala velmi vážné trhliny.

Dále to znamená, že burzy budou muset nabídnout dohled a bezpečnostní opatření, které jí umožní zastavit podezřelé transakce: obchodní výstrahy, blokaci transakcí a účtů, audit knihy objednávek atd.

Rostoucí fundovanost

Jak jsme zmínili výše, strategie založené jen na růstu ceny už dále nejsou udržitelné. Příležitosti k snadným ziskům z trhu téměř vymizely, protože na trhu je mnohem více subjektů, které mají stejný zájem. DeVere Capital například nedávno oznámil, že chtějí spustit aktivně spravovaný kryptoměnový fond zaměřený na arbitrážní příležitosti mezi burzami.

To znamená, že burzy, které chtějí přitáhnout a udržet si takové obchodníky, budou muset zapracovat na infrastruktuře, nabídnout sofistikovanější obchodní nástroje, jako jsou futures, swapy, opce, nebo dokonce kombinace derivátových a spotových nástrojů.

Odkaz medvěda

Transformace trhu se samozřejmě nestane ze dne na den a i v roce 2018 mají některé burzy černý puntík – v prvních třech kvartálech z nich dohromady zmizelo asi 927 milionů dolarů v kryptoměnách.

A i když mnoho burz stále zabezpečení příliš nedává, mnoho dalších zase mohutně investuje do bezpečnosti a uživatelské přívětivosti. Začínají se šířit i peněženky s podporou vícenásobného podepisování, seznam povolených IP adres pro výběr prostředků a také zájem o regulaci ze strany úřadů.

Před dvěma lety byla myšlenka vstupu institucionálních investorů na trh přitažená za vlasy. Ale dnes, také díky mohutnému propadu ceny, institucionální investoři nejen že vstupují na trh, ale začínají vyžadovat plnění svých bezpečnostních standardů – a to prospěje celému systému, který se tak uklidní, zkultivuje a zefektivní.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE