V květnu začne cena růst

Za celou svou desetiletou historii Bitcoin začal další býčí cyklus vždy zhruba rok před dalším půlením odměny. Stalo se to jak v listopadu 2011, asi rok před půlením v prosinci 2012, tak v srpnu 2015, kdy následně půlení nastalo v červenci 2016. Další půlení se očekává v květnu 2020, takže pokud se bude Bitcoin chovat stejně, pak se dočkáme prvních známek růstu kolem dubna až června letošního roku. To ovšem také znamená, že cena se bude pohybovat do boku další asi 3-4 měsíce. Stejně jako se to stalo v roce 2015. Vyloučený není ani rychlý propad a ještě rychlejší návrat na ceny před ním. Podíváte-li se na logaritmický graf ceny BTC, dojdete k podobným závěrům. Stejně mluví také grafy volatility BTC, která je poměrně nízko a nahrává tak spekulacím o velkém pohybu nahoru (nebo i dolů).

Na tomto logaritmickém grafu jsou vyznačené oba proběhlé i jeden očekávaný halving.

Na týdenních grafech to zatím vypadá, že v dalších měsících skutečně budeme svědky pohybu do strany s občasnými výstřelky v obou směrech. Pak teprve budeme moci začít nový cyklus. Jak praví okřídlené tržní přísloví, čas nakupovat přichází, když v ulicích teče krev. A přesně to nyní dělají velcí hráči – ale snaží se nakupovat na OTC trzích, aby nezvyšovali cenu (což by se dělo, kdyby nakupovali na burzách). V současné době se zdá, že týpci z Wall Street investují do burz a společností, které poskytují služby v oblasti kryptoměn. K nákupům samotných kryptoměn ale dochází v pozadí, kde tyto nákupy neovlivní burzovní ceny, ani grafy na Coin Market Cap.

Tento týden požádala NYSE Arca o licenci k provozování ETF fondu Bitwise a společnost Robinhood dostala obchodní licenci pro stát New York. V poměrně krátkém časovém úseku letošního roku tak dostáváme hodně nových zpráv, které ukazují na příliv institucionálních peněz. V kryptosvětě se samozřejmě vše děje rychleji a tak nemusí být na místě názor, že co v minulosti zabralo čtyři roky, zabere čtyři roky i v současnosti. Globální ekonomika není stejná jako před čtyřmi roky a stejný není ani samotný Bitcoin (nehledě na dva tisíce altcoinů, které se za tu dobu vyrojily). Tehdy totiž finanční instituce Bitcoin blahosklonně přehlížely jako něco, co není ani třeba rozdrtit botou, protože by se zbytečně zašpinila. Dnes jsou ale okolnosti dramaticky rozdílné a kryptoměny se staly nejžhavější investiční příležitostí na trhu. Většina finančních institucí a technologických společností tuší, že když se nestanou součástí revoluce, tak ta je pohltí.

Velké technologické společnosti už přihlašují patenty i obchodní známky. Uniklé fotografie nového Samsungu Galaxy S10 otevřely debatu, co by mohlo být dalším spouštěčem rally k rekordním hodnotám ceny. Možná je to dokonce poprvé v historii, kdy nadšenci předběhli Wall Street v závodu o adopci nové třídy aktiv.

Institucionální investoři jsou zatím teprve na začátku, zatímco mnoho kryptoměnových nadšenců už zažilo několik tržních cyklů těchto aktiv a nasbírali tak nějaké zkušenosti. Nicméně další růst ceny na nové rekordní hodnoty si vyžádá velký příliv investic, který se bez institucionálních hráčů konat nebude. Je také důležité si nalít čistého vína – ještě ani zdaleka nejsme blízko adopci kryptoměn hlavním proudem – ta může přijít klidně za pět až deset let. Další býčí trh, tentokrát „sponzorovaný“ institucionálními investory, je ale již na obzoru!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE