Bitcoin za 10 mega, bejby!

Scénář, po kterém každý držitel BTC touží … a odstranění světových dluhů by také nebylo od věci. Ale existuje způsob, jak toho dosáhnout? Podle Lucid Investment Strategies ano. Držte si pomyslné klobouky, jedeme z kopce.

Jedna z pěti

Světový finanční systém se vydal cestou dluhů, ale ty jsou v současné době nejen neomezované, ale také nekontrolovatelné. Podle čísel Institute of International Finance se hodnota světového dluhu pohybuje okolo 247 bilionů dolarů, což je asi trojnásobek světového HDP. Hodnota světového bohatství by pak podle Institutu měla být kolem 317 bilionů dolarů. Za posledních dvacet let se ovšem množství dluhu zvýšilo o 394 %, zatímco množství bohatství jen o 133%. To se dá chápat i tak, že na vytvoření dolaru bohatství (majetku) je potřeba tři dolary dluhu.

Podstatné zvýšení významu BTC je pak jednou z pěti cest, jak tuto situaci řešit. Vzhledem k tomu, že nás ostatní čtyři možnosti nezajímají, zaměříme se pouze na Bitcoin.

Nikdo neunikne

Při hodnotě deset milionů dolarů by se z BTC mohla stát stabilní rezervní měna, které by nehrozila inflace ani deflace. Bitcoin by nahradil státní měny a stal se konečným uchovatelem hodnoty. Lucid Investment věří, že právě Bitcoin by z oněch pěti možností poskytl největší výhody, nejstabilnější prostředí a nejmenší vedlejší škody.

Ale jak už to tak v případě úspěchu bývá, Bitcoinu se narodilo pár tisíc bratříčků. Ti podle Lucid Investment ničí celý ekosystém svými „zlepšováky“, ačkoli už i SEC rozlišuje mezi původním BTC a altcoiny. Dalším krokem k dominanci by tedy musela být likvidace „konkurenčních“ mincí.

Já na bráchu, brácha na mě

Altcoiny jsou tedy mrtvé a poptávka po BTC se tak výrazně zvýšila. „Nejdemokratičtější“ aktivum v historii by pak přibralo na ceně. Nejdříve ale musíme najít cenové dno – a Lucid věří, že se nachází pod jedním tisícem dolarů. Sorry jako. Ale poté bude cesta k šesti tisícům otevřená. Nad šesti bude pár zádrhelů kolem 7.500$ a 8.500$. Překonat rozmezí 10.100-11.100$ také nebude žádná procházka růžovým sadem. Pokud se zadaří, další rezistence čekají až na 13.750$ a 17.500$. Finální překážkou a „vrchním tuhoněm“ bude samozřejmě historické maximum na hodnotě 19.666$ (na Bitstampu).

V tu chvíli by se měl přidat mediální cirkus. Růst se vyhladí, jakmile na trh vstoupí hedgeové fondy a lidé začnou investovat. Investoři získají větší jistotu. Silnými překážkami se stanou úrovně padesát a sto tisíc dolarů. V té době už ale trh BTC vysál 1,7 bilionu dolarů z akciových trhů. Už investují i notoričtí opozdilci.

To dáme, bejby – pokud do toho půjdeme.

Bitcoin začíná ve velkém vysávat investice z trhu drahých kovů, zejména zlata. Jeho hodnota se v současnosti odhaduje asi na 7,5 bilionu dolarů. Při ceně 400.000$ Bitcoin překonává i tržní kapitalizaci zlata – jehož hodnota klesá, jak se stále více investorů uchyluje k Bitcoinu.

Abychom se teď dostali na milion, budeme potřebovat tři věci. Vývojáři musí dodat vše, co naslibovali – rychlost transakcí, kapacitu, otevřenost a nízké náklady. Instituce se budou muset plně zapojit do kryptoměnového trhu. Regulátoři po celém světě musí Bitcoin oddělit od jakékoli zbývající alternativní kryptoměny.

Jakmile dosáhneme všech tří podmínek, bude cesta k milionu otevřená. Toto aktivum už nikdo nebude moci jen tak ignorovat, dokonce ani ty nejkonzervativnější instituce. Cesta k ceně 10 milionů je otevřená.

V tu chvíli samozřejmě už téměř nikdo nevlastní jednotky BTC. Všichni totiž měli nějakou cílovou cenu, při které prodávali. Bitcoin je nyní z velké části v rukou centrálních bank. Podle Lucid Investment to bude jejich nejlepší šance, jak si udržet své postavení.

A názor překladatele?

Lucid Investment zřejmě analýze moc nedali – už předpoklad, že když bude BTC stát 10 milionů dolarů, tak se svět zbaví všech dluhů, inflace i deflace, je přinejlepším hloupoučký. HDP totiž bude růst dále, ale zásoba BTC ne. To nevyhnutelně povede k pomalému růstu ceny BTC, tedy ke stabilní deflaci. Ta bude držet zkrátka spotřebu, protože proč utrácet teď, když si za stejnou částku za rok koupím o něco víc?

Co se týká možnosti, že by BTC ovládl světovou ekonomiku při ceně 10 milionů – není to nemožné, pokud trochu upravíme analýzy, které jsme publikovali. Zde je moje vlastní analýza, která pro ovládnutí světa Bitcoinem určuje jeho cenu pro rok 2025 na 663.000$ – při této ceně by nejmenší jednotka dělitelnosti – Satoshi – stála 0,6 amerického centu. To je dostatečně malá hodnota na jakýkoli nákup. Ve druhé analýze (nikoli již mojí), která počítá s podstatně menší rychlostí oběhu peněz, než ukazují reálné statistické výkazy, se autor dostal po započítání ztracených mincí na 5.076.900$ za minci. Obě dvě analýzy jsou při dosazení stejné rychlosti oběhu peněz v podstatě ve shodě. Hodnota 10 milionů dolarů se tedy zdá poněkud přehnaná, ale třeba Bitcoin odstartuje další průmyslovou revoluci a s ní nebývalý nárůst bohatství!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE