BTC předčí Visu i Mastercard do 36 měsíců

Podle Anthonyho Pompliana, známého podporovatele kryptoměn, je bitcoinová síť „spícím obrem“. A také jednou z nejzajímavějších technologií ve světě financí v posledních letech, ne-li desetiletích. Mnoho lidí kritizuje Bitcoin za jeho vlastnosti jako měny, nebo uchovatele hodnoty, ale nikdo nemůže popřít jeho transakční možnosti.

Bitcoinová síť je spícím obrem

Anthony Pompliano, zakladatel a partner ve společnosti Morgan Creek Digital Assets, nedávno zveřejnil, že podle něj je Bitcoin spícím obrem, protože během tří let překoná v tržní kapitalizaci jak Visu, tak Mastercard. Podle Pompliana má k tomu dva předpoklady:

  • jde o digitální aktivum, které mohou držet investoři a
  • vypořádání transakcí mají na starosti finančně zainteresovaní těžaři.

Všechna pozornost médií je však směrována do toho, že Bitcoin je digitální aktivum. Jeho skutečný potenciál přitom leží v transakční síti, kde jen za rok 2018 změnily majitele Bitcoiny v hodnotě 410 miliard dolarů. S denním objemem 3 miliardy v době stagnující ceny by mohl letošní rok vypadat ještě mnohem lépe. Podle Pompliana by mělo více lidí věnovat pozornost transakční kapacitě, spíše než ceně BTC na burzách.

Podle Pompliana si v minulém roce těžaři BTC vydělali cca 5,8 miliardy dolarů tím, že potvrzovali transakce, těžili bloky, a dostávali za to odměnu v BTC. Tuto částku pak srovnal s finančními daty dalších společností. Bitcoin je v současné době zhruba ve středu tabulky, pokud jde o ukazatel, který znázorňuje, kolikanásobek výnosů činí tržní kapitalizace (poslední sloupec).

Podle Pomplianovy analýzy je dobrým znamením, že tento ukazatel je u BTC nižší, než u obou předních zprostředkovatelů platebních služeb. Toto číslo je totiž obdobou P/E ratio, které je známé z akciových trhů – tento ukazatel počítá cenu akcie dělenou ziskem na akcii. Z toho plyne, že čím nižší je hodnota ukazatele, tím výnosnější investice (při ceně akcie 1000 a zisku na akcii 100 je P/E rovno 10 a profitabilita tedy 10% – při poklesu ceny na 500 a zisku stále 100 klesne P/E na 5 a tedy ziskovost vzroste na 20%).

Pompliano uvedl: „Dnes jsme na jedné čtvrtině tržní kapitalizace Mastercardu a jedné šestině Visy, ale nepřekvapilo by mě, kdyby je obě Bitcoin překonal již během 36 měsíců. Tyto sítě byly vybudovány pro svět minulosti a decentralizované sítě jsou navrženy pro svět budoucnosti. Vím, na kterou vsadím já J.“

Nikdo nemůže popřít, že počet transakcí v síti neustále roste, stejně jako počet peněženek. A to i navzdory ceně, která z historických maxim spadla o více než 80 procent.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE