Může schválení ETF v Japonsku popostrčit SEC?

Sedmého ledna přinesl server Crypto Coin News zprávu, že japonský regulátor finančních trhů FSA zvažuje, že udělí povolení k založení prvního ETF fondu v zemi. Jelikož se blíží vypršení lhůty pro rozhodnutí ve věci založení ETF VanEck ve Spojených státech, může i japonské ano převážit jazýček vah ve prospěch kladného rozhodnutí americké SEC.

Pravděpodobnost schválení v USA

Nebudeme vás dlouho napínat – pravděpodobnost, že SEC udělí VanEck povolení k provozování ETF zůstává nízká. Před nedávnem totiž pro-bitcoinová komisařka SEC Hester Pierce uvedla, že to může trvat jak dny, tak klidně i roky. Nicméně ať už budou ETF fondy VanEck schváleny nebo ne, bližší pohled do zápisu, který SEC zveřejní, nám řekne, na čem celý kryptotrh vlastně je. Ve druhé polovině minulého roku byly zamítnuty žádosti dvanácti subjektů, mezi kterými byl i projekt známých bratří Winklevossových. Fond bratrů měl počítat cenu aktiv pomocí dat z rozličných burz, zatímco ostatní společnosti se spoléhaly na bitcoinové futures.

SEC zamítnula veškeré předložené žádosti s tím, že jak burzovní, tak futures trhy jsou z hlediska objemu obchodů příliš malé a tudíž náchylné k manipulaci.

VanEck se měl spoléhat na OTC trhy (tedy prodeje mezi uživateli), které by měly být daleko rozsáhlejší, než ty burzovní. A to jak z hlediska objemu obchodů, tak tržní aktivity.

Ať už bude výsledek jakýkoli, SEC pečlivě zváží stav globálních OTC trhů a také pokrok v oblasti regulace kryptoměn na celém světě.

Japonsko, Jižní Korea, Singapur, Malta i další země již zavedly požadavky na znalost zákazníka (KYC) a opatření proti praní špinavých peněz (AML). Díky tomu jsou světové trhy pod podstatně větším dohledem, než před pouhým půl rokem, a neumožňují již většinou anonymní obchodování.

Na konci listopadu minulého roku však předseda SEC Jay Clayton uvedl, že technologie ochrany před podezřelými transakcemi a ochrana investora v zámoří prakticky neexistují, nebo se neuplatňují. Clayton řekl:

„Tyto pojistky nenajdeme na mnoha trzích, kde se obchodují digitální měny.“

V posledních měsících však množství regulátorů následuje příkladu Japonska a takové bezpečnostní prvky pro své klienty zavádí. V některých regionech, například v Jižní Koreji, byla zavedena přísnější pravidla, než jaká vyžaduje americká SEC. Jde zejména o opatření týkající se obchodování cizinců na místních trzích a samozřejmě také zákaz anonymních obchodů.

Může Japonský příklad zviklat SEC?

Budou-li první ETF schváleny v Japonsku a ne v USA, existuje poměrně reálná možnost, že se SEC nechá japonským příkladem inspirovat a ETF pro americký trh schválí.

Japonsko stále zůstává jedinou zemí, která zavedla pro provozování burz licence, což vedlo k tomu, že přísná regulační pravidla splnilo jen několik málo subjektů.

Načasování rozhodnutí japonského regulátora však zatím zůstává zahaleno rouškou tajemství, ale zdá se, že přijít s takto přelomovým rozhodnutím může japonským úřadům ještě trvat řadu měsíců. V současnosti jsou ovšem  bitcoinové ETF otázkou „kdy“ a nikoli „jestli“.

Předchozí článek

Bakkt bude mít konkurenci

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE

Komentáře

  • Pedro 10.1.2019 at 5:38

    Tak podle Japonska by se měli rozhodovat ale podle Švýcaru kteří už mají ETF asi ne .No podle Japonska se už rozhodovat nemusí protože to byl Fake News .Pokud někdo bude chtít používat fondy tak se na amerričany může vysrat a vystačí si z Švycarským ETF kde Švýcaři jsou daleko spolehlivější zemí než celá EU dohromady , stačí se podívat kde jsou po ekonomické stránce Švýcaři či EU země , Švýcaři moc dobře vědí proč jsou samostatným státem v EU a pokud pro američany není Švýcarsko dostačujícím důkazem na schválení ETF ,tak at si celé ETF amíci strčí doprdele .

    Odpovědět