Důvody pro růst ceny ve 2019

V roce 2017 jsme byli svědky nejen fenomenálního růstu ceny Bitcoinu, ale také výrazného nástupu alternativních digitálních měn skrz primární emise mincí (ICO). Letos, a to i přes velký propad ceny a nabídky nových mincí, jsme viděli také obrovský rozmach infrastruktury, počtu peněženek i unikátních adres. Adopce tedy pokračuje nepříliš zpomaleným tempem. Existuje spousta náznaků, že rok 2019 bude kryptoměnám velmi nakloněn – pojďme se spolu podívat, proč by tomu tak mělo být…

Institucionální investoři

Nemálo institucí již oznámilo svůj záměr vstoupit do kryptoměnového prostoru. Zde je jen pár nejznámějších:

A: Spuštění Bakkt bylo posunuto na 24. ledna, ale zdá se, že kvůli problémům s povolením od regulátora bude tento termín znovu odložen. Bakkt má každopádně za partnery velmi silné značky, jako třeba Microsoft nebo Starbucks. Jeho velkým přínosem bude hlavně fyzické vypořádání obchodů – to znamená skutečné nákupy a prodeje BTC, nejen finanční vypořádání.

B: Fidelity Investment, obří investiční společnost s aktivy ve výši kolem 2,5 bilionu dolarů, založila v říjnu dceřinou společnost Fidelity Digital Assets. Tento krok již vedl k vlně zájmu o digitální měny ze strany institucionálních investorů. Ředitel Fidelity Tom Jessop také plánuje nový startup, který se bude zabývat investicemi do ostatních digitálních měn. Bude se nazývat Fidelity Digital Assets Services. Tom Jessop pevně věří v masívní růst ceny digitálních měn v příštím roce.

C: Velcí institucionální investoři typu Morgan Stanley věří, že kryptoměny se stanou novou třídou aktiv a jsou na vzestupu. Nedávné spuštění burzovně obchodovaných produktů na Švýcarské burze ukázalo, že institucionální investoři již začali nakupovat při poklesech ceny. K futures na CME, CBOE, Bakktu a dalším se také brzy přidá burzovní gigant Nasdaq, který by své futures měl spustit ke konci prvního čtvrtletí příštího roku.

D: Poslední slyšení ohledně ETF VanEck a SolidX před Securities and Exchange Commission (SEC), americkým regulátorem, je naplánováno na 27. února 2019. V ten den by SEC měla rozhodnout o povolení nebo zamítnutí těchto ETF. Spousta lidí samozřejmě doufá v to první.

A kdyby institucionální investoři nevěřili, že tu s námi kryptoměny zůstanou, neinvestovali by do spuštění těchto produktů ani dolar.

Pokračující vývoj BTC a ETH

Co se týká vývoje Bitcoinu, každému jistě na mysli vytane Lightning Network. Počet jejích uživatelů i transakcí začíná prudce růst, tak se můžete přesvědčit na nejedné stránce se statistikami. Vzhledem k decentralizaci ještě nejsme na kapacitě například Visa, nebo Mastercard, ale pokroky jsou zde znát. V současnosti v Bitcoinové síti probíhá oficiálně asi 7 transakcí za sekundu, ale na blockchain.info občas uvidíte i rychlost v desítkách za vteřinu. Sítě Visa a Mastercard však mají kapacitu desítky tisíc transakcí za sekundu. Masové rozšíření platebních kanálů na Lightning Network to však může záhy změnit.

Update Etherea zvaný Konstantinopol (Constantinople update) by měl být spuštěn v lednu 2019. Měl by podstatně vylepšit škálovatelnost Etherea, která tuto digitální měnu brzdí v rozletu. Další vylepšení se budou týkat hlavně vývojářů a síťové ekonomiky. Mimo to je na rok 2019 naplánován další velký update – Serenity.

Security Token Offerings (STO)

STO může být pro komunitu stejnou událostí, jako byl rozmach ICO v roce 2017. Podle odborníků přinesou STO na trh další nemalé prostředky. STO se od ICO liší tím, že představují podíl na nějakém aktivu – jde tedy o digitalizaci existujících aktiv. Nemusí přitom jít pouze o podíly ve společnostech, ale prakticky o cokoli – digitalizovat se dá třeba podíl na horském hotelu a jeho výnosech. STO by měly přilákat více investorů než ICO, protože budou podložené nějakou hodnotou. Regulátoři je ale budou zřejmě považovat za cenné papíry a podle toho se k nim budou chovat.

Půlení odměny za těžbu Bitcoinu (halving) v roce 2020

V roce 2016 došlo k půlení odměny za nalezení bloku z 25 na 12,5 BTC a v roce 2020 se bude odměna dále krátit na 6,25 BTC.. K tomuto půlení dochází podle protokolu každých 210.000 bloků, a pokud by těžba bloku trvala průměrně deset minut, pak by k němu docházelo každé necelé čtyři roky. Další půlení se očekává na konci května 2020, jak se můžete sami přesvědčit například na těchto hodinách. Poslední půlení se odehrálo 9. července 2016 a cena BTC tehdy byla kolem 650 dolarů. Posuďte tedy sami, jaký vliv půlení na cenu má. Díky tomu bude poslední Bitcoin vytěžen až v roce 2140, zatímco v těchto dnech už je vytěženo již asi 83% všech BTC. Snížení odměny za těžbu se děje kvůli omezení inflace.

Půlení v roce 2012 i 2016 odstartovalo růst ceny, která pak dosáhla nových historických maxim. To samé se očekává na rok 2020. Analytici předpokládají, že vlastní růst ceny začne asi šest až osm měsíců předem, tedy již v roce 2019.

Ať se na to dívám z kterékoli strany, cena Bitcoinu má i přes občasné zaškobrtnutí jen jeden možný směr – nahoru.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE