Úspěšnost cenových předpovědí

Svět kryptoměn je plný samozvaných proroků a předpovědí cen všech výší, stejně jako kterýkoli jiný finanční trh. V roce 2018 to nebylo jiné. Do tohoto roku jsme vstoupili na ceně kolem 15.000$ a s velkým optimismem ohledně budoucnosti digitálních měn. Některé z předpovědí – zejména ty, co se týkaly ceny na konci roku 2018 – se příliš nevydařily. Nicméně někteří škarohlídové předpověděli cenu s ročním předstihem poměrně přesně.

Predikce, které se nezdařily

Tommy Lee: Cena BTC dosáhne 25.000$

Zdá se, že notorický bitcoinový optimista a nezmar Tommy Lee, spoluzakladatel Fundstrat Global Advisors, neměl ve svých předpovědích mnoho štěstí. V lednu 2018 předpověděl, že Bitcoin dosáhne do konce roku ceny 25.000$. Tommy si tím byl natolik jistý, že tuto předpověď během roku několikrát zopakoval. Nicméně tři dny před koncem roku se již tato částka zdá přinejlepším nepravděpodobná.

Sám Lee pak připustil, že jeho postoj byl až příliš optimistický, když ke konci roku snížil svou předpověď až na 15.000$. Nakonec již odmítl dávat jakékoli další odhady:

„Jsem unaven lidmi, kteří nás žádají o predikce ceny. Vzhledem k vysoké volatilitě v oblasti kryptoměn již nadále nebudeme poskytovat žádné odhady hodnoty, a to v žádném časovém horizontu.“

Lee nicméně stále věří, že vnitřní hodnota Bitcoinu je mnohem vyšší, než by napovídala současná cena. Teprve příští rok nám ukáže, nakolik má Tommy Lee pravdu.

Mike Novogratz: Instituce do toho půjdou po hlavě

Bývalý partner v Goldman Sachs a zakladatel kryptoměnové společnosti Galaxy Digital nebyl ve svých předpovědích daleko od pravdy. V polovině prosince, po zásadním poklesu cen kryptoměn známém jako „kryptoměnová zima“ uvedl, že cena BTC již dále klesat nebude a bude se držet mezi třemi a šesti tisíci dolary. To se ukázalo (alespoň zatím) být pravda.

Jeho optimismus ohledně vstupu institucionálních investorů na trh je však prozatím poněkud přehnaný:

„Myslím, že pokud v prvním nebo druhém kvartálu 2019 vstoupí na jeviště institucionální investoři, dosáhneme rychle nových maxim“.

Agentura Bloomberg nedávno uvedla, že vstup institucionálních investorů se zatím odkládá, protože se hodnota kryptoměn zásadně propadla. Zasvěcené zdroje pro Bloomberg uvedly, že finanční giganti, jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, nebo Citigroup prozatím své plány na vstup do kyberprostoru odložily, než se trochu oživí poptávka. (pozn.překl.: Tyto instituce jsou známé tím, že dělají přesný opak toho, co vytrubují do médií. Lépe se jim pak na trzích vydělává.)

Bloomberg: BTC míří k ceně 1.500$

Je pravdou, že i analytici Bloombergu se mohou snadno plést, když tvoří predikce ceny něčeho tak nestálého, jako jsou digitální měny. Je to jen pár týdnů, co agentura přišla s předpovědí, že se cena zřítí až na 1.500$, kde najde své dno. To by znamenalo 70% propad z tehdejších tržních cen. Rok sice končí, ale je možné, že jejich předpověď se ještě naplní v lednu či únoru, kam mnoho analytiků umísťuje své odhady konce ubíjejícího medvědího trhu. Dejme jim tedy alespoň pár bodů za prohlášení, že „Bitcoin už alespoň nenudí“.

George Friedman: Blockchainová technologie zastará

George je geopolitický analytik serveru Geopolitical Futures. V červnovém interview uvedl, že technologie blockchainu jednoho dne zastará a že není ničím víc, než humbukem.

Freedman sice neuvedl časový rámec, ale na konci roku 2018 má blockchain do zastarání zatraceně daleko. Masová adopce už není jen vlhkým snem technologických nadšenců a vlády i společnosti celého světa testují a aplikují blockchainové technologie v nejrůznějších oborech. Dokonce i Čína, která uvalila přísná embarga na ICO a domácí kryptoměnové burzy, uznává výhody decentralizovaných technologií. Má dokonce své vlastní výzkumné středisko blockchainu.

Zdá se, že zastarání této technologie je pro nejbližší dobu spíše dystopickou fikcí, než reálnou možností.

John McAfee: Cena BTC dosáhne do tří let 500.000$

Stará dobrá předpověď legendy počítačové bezpečnosti Johna McAfeeho byla vyřčena v roce 2017, ale vzhledem k jeho nevšednímu prohlášení platí dodnes. McAfee tehdy slíbil, že sní svou mužskou chloubu v celonárodní televizi, pokud do roku 2020 nedosáhne cena BTC hladiny 500.000$.

Jelikož končí rok 2018, zbývá mu již jen jeden jediný rok (nebo dva, podle toho, jak jeho slova chápete). McAfee ale neztrácí optimismus. Dokonce na Twitteru ještě zvýšil laťku na rovný milion dolarů a vysmál se ustrašenosti svojí předchozí předpovědi. Na druhou stranu však také uvedl, že v nejhorším případě „outsourcuje tuto úlohu týmu bangkokských prostitutů“. Nyní už zbývá jen počkat a uvidíme, co se stane.

Předpovědi, které se splnily

Ari Paul: Více hardforků BTC a BCH

Ari Paul, další těžká váha, je zakladatelem hedgeového fondu Block Tower. Na začátku tohoto roku publikoval na svém Twitteru sérii předpovědí. Některé z nich byly tak trochu předčasné, ale jedna z nich byla stoprocentně pravdivá – předpověď hard forku Bitcoin Cash. Podnikatel tehdy napsal:

„Jak BTC, tak BCH se budou dále dělit a více než deset procent jejich dnešní hodnoty připadne na jejich nové mutace“.

Ačkoli od Bitcoinu se žádná další měna neoddělila, Bitcoin Cash se stačil rozdělit již v listopadu, což vyústilo ve válku o získání maximální hashpower mezi BCH ABC a BCH SV. Díky ní pravděpodobně došlo dokonce k drastickému poklesu ceny BTC z více než 6.000$ až k minimům těsně nad 3.200$.

Todd Gordon: BTC klesne na 4.000$

Téměř šest měsíců před „kryptoměnovou zimou“, kdy většina optimistů stále hájila vysoké předpovědi ceny, vyslovil analytik z TradingAnalysis Todd Gordon svou domněnku, že BTC klesne až na čtyři tisíce dolarů. To se beze zbytku splnilo a Bitcoin dokonce přidal dalších 800 dolarů k dobru.

Gordonova předpověď měla ovšem dvě části. V té druhé přisoudil Bitcoinu překonání desetitisícové hranice v roce 2019. To však ukáže až čas.

Reggie Brown: ETF na Bitcoin jen tak nepřijdou

Reggie Brown je ředitelem sekce ETF ve společnosti Cantor Fitzgerald a je znám jako „Kmotr ETF fondů“. V listopadu se nechal slyšet, že bitcoinových ETF se jen tak nedočkáme a prozatím měl pravdu.

Jeho slova zanedlouho potvrdila členka rady amerického regulátora Securities and Exchange Commission (SEC) Hester Pierce, v komunitě přezdívaná „Krypto máma“ kvůli svým pozitivním názorům na digitální měny. Ta v prosinci doporučila komunitě, aby se na ETF fondy příliš netěšila:

„Mohou přijít za dvacet let, nebo třeba zítra. Netěšte se příliš. SEC zabralo spoustu času spustit (strategický portál pro inovace a finanční technologie) FinHub. Schválit ETF fondy může trvat ještě déle“.

Trhy přitom rozhodnutí SEC o první vlně ETF (zejména SolidX a Van Eck) čekají již na konci února příštího roku.

Blythe Masters: Blockchain pro dodavatelské řetězce

Bývalá manažerka investiční banky JPMorgan Chase Blythe Masters předpověděla v říjnu, že dvoj- až trojciferné množství blockchainových projektů brzy zvýší efektivitu komoditních trhů.

Dosud se sice jedná jen o desítky, nikoli stovky projektů, ale několik z nich, zejména v oblasti zemědělských komodit a ropného průmyslu dokazuje, že její predikce nebyla ani zdaleka mimo mísu. Například čtyři největší světoví producenti zemědělských komodit – Archer Daniels Midland, Bunge, Cargill a Louis Dreyfus, dohromady známé jako ABCD – používají blockchainovou technologii pro následné vypořádání burzovních obchodů s komoditami. Velké ropné společnosti, jako Shell, BP a Equinor, se zase spojily s velkými bankami a burzovními domy, aby spustily platformu Vakt, což je blockchainové řešení pro obchodování s energetickými komoditami.

Chris Concannon: ICO projekty budou čelit žalobám

V červnu ředitel oddělení globálních trhů chicagské burzy CBOE řekl, že hromadné žaloby brzy ochromí společnosti stojící za primárními emisemi mincí (ICO). Vyzval také investory do ICO, aby se zajímali o možnost, že tyto trhy budou jednou regulovány.

Několik měsíců po tomto prohlášení potvrdila jeho slova Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). V listopadu americký regulátor penalizoval první dva vydavatele ICO za to, že své tokeny nezaregistrovali jako cenné papíry. Člověk nemusí být prorok Nostradamova formátu, aby mu bylo jasné, že tato bitva je teprve na začátku.

Joseph Lubin: Čeká nás světlá budoucnost

Další, jistě ne poslední předpověď, velmi nedávno zveřejnil Joseph Lubin, spoluzakladatel Etherea. Ten tvrdí, že dno medvědího trhu je za námi a dodal:

„Neřítíme se do záhuby. Z mého pohledu vypadá budoucnost nadmíru pozitivně“.

Na pravdivost jeho slov si ovšem budeme muset ještě chvíli počkat. Před námi je celých 365 dní roku 2019 a každý z nich účastníkům i pouhým pozorovatelům kryptoměnových trhů může přinést nemálo překvapení.

Bitcoin Online

A když už jsme u predikcí, přidá se i náš server. Okolo příštích vánoc bude cena BTC mezi 10-15.000$. Podíváte-li se na současnou tržní cenu 3.600$, můžete si připsat i 200-300% zisku. Anebo můžete své kulaté penízky sušit v bance

Předchozí článek

Co nás čeká?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE