Bitcoin zažil druhý největší pokles obtížnosti

Jak jsme předvídali v minulém článku, snížení obtížnosti se nekonalo prvního prosince, ale díky nižšímu výkonu sítě až o dva dny později, což je mimochodem při dění na trhu celkem zázrak. Tento pokles je největší za posledních sedm let a druhý největší v historii BTC. Největší pokles obtížnosti se konal prvního listopadu 2011, jak ukazuje následující přehled:

 

Datum Pokles
1.11.2011 -18,0%
3.12.2018 -15,1%
16.10.2011 -13,1%
27.12.2012 -11,6%

 

Poslední třeba jen vzdáleně srovnatelný pokles přišel 26. ledna 2013, tedy před pěti lety, a byl ve výši -8,6%. Dobrá zpráva tedy je, že bitcoinová síť vyzrává a růst hashrate i obtížnosti se relativně stabilizovaly. Tento pokles byl velmi důležitý, aby se BTC nedostal do klesající spirály, jak jsme popisovali v posledním listopadovém článku.

Korekce obtížnosti směrem dolů je očekávaným vedlejším produktem klesajících cen této digitální měny na světových burzách. Těžaři začali poměrně ve velkém rozprodávat neziskový hardware, nebo rovnou zavírat těžební farmy. Připomeňme, že kritickou hranicí je cena 3.000$, která je bodem zlomu pro čínské těžaře. Ti před nedávným poklesem cen těžili asi tři čtvrtiny BTC.

Velikost snížení obtížnosti sotva byla překvapením, ale ukazuje, že Satoshi Nakamoto naprojektoval síť důsledně tak, aby takovéto šoky dokázala přestát. Doufejme tedy, že příštích 14 dní se neponese ve znamení dalších poklesů ceny, které by mohly zlomit vaz již tak těžce zkoušeným těžařům i uživatelům.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE