Spirála smrti znovu na scéně

Jak jsme psali již v minulém článku, situace Bitcoinu a ostatních digitálních měn se v současnosti dá popsat snad jen slovy klasika: „Nejsme na kolenou, ryjeme držkou v zemi“. O fenoménu, který budu popisovat jsme psali již v souvislosti s oddělením Bitcoinu Cash od Bitcoinu loni v létě. Kryptoměnový trh ztratil za poslední rok asi 700 miliard dolarů, ale skutečné problémy mohou teprve začít, jakkoli se to zdá nepravděpodobné.

A o co tedy jde? Je poměrně známým faktem, že náhlé změny cen vedou k pomalejším transakcím. To může vést k dominovému efektu díky zpomalení přísunu odměn, které udržují bitcoinovou síť v chodu.

Těžba BTC je zatím v některých zemích stále profitabilní, ale její další pokles povede k odstavování dalších těžebních zařízení po celém světě. Spousta serverů ukázala tento týden obrázky z Číny, kde se neprofitabilní zařízení prostě vyhodí, nebo prodají za minimální cenu. Jestli ceny spadnou ještě níže, nemusí být těžba profitabilní ani v těch nejlevnějších zemích. Podle nedávné studie byla těžba nejlevnější na Ukrajině s cenou asi 1.800 – 1.900 dolarů na vytěžení jednoho BTC. Jistě jste zaznamenali predikce, že by cena BTC mohla jít až k hladině 1.500 dolarů, při které už nelze těžit profitabilně nikde na světě (když pomineme těžbu napájenou solárními panely). Ale velký problém nastane už při poklesu pod tři tisíce dolarů. Těžaři pak ani nebudou moci přejít na těžbu profitabilnějších mincí, protože jejich cena se pohybuje v těsné korelaci s cenou BTC.

Spirála smrti

A teď se podíváme, v čem vlastně v takovém případě bude problém. Ačkoli se těžba často popisuje jako „řešení kryptografického rébusu“, je to v podstatě mnohem jednodušší. Jako hraní šipek – všichni těžaři naslepo hází na terč a kdo první trefí střed, ten bere 12,5 BTC. Jakmile je hráčů moc, terč se posune dále (zvýší se obtížnost těžby), aby byla stále stejná pravděpodobnost, že někdo trefí bulls eye jednou za deset minut (nalezne tzv. nonci). Když se ale odměna za trefení středu drasticky sníží, nebo obtížnost drasticky zvýší, tak mnoho hráčů odejde od hry a ti co zůstanou, dokážou terč díky nižší pravděpodobnosti trefit až za mnohem delší dobu (tj. nalezení nonce trvá až násobně déle). Problém je v tom, že terč (obtížnost) se posouvá jen jednou za 2016 her (bloků), což by mělo zhruba vyjít na 14 dní při deseti minutách na blok. Pokud jsou tedy bloky nalézány méně často, dostává těžař odměnu v BTC také méně často, takže vytěží za den ještě méně peněz na pokrytí cen elektřiny, což vede k odlivu dalších těžařů a dalšímu prodloužení doby těžby jednotlivých bloků. A spirála smrti se začíná roztáčet…

Změny obtížnosti obvykle probíhají poměrně plynule a bez větších výkyvů (kromě loňského oddělení BCH). Když však dojde k nečekané nárazové události, začne se odměna snižovat a hráči vytrácet. Jak se prodlužuje čas mezi bloky, dochází samozřejmě i ke zpomalení transakcí, je třeba nabízet mnohem vyšší poplatek, aby vaše transakce vůbec prošla, a v extrému to může dojít až tak daleko, že kryptoměna zanikne.

Horizont událostí pro BTC? 3.000 dolarů!

Navzdory nedávným událostem je ještě dost těžařů, pro které je těžba profitabilní, protože jsou buď ze zemí s nízkou cenou elektrické energie, nebo mají speciální velkoodběratelské ceny. Ale i tyto zisky se začínají nebezpečně tenčit. Situace se dostala až tak daleko, že například v Číně prodávají nepotřebná těžební zařízení na kila a podnikavci, kteří je skupují, poté zařízení vyvezou do zemí s nižší cenou elektřiny a založí tam farmu s mnohem nižšími náklady.

Výprodeje kryptoměn naberou pravděpodobně na intenzitě, jakmile prolomíme třítisícovou hranici. Ta určuje bod zlomu pro těžbu v Číně, kde se soustředí asi 74% veškeré hashpower celé bitcoinové sítě.

Jak dokládají následující grafy, hashpower celé sítě už od října klesá (rychleji, než obtížnost) a doba nalezení bloku už stabilně přesahuje deset minut. A to dokonce i po změně obtížnosti dne 17. listopadu. Další změnu tedy můžeme očekávat nejdříve prvního prosince, ale spíše až o několik dní později.

Zelená čára je vážený průměr za posledních 504 bloků, modrá za 2016 bloků a červená obtížnost těžby. Všimněte si, že obtížnost těžby klesá pomaleji, než hashrate, čímž dochází k prodlužování doby mezi bloky.

Odstup jednotlivých bloků už je stabilně delší, než deset minut.

No ale co dál?

Není úplně jasné, jak hluboko se ještě může cena propadnout. Z dlouhodobého hlediska bude samozřejmě hashpower klesat tak dlouho, dokud nedosáhne rovnováhy s obtížností, tj. dokud nebudou bloky stabilně těženy jednou za deset minut. Musíme jen doufat, že tento pokles obtížnosti bude rychlejší, než pokles ceny.

Z krátkodobého hlediska ale tato situace může nabýt hororových rozměrů. V případě, že rychlost transakcí bude v řádu hodin a nikoli minut, nebudou mít uživatelé žádný důvod BTC k platbám používat. To dále sníží profitabilitu těžařů a prohloubí spirálu smrti. Situace může být dokonce až tak vážná, že stránka Bitcoin Obituaries, která hlásá smrt Bitcoinu, bude (na více než třístý pokus) mít konečně pravdu.

To je ale scénář z oblasti, kde se nepravděpodobné začíná měnit na nemožné. Kryptoměny mají již neskutečně rozsáhlou infrastrukturu a obrovské množství společností do něj investovalo obrovské množství peněz. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se nenašlo řešení i takové situace, jako je konec těžby v Číně. Stejně tak vývojáři vložili do této kryptoměny neskutečné množství práce a bylo spáleno tolik energie, že jí celá Česká Republika nespotřebuje za jeden rok. Byla by škoda toto vše zahodit. Byla by také vážně nabourána koncepce kryptoměn jako soběstačného ekonomického systému. Na přežití kryptoměn má prostě v současné době zájem příliš velké množství lidí a institucí, než aby svou existenci zakončily tímto způsobem.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE