Možná stojíme před nejhorším pádem BTC v historii

O víkendu se pád ceny Bitcoinu výrazně urychlil a rok 2018 se tak zapsal na čtvrté místo v dějinách nejhorších medvědích situací od vzniku první skutečné kryptoměny.

Tato virtuální měna sotva oslavila deset let existence a už zde máme pokles až na 3.475 dolarů. Když vezmeme v úvahu historické maximum ze stejné burzy – Bitstampu – na hodnotě 19.666 dolarů, dostáváme se na volný pád o obřích 82%!

Tento pád je ze stejného soudku jako propad z roku 2011 (z 30 na 2 dolary) a z let 2013 – 2015 po krachu Mt. Goxu (z 1.163 na 152 dolarů). Co se týká dolarové hodnoty letošního krachu, nemůže s ním žádná předchozí situace soutěžit – trh od minulého prosince ztratil asi 700 miliard dolarů! Jedná se nyní o jeden ze čtyř největších propadů v historii, ale týden ještě neskončil.

Býci sice sází na to, že vstup institucionálních investorů na trh zažehne novou rally, ale situace se zatím vyvíjí přesně opačně. Viz poznámku na konci článku. Většina finančních manažerů je zatím se vstupem do kryptoměn opatrná, zejména z obav o bezpečnost burz či manipulaci s kurzem a také z nedostatečné legislativy, která jim nedovoluje investovat přímo do mincí, ale musí investovat do regulovaných cenných papírů s digitálními měnami jako podkladovým aktivem.

Tyto výprodeje „skutečně prověří odhodlání klíčových hráčů“, řekl hongkongský obchodník s digitálními měnami Ryan Rabaglia. „Myslím, že k dalšímu vzestupu budeme zoufale potřebovat právě institucionální peníze. Ty pomohou zažehnout jiskru a navrátí důvěru v růst u malých investorů.“

Poznámka překladatele

A nyní pár faktů k poklesům. Dne 10. a 17. prosince loňského roku spustily CBOE a CME konečně obchodování s finančními deriváty na BTC. Byla to neděle, takže je jistě jen shodou náhod, že v pondělí 18. prosince začal sešup jak na skluzavce, který se zastavil až na hranici šesti tisíc dolarů. Abyste rozuměli, finanční futures daly poprvé v historii obchodníkům možnost shortovat kryptoměny, neboli spekulovat na jejich pokles. Do té doby bylo jedinou možností půjčit si BTC od některého HODLera, prodat je, po chvíli nakoupit zpět se ziskem a i s úrokem je vrátit původnímu majiteli. Vydělal tak na tom HODLer i spekulant. Futures ale tuto praktiku extrémně zjednodušují a umožňují tak rychlé spekulace na pokles, což vedlo ke krachu cen směrem k šesti tisícům dolarů.

No a zbytek? Všimli jste si, že minulý týden byl spuštěn ETP produkt Amun AG na švýcarské burze SIX? A co se stalo pak? Nu ano, Bitcoin poklesl o dalších třicet procent, protože tento fond umožnil i derivátové obchody.

Nechci jít až tak daleko, že bych označil deriváty za hrozbu existence života na této planetě, ale příkladů z historie je mnoho. Co například způsobilo poslední velkou finanční krizi z roku 2008? Opět správně: balíčkování špatných hypoték, které neměly být nikdy poskytnuty a následný prodej hypotéčních derivátů krytých příjmy z těchto špatných hypoték. Stačilo malé zvýšení úrokových sazeb a klienti s hypotékou přestali splácet, banky neměly cash flow k financování splátek derivátů a tím pádem došlo k řetězovým krachům.

Lekce z historie je jasná: institucionální investoři mnohem raději spekulují na pokles, pokud mají tu možnost. Vytváří to totiž paniku mezi obyčejnými lidmi a ti pak prodávají a zvyšují zisky instituce z shortování. Je tedy otázkou, zda vstup institucionálních investorů, kteří budou využívat deriváty, bude mít pro trh digitálních měn efekt, za který se všichni modlí. Podle mě ne, pokud nepřijdou na trh první skutečné ETF (Amun zatím nemá moc velký efekt, i když podle prospektu by měl měny nakupovat). Z výše uvedených důvodů se trochu obávám lednového startu platformy Bakkt, která institucionálním investorům umožní mimo jiné i derivátové obchody.

Bitcoin ale není mrtvý, zase vstane z popela. Přes 300 jeho nekrologů už můžete najít na stránce Bitcoin Obituaries a přeci je stále s námi…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE