Profitabilita těžby prudce klesla

Pokud klesne cena zlata, odnesou to těžaři. A to samé se děje v případě Bitcoinu.

V minulém týdnu poklesla cena nejdůležitější digitální měny o zhruba 30% a spadla až na třináctiměsíční minimum kolem 4.050$ (Bitstamp). Celková tržní kapitalizace všech kryptoměn klesla na 148 miliard, což je méně než pětina historického maxima z prosince minulého roku.

Rozbroje mezi podporovateli různých verzí Bitcoin Cash jsou nejpravděpodobnějším důvodem, který tento pokles mohl odstartovat. Čtvrtá největší kryptoměna se rozdělila 16. listopadu kvůli dlouhotrvajícím neshodám v komunitě.

Den před rozdělením spustila hongkongská burza OKEX předčasné vypořádání (téměř) splatných futures na Bitcoin Cash a to zřejmě odstartovalo výprodeje.

Tento pokles zanechal spoustu světových těžařů v nezáviděníhodné pozici. Minimálně čtyři modely těžebních zařízení se staly v Číně neprofitabilními, protože spotřebovávají elektřinu za více než 0,4 juanu za hodinu. Spočítal to F2 pool, jeden z největších těžebních poolů na světě.

Těžba kryptoměn se z „takového toho domácího těžení“ vyvinula až na multi-milionový byznys, který provádějí nemalé společnosti a používají k tomu speciálně navržený hardware. Těžaři se obvykle sdružují do poolů (což je mimochodem český vynález) a zvyšují si tak pravděpodobnost výdělku. Berou v úvahu množství faktorů, jako je obtížnost těžby, cena elektřiny, pořizovací cena těžebních zařízení, nájem v halách a podle toho si vybírají mince, které budou těžit. Krásně to ukázalo oddělení BCH od Bitcoinu loni v srpnu, kdy hashrate přecházela od BTC k BCH a zpět jak na běžícím pásu. Důsledkem toho bylo zpoždění těžby BTC a potvrzování transakcí – někdy bylo na vytěžení bloku potřeba až několik hodin, protože se hashrate přesunula na BCH, ale obtížnost těžby BTC se nezměnila (mění se až po 2016 blocích). S nižší hashrate tak vytěžení bloku trvalo mnohem déle než deset minut.

Výplach na kryptoměnovém trhu nyní odsoudil minimálně čtyři zařízení do šrotu. Jsou mezi nimi Antminer S7 a S9 od Bitmain a Avalon Miner 741 od Canaan Creative. Za těchto podmínek se těžba s nimi naprosto nevyplatí. Mějte na paměti, že mluvíme o Číně, kde se odehrává velká většina světové těžby. Například na Ukrajině by se s nimi ještě v pohodě těžit dalo.

Bitmain z Pekingu a Canaan z východočínského pobřežního města Hangzhou jsou dva největší výrobci těžebních zařízení a zároveň také těžaři. Obě tyto společnosti i jejich menší rival Ebang International v nedávné době oznámili primární úpis akcií (IPO) na burze v Hong Kongu.

Jejich vyhlídky na úspěšný úpis během medvědího trhu však nevypadají příliš nadějně. Trh totiž za posledních 11 měsíců zhubnul o zhruba 700 miliard dolarů. Canaan minulý týden oznámil, že se svým IPO ještě počká, ačkoli ho připravovali asi šest měsíců.

Pokles z tohoto týdne ale má mnohem více obětí. Společnost Suanlitou z Hong Kongu, která pronajímá těžební zařízení, oznámila, že v posledním týdnu není schopná pokrýt ani elektřinu na běh Antmineru T9, který je nejžádanějším zařízením na jejich platformě a který by měl být za plného nasazení ještě rentabilní. Nenašlo se dost zájemců o pronájem.

V Číně se nacházejí největší těžební farmy světa, a to hlavně díky levné elektřině z uhlí například v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. V centrální Číně se zase nachází množství vodních elektráren, které mohou farmy také napájet levnou elektřinou.

Skupina čínských těžařů, která si nepřála zveřejnit jméno kvůli obavám z vládních represí, údajně vyřadila již 20.000 těžebních strojů, což je asi deset procent jejich portfolia. Už se přestaly vyplácet.

Jejich problémy jsou ovšem příležitostí pro jiné. Jack Liao, který provozuje těžební farmu Lightning Asic nedaleko Shenzenu řekl, že v posledních dnech koupil asi 50 tisíc strojů z druhé ruky. Asi 70% z nich byly Antminery S9, které normálně stojí asi 3.000$, ale Jack je pořídil za pouhých 500$.

Liao plánuje tyto stroje poslat do zemí, kde je nižší cena elektřiny, jako jsou Rusko a Venezuela. Díky tomu může i při současných cenách BTC dále vydělávat. Počítá totiž s tím, že medvědí trh bude přetrvávat i v dalších měsících a že cena BTC může klesnout až ke dvěma tisícům dolarů. „Mnoho těžařů to nepřežije“, řekl v rozhovoru pro South China Morning Post.

Jak vážná je situace se můžeme přesvědčit na grafu hashrate pro Bitcoin – v poslední době jsme zaznamenali pokles z maxim okolo 60 terahashů až na 35 a den ještě nekončí. Je možné, že než se přepočítá obtížnost těžby, budou díky tomu bitcoinové platby extrémně pomalé…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE