První krypto ETF je na světě!

První kryptoměnový burzovně obchodovaný fond (ETF) v historii byl schválen švýcarskými úřady a započne obchodování příští týden na švýcarské burze SIX, která je čtvrtou největší burzou v Evropě s tržní kapitalizací 1,6 bilionu (1600 miliard) dolarů.

Investiční koš

Tento fond byl založen kryptoměnovým startupem Amun AG a bude takzvaným indexovým fondem, což znamená, že bude kupovat koš měn, nikoli jednotlivé kryptoměny. Hany Rashwan, jeden ze zakladatelů a ředitel Amun AG řekl:

„ETP (Exchange Traded Product – produkt obchodovaný na burze, pozn.překl.) Amun dá institucionálním investorům, kteří mohou investovat jen do regulovaných produktů, nebo si nechtějí zřizovat institucionální úschovu kryptoměn, možnost získat pozici v digitálních měnách. Tuto možnost dostanou také malí investoři, kteří nemají přístup na kryptoměnové burzy kvůli místním regulatorním omezením.“

Fond umožní tradičním investorům nepřímo držet koš nejdůležitějších kryptoměn. Tento koš bude obsahovat Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash (verzi ABC, tedy tu původní) a Litecoin.

Rozhodnutí zřídit kryptoměnový ETF rozhodně nebylo přijato bez přemýšlení. Podle Hanyho vyjádření:

„Po prozkoumání půdy na 23 burzách několika zemí světa bylo jako nejvhodnější vybráno právě Švýcarsko.“

Hany dále uvedl, že po spuštění tohoto fondu bude následovat „několik dalších produktů“ v dalších částech světa.

Nákup indexu

ETF, o kterém se zde bavíme, umožní investorům tzv. „kupovat trh“, neboli investovat do kryptoměnového trhu jako celku, místo aby si museli lámat hlavu s výběrem jednotlivých měn. Bude tedy fungovat podobně, jako indexové fondy, které nakupují akcie ve složení, jaké má akciový index, například Dow Jones Industrial Average, Standard and Poors 500 atd. Nákup jednotlivých měn bude ovšem také brzy umožněn.

Když zákazníci do fondu investují, na trhu bude nakoupeno množství kryptoměn odpovídající výši jejich investice a tyto kryptoměny bude mít v úschově správce, kterého musí každý fond mít. Jakmile bude zákazník chtít vybrat své zisky, bude mu vydána částka odpovídající jeho podílu na současné ceně koše kryptoměn v daný den – v podstatě stejný princip, jako má kterýkoli jiný investiční fond, tedy podílové listy. Nový fond bude obchodován pod zkratkou (tickerem) HOLD. (Ačkoli HODL by se zdálo vhodnější…)

Poznámka k překladu: Tato zpráva je vpravdě přelomová a dá se čekat, že pokud si SEC nepohne se schvalováním amerických fondů, může se stát, že američtí investoři začnou nakupovat právě přes tento ETF. Je také možné, že SEC při svém rozhodování vezme právě tento fond v úvahu a to převáží její rozhodnutí směrem ke schválení. Možná se právě teď začala psát budoucnost digitálních měn…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE