Kryptomasakr – kolikátý už?

Ve středu se cena BTC zřítila pod 5.400$, což je nejnižší hodnota letošního roku. Digitální měna klesla o více než deset procent během několika desítek minut.

Spolu s Bitcoinem nevyhnutelně zaznamenal ztráty celý kryptoměnový trh a celková tržní kapitalizace klesla z 210 na 180 miliard dolarů.

Analytici si náhlý pokles ceny vysvětlují jednak technickými faktory (kříž smrti na třídenním  grafu) a jednak dnešním hard forkem Bitcoin Cash, který na trhy vnáší velkou nejistotu.

FUD okolo hard forku Bitcoin Cash

Mnoho analytiků zdůrazňuje, že kolem dnešního rozdělení BCH panuje velká nejistota. A to má dopad na trhy, protože BCH je v současnosti čtvrtá největší kryptoměna. Craig Wright a Roger Ver jsou oba velcí zastánci Bitcoin Cash, ale v této situaci podporují každý jednu větev hard forku.

„Konečným výsledkem bude bezesporu rozdělení měny na dvě různé verze, které vzniknou tento čtvrtek,“ řekl Business Insideru Mati Greenspan, analytik eToro.

„Kolem Bitcoin Cash se nyní vyrojila spousta nejistoty a pochyb,“ říká k tomu spoluzakladatel kryptoměnové analytické platformy TheTIE.io Joshua Frank: „Zdá se, že na trhu je zmatek, nikdo neví, zda zvítězí BCHABC (původní Bitcoin Cash), nebo BCHSV (nový Bitcoin Cash – Satoshiho vize).“

Tyto zmatky byly jasně patrné na Twitteru. Proměnlivost sentimentu byla u BCH v posledních dnech asi třikrát vyšší, než u ostatních velkých měn. Počet tweetů o BCH se zvýšil o 217% oproti dvacetidennímu průměru.

Díky této nejistotě, kterou obchodníci po Twitteru šíří, se krátkodobý i dlouhodobý výhled na tuto měnu dostaly do negativního teritoria. Bude zajímavé sledovat, jak se sentiment okolo BCHABC a BCHSV změní a jak se vyvine adopce obou měn mezi těžaři v následujících 48 hodinách. To bude mít na budoucí ceny nemalý dopad.

Technická analýza

Analytik Frank zdůrazňoval náladu na trhu, ale ostatní si myslí, že za propadem ceny BTC stojí spíše technické faktory.

„Myslím si, že tento propad je v zásadě technický,“ řekl Mati Greenspan.

Eric Ervin, ředitel Blockforce Capital to vidí podobně:

„Včerejší propad byl způsoben výhradně technickými faktory. Úroveň supportu 6.000$ by neměla být podceňována. Tato cena držela pevně navzdory medvědímu trhu. Spousta investorů pod tuto cenu umísťovala svoje stop-lossy, takže když byla prolomena, byly všechny tyto příkazy spuštěny a cena díky tomu dál klesla. Na druhou stranu je to i dobrá zpráva, protože tento propad pomůže dotlačit cenu až na dno, kde se může konečně obrátit a začít růst.“

Dvojí protivítr

Tim Enneking, ředitel Digital Capital Management si myslí, že včerejší situace na trhu byla způsobena kombinací technických faktorů a situací okolo Bitcoin Cash.

„Trhy byly hrozně rozvláčné a hard fork BCH jim prostě posloužil jako katalyzátor pro pokles, který se tak jako tak už dlouho chystal.

Joe DiPasquale, ředitel kryptoměnového fondu BitBull Capital má podobný názor:

„Dnešní pokles ceny BTC je výsledkem jak hard forku BCH, tak dlouhodobého tlaku medvědů na šestitisícovou hranici podpory. Během posledních měsíců byla tato cena opakovaně testována a tvrdošíjně se vracela zase zpět – ale každý další návrat byl na nižší a nižší lokální maximum. Spousta analytiků viděla tuto úroveň jako neprolomitelnou, ale čím více byla testována, tím pravděpodobnější byl průlom.

DiPasquale zdůraznil, že FUD, který někteří obchodníci šířili, posloužil jako spouštěč tohoto poklesu. Dodal ještě, že spousta účastníků trhu teď počká a uvidí, jak se situace vyvine.

Dodejme ještě, že mnozí techničtí analytici očekávají pokles k úrovni až někde kolem 4.900$, kde se nachází skrytá mezera. Pokud má cena BTC znovu zaútočit na historická maxima, pak musí podle nich tuto mezeru nevyhnutelně vyplnit.

Na trzích digitálních měn se navíc začal objevovat technický vzor, který dostal jméno Bart – podle tvaru hlavy stejnojmenné oblíbené postavičky. Je tedy možné, že po chvíli přešlapování na místě vystřelí cena BTC stejně rychle zase nahoru, aby tento vzorec dokončila.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE