Sto nebo milion?: Odvážné předpovědi ceny BTC

Žádná debata není jako ta o Bitcoinu. Jeden roh okupují zapřisáhlí fanatici, kteří se dušují, že BTC bude jednou rezervní měnou a digitálním zlatem. Ve druhém rohu jsou naopak tradicionalisté, kteří kydají hnůj na představu, že by technologie jako je tato mohla někdy představovat hrozbu pro současný finanční systém.

V současnosti se cena Bitcoinu pohybuje kolem úrovně 6.400$ a je stabilní už tak dlouho, že ho někteří lidé v žertu nazývají stablecoinem. Zde je několik více či méně odvážných předpovědí ceny této digitální měny v různých časových horizontech.

Každý jistě zná bratry Tylera a Camerona Winklevossovy, kteří se do podvědomí veřejnosti zapsali hlavně svým sporem o autorství Facebooku, kdy na Marku Zuckerbergovi vysoudili odškodné ve výši 65 milionů dolarů. Za ty si bratři nakoupili, mimo jiné, hromadu Bitcoinů a od té doby hlásají, že je Bitcoin novým digitálním zlatem. V únoru tohoto roku, když se cena začala propadat, předpověděli, že by se mohla jednou dostat až na 320.000$.

Ve stejném rohu ringu, jako jsou Winklevossovci, bojují i známý moderátor stanice CNBC Jim Cramer a guru internetové bezpečnosti John McAfee. Oba dva tvrdí, že se cena jednoho dne dostane až na jeden milion dolarů. McAfeeho prohlášení je ale přeci jen trochu znepokojivější, protože se s ním pojí nemalé riziko, pokud se cena BTC nedostane na tuto úroveň do konce roku 2020. Pak totiž bude muset sníst svou „mužskou pýchu“. Dodejme, že tato sázka původně zněla na cenu půl milionu dolarů, ale McAfee ji později zdvojnásobil!

Dalším bitcoinovým optimistou je bezesporu hlavní analytik společnosti Fundstrat Global Advisors Tommy Lee, který si myslí, že cena bude atakovat hranici 25.000$ již koncem letošního roku a 125.000$ do konce roku 2022. Dalším je Tim Draper z Draper Associates, kalifornského fondu rizikového kapitálu, který kdysi koupil všechny BTC, které byly zabaveny na nechvalně proslulém internetovém tržišti Silk Road. Draper si myslí, že do konce roku 2022 bude Bitcoin na hodnotě 250.000$.

Ve druhém rohu našeho pomyslného ringu jsou neméně slavná jména. Jedním z nich je Joseph Stiglitz, laureát „Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 a druhým ekonom a šachový velmistr Kenneth Rogoff. Oba dva pomlouvají Bitcoin kudy chodí. Oba se nechali slyšet, že do konce roku 2028 bude mít Bitcoin hodnotu pouhých sto dolarů. Stiglitz si to podle rozhovoru pro Financial Times z letošního července myslí proto, že dojde k nadměrné regulaci, která ho udusí. A to zejména kvůli obavám z praní špinavých peněz.

Nicméně po divokém konci roku 2017 a začátku roku letošního se cena BTC pohybuje celkem stabilně mezi šesti a osmi tisíci dolarů. Volatilita jeho ceny je na historických minimech, a tudíž není nemožné, že se nenaplní ani jedna z těchto předpovědí.

Jistě jste i na našem serveru zaznamenali článek s „předpovědí“ ceny pro rok 2025, která není ani tak předpovědí v tradičním slova smyslu, jako spíše analýzou toho, jaká by musela v tu dobu cena být, aby mohl Bitcoin být podstatnou součástí světové ekonomiky. Zde je ještě další článek, který z pohledu ekonomické teorie ukazuje cenu BTC potřebnou pro to, aby v současnosti obsloužil 1% světového HDP.

Jedno je ovšem téměř jisté: cena se skutečně bude zřejmě v příštích letech pohybovat mezi stovkou a jedním milionem dolarů.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE