Cena BTC drží i po zavření kanadské burzy

Cena Bitcoinu i ostatních kryptoměn si drží svou úroveň i poté, co včera (29.10.) došlo k uzavření menší kanadské burzy MapleChange. Ta na Twitteru oznámila, že se v jejích systémech našla chyba, která umožnila krádež všech 913 BTC v hodnotě asi 130 milionů korun, které se na burze nacházely.

MapleChange ujistila uživatele, že provede důkladné vyšetření celé události, ale varovala, že nemusí být schopná ukradené Bitcoiny získat zpět, ani vyplatit zákazníky. Webová stránka burzy je nyní offline, stejně jako její účet na Twitteru.

Cena BTC se v reakci na tuto zprávu pohnula jen decentně směrem dolů a posledních 24 hodin se opět odehrává v bočním trendu z posledních dní.

Cena nejznámější kryptoměny byla v posledních měsících nestandardně stabilní, protože investoři i spekulanti čekají na rozhodnutí regulátorů, známky rostoucí adopce kryptoměn i na zájem ze strany velkých investičních bank.

Napadení kryptoměnových burz není v digitálních vodách nic nového navzdory všem pokusům o lepší regulaci a ochranu uživatelů a investorů. Ve Spojeném Království, kde byly kryptoměny označeny za „divoký západ“, slíbila vláda zlepšení ochrany uživatelů tím, že směnárny a jiné bitcoinové společnosti bude regulovat místní regulátor finančního trhu Financial Conduct Authority, jež v současnosti reguluje například bankovní prostředí v zemi.

Ačkoli nejsou krádeže na burzách nic výjimečného, malá velikost burzy MapleChange naštěstí omezila reakci trhu na tuto událost. Twitterový účet burzy, který je nyní vypnutý, měl méně než dva tisíce následovníků, což je naprosté minimum například ve srovnání s 880 000 uživateli, kteří sledují největší kryptoměnovou burzu Binance.

Známí experti na digitální měny a lídři kryptoměnového průmyslu v reakci na tehdy ještě nepotvrzenou krádež neváhali uživatele okamžitě varovat, aby nedávali své peníze na malé neznámé burzy. Changpeng Zhao, ředitel největší burzy podle objemu obchodů Binance radí svým zákazníkům, aby nepoužívali burzy, které nabízí cold peněženky. Existují totiž teorie, že MapleChange mohla udělat takzvaný „exit scam“. Ten spočívá v převedení na offline peněženky a pak se prohlásí, že byla burza napadena a Bitcoiny ukradeny.

Mnoho expertů již tradičně opakuje mantru: „Pokud nemáte pod kontrolou své soukromé klíče, pak to není váš Bitcoin.“ To je poučka, která má lidi varovat, že když mají své BTC u třetí strany, těžko se dokazuje jejich vlastnictví.

MapleChange také vyvolává vzpomínky na skandál s krachem kdysi světoznámé burzy Mt. Gox, která zažila největší krádež digitálních měn v jejich desetileté historii.

V únoru roku 2014 oznámila burza Mt. Gox, že se ztratilo 750 000 BTC ze zákaznických účtů a dalších 100 000 BTC, které byly ve vlastnictví samotné burzy. V té době šlo o 7% všech existujících Bitcoinů, které tehdy měly cenu 473 milionů dolarů. Jistě namítnete, že nedávná krádež NEM v hodnotě 523 milionů dolarů byla větší. Zvažte ale, jakou cenu mají ukradené BTC v současné době.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE