Fidelity a Bitcoin

Jistě jste zaznamenali, že minulý týden oznámila investiční společnost Fidelity, že bude poskytovat svým institucionálním zákazníkům služby úschovy kryptoměn. V našem dnešním článku se dozvíte, proč je pro trh BTC vstup Fidelity Investment velmi pozitivním znamením. Určitý obrázek si můžete udělat již ze základních čísel: 27 milionů zákazníků a 7,2 bilionu dolarů, které Fidelity spravuje.

Fidelity oznamuje Fidelity Digital Assets.

Jak již bylo řečeno, Fidelity v současné době spravuje aktiva v hodnotě 7,2 bilionů dolarů (pro šťouraly: 7200 miliard). Díky tomu je v současnosti čtvrtým největším správcem aktiv na světě. Ve Spojených Státech je lídrem zejména v oblasti spoření na důchod pro fyzické osoby.

Fidelity se již v minulých letech velmi zajímala o digitální měny. Podle serveru Bitcoinist byla tato společnost jednou z prvních institucí, která na svých stránkách začala sledovat cenu BTC, a to již před více než rokem. V té době také začali hledat vhodného manažera pro nový kryptoměnový fond. Letos v září pak ředitelka Fidelity Abigail Johnson oznámila, že služby v oblasti digitálních měn jsou na cestě.

Johnson trhy nezklamala. Fidelity pro tyto účely založila samostatný investiční fond nazvaný Fidelity Digital Assets, který se bude soustředit výhradně na investice v oblasti kryptoměn. Jedním z prvních zákazníků služeb v oblasti úschovy digitálních měn se nestal nikdo menší než Galaxy Digital Fund miliardáře Mika Novogratze.

Pocta bitcoinovým pionýrům

Ve svém písemném oznámení Fidelity také překvapila svou znalostí počátků celé bitcoinové revoluce. Vzdala hold prvním, kdo se na tomto poli angažovali a označila digitální měny za „evoluci v oblasti digitálních peněz.“

„Jsem příjemně překvapen tím, že světoznámá finanční instituce jako je Fidelity vzdala hold práci, kterou pro Bitcoin udělali například Adam Back, David Chaum, Wei Dai, Nick Szabo, nebo Hal Finney,“ uvedl bitcoinový ekonom Tuur Demeester. „Ukazuje to vyzrálost a skutečnou oddanost bitcoinovému projektu.“

„Co to asi znamená pro infrastrukturu?“, zeptal se řečnicky komentátor Nic Carter. Narážel tím na fakt, že bitcoinová síť je nejvyspělejším kryptoměnovým ekosystémem současnosti. Dokonce tak vyspělým, že i licencované banky zvažují vstup do ringu. „Fidelity to dělá správně: bylo to uznalé pokývnutí hlavou směrem k nadšencům a také předchůdcům Bitcoinu,“ dodal.

Abby (myšlena Abigail Johnson, ředitelka Fidelity, pozn.překl.) je mou nejoblíbenější ředitelkou v oblasti bankovnictví,“ uvádí na Twitteru Bill Barhydt, ředitel společnosti Abra. Chválí ji za to, že začala těžit Bitcoin v době, kdy o něm hlavní proud neměl ani páru. Osahala si tak tuto digitální měnu již v roce 2015.

Velká překážka padla

Se svými 27 miliony zákazníků není Fidelity žádná lehká váha. Ředitel Shapeshift Eric Voorhees k tomu ještě dodává, že díky tomu se na každého zákazníka nedostane ani celý Bitcoin, kterých je podle protokolu konečné množství, a to 21 milionů.

„Nebude možné, aby každý z 27 milionů zákazníků Fidelity vlastnil jeden celý Bitcoin, protože těch nikdy tolik nebude,“ napsal Voorhees. „Proto mají Bitcoiny cenu, která se počítá v tisících dolarů, zatímco dolar má hodnotu pouze jednoho dolaru. A to ještě jen do příštího roku, kdy jeho hodnota bude 97 centů (dodal v narážce na inflaci). Spořte chytře.“

Další manažer, ředitel Bitwise Asset Management Hunter Horsley uvedl pro Bitcoinist, že toto je velmi důležitý okamžik pro tuto novou třídu aktiv:

„Pro mnoho institucionálních investorů znamená důvěryhodný správce, jako například Fidelity, odstranění obrovské překážky investic do digitálních aktiv. Myslím, že v budoucnosti budeme na rok 2018, a zvláště na tento okamžik, nazírat jako na chvíli, kdy skutečně vznikla nová třída aktiv.“

Bruce Elliot, prezident ICOx Innovations dodal, že tyto nové možnost úschovy, se kterými přišla Fidelity, Nasdaq i nová platforma Bakkt, dodají kryptoměnovým trhům legitimitu v očích velkých institucionálních investorů:

„Nasdaq a Fidelity jsou jedněmi z nejrespektovanějších značek v oblasti finančnictví. To je signál, že jak finanční trhy, tak regulátoři začínají chápat kryptoměny a nevnímají je jako nebezpečí.

Ostatní, jako Ben Waters z IOST jsou zatím opatrně optimističtí a varují před kopírováním chyb současného finančního systému do toho nového:

„Instituce jako Nasdaq a Fidelity jsou pro oblast kryptoměn velmi dobré, pokud nedojde k replikování toho špatného, co dnešní finanční systém obsahuje – například systému částečných rezerv v centrálním bankovnictví. Z historického hlediska byly bankovní systémy vždy vytvořeny tak, aby bohatí bohatli ještě více, a to na úkor chyb v systému, díky nimž se tento systém jednou musí zhroutit.“

Akbar Thobhani, ředitel SFOX, který právě vybral 22 milionů dolarů na vybudování investiční platformy pro institucionální investory říká:

„Oznámení Nasdaqu a Fidelity ukazují, že kryptoměny se zatím ani zdaleka nechystají do hrobu. Fidelity Digital Assets Services se soustředí na úschovu a správu digitálních aktiv pro institucionální investory. Ukazuje to nadšení jejich klientů a zájem, který o kryptoměny mají. V současné době ale stojíme na prahu nového věku, protože Fidelity umožní i běžným lidem vybrat si kryptoměnové produkty například do svého důchodového portfolia.

Ředitel CoinList Andy Bromberg vidí současný stav hlavně z hlediska důvěry: „Očekáváme, že tyto události zvýší důvěru regulátora v tyto trhy a pomůže posunout právní rámec dále.“

Závěr

Institucionální investoři si nemohou dovolit nechat peníze svých klientů na neregulovaných burzách, mezi kterými jsou samozřejmě i světoznámá jména jako Binance, Coinbase atd. Není to jen otázka nebezpečí ze strany hackerů. Jde o to, že by tím vystavili peníze klientů riziku, což by bylo proti zákonům. Institucionální investoři tedy potřebují regulovanou instituci, která bude mít v úschově aktiva, která nakoupí v množstvích větších než malých. „Custody“ spousta lidí překládá jako „správu“ aktiv, ale jde o jejich bezpečné uložení. Správa by znamenala spíše aktivní řízení těchto aktiv, ale úschova je pasivní ukládání. Nakládání s nakoupenými kryptoměnami se bude řídit pokyny jejich vlastníků, tedy firem jako jsou Goldman Sachs, nebo JP Morgan. To je důvod, proč je toto oznámení tak důležité. Bez regulovaných služeb úschovy prostě velké firmy nemohou legálně vstoupit na kryptoměnový trh.

Předchozí článek

Kdy se vydáme k nebi?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE