Nedůvěra v Tether vyhnala cenu BTC dočasně nahoru

Podle tweetu na oficiálním účtu kryptoměnové směnárny KuCoin bylo údajně dočasně zastaveno obchodování digitálních měn na páru s Tetherem (USDT). Připomeňme, že Tether je stablecoin, který má mít v úschově přesně stejné množství dolarů, kolik vydali USDT a díky tomu se jeho cena má pohybovat velice blízko 1$.

Nezdá se, že by k tomuto kroku byl nějaký zvláštní důvod – spíše to vypadá na jedno z opatření kvůli údržbě systému, které KuCoin činí pravidelně.

Podle zprávy na oficiálních stránkách KuCoinu skutečně k údržbovým pracím dochází. Jde hlavně o update peněženek, které uchovávají USDT a to kvůli bezpečnosti. Opatření se mají týkat možností infiltrace třetích stran a dalších nekalých praktik.

Problémem, který spustil bleskové zvýšení ceny BTC je hlavně to, že v prohlášení se uvádí, že do skončení údržby nebudou umožněny výběry v USDT, ani obchodování na měnových párech s ním, na což je trh značně citlivý.

Ačkoli se zdá, že nejde o nic světoborného, spousta lidí na Twitteru si myslí, že Tether může být na hraně kolapsu. Připomeňme, že v posledním roce panují pochyby, jestli jsou všechny USDT skutečně kryty dolary v držení vydavatele této kryptoměny.

Faktem zůstává, že v poslední době se kurs Tetheru pohyboval poslušně mezi 0,99-1,01$, jak se na stablecoin sluší. V době psaní článku byl však na 0,96$, což se nemusí zdát jako velký rozdíl, ale ve světě stablecoinů je to brutální propad.

Oznámení KuCoin ale způsobilo paniku na trzích, zejména na Bitfinexu, a spustilo převody Tetheru do BTC a tím nárazově došlo ke zvyšování ceny. V jednu chvíli se rozdíl mezi cenou BTC na Bitstampu a Bitfinexu dostal až nad 400$. Tato situace nemá s BTC nic společného, takže jakmile odezní tyto problémy a trh se uklidní, cena BTC se opět stabilizuje.

Cena BTC na Bitstampu

Cena BTC na Bitfinexu

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE