Může Bitcoin ohrozit Ethereum v oblasti chytrých kontraktů?

RSK je první open source platforma pro spouštění chytrých kontraktů na Bitcoinu. Je obousměrně navázaná na blockchain BTC, takže například těžaři mohou získat dodatečné odměny za provádění chytrých kontraktů. Cílem RSK je právě zavedení chytrých kontraktů na Bitcoinu, téměř okamžité platby a vyšší škálovatelnost.

Společnost uvádí, že bezpečnost je hlavní prioritou jejich snažení a díky druhotnému zapojení těžařů nebude moci docházet ke dvojímu utrácení, ani k odvolání již proběhlých transakcí.

RSK je mnohem lépe škálovatelný systém než samotný Bitcoin. Podle tvůrců umožní až sto transakcí za sekundu (v současnosti můžeme zpracovat jen asi 7), aniž by byla obětována decentralizace sítě. Zde se samozřejmě nabízí srovnání s Lightning Network, která jich dokáže zprostředkovat mnohonásobně více, a ještě k tomu je na prahu zavedení do praxe. Výsledky z testování na testnetu jsou velmi zajímavé.

Od vytvoření BTC probíhal závod o co nejrychlejší platby v síti a jejich konfirmace. RSK zavádí nové protokoly DECOR a GHOST, které by měly umožnit platby během 10 vteřin a zlepšit tak využitelnost plateb Bitcoiny v reálném světě. Srovnejte opět s Lightning Network, kde platby probíhají okamžitě, jen je nutné mít otevřený platební kanál s protistranou.

Srovnání s Ethereem

Vím, že otázka v nadpisu může znít hloupě, ale na následujících řádcích do sebe vše zapadne. Co se týká vyzyvatelů Etherea, většinou slyšíme o EOSu, Stellaru, NEO, nebo IOTĚ. Jako nejdůležitější vlastnost je vždy uváděna škálovatelnost. Budováním vlastních platforem na zelené louce mohou tyto měny obejít některé limity, díky kterým se převody přes Ethereum hýbou rychlostí závodního hlemýždě.

Ethereum však i přes tato omezení zůstává nadále oblíbeným nástrojem vývojářů. Ethereum je králem ICO – podle dat z ICO Watch je ETH preferovanou volbou v 82,6 % případů. Další je NEO s 0,29 % a EOS s 0,15 %. Můžete se na ta čísla dívat, jak chcete, ale to nezmění nic na faktu, že pod palcem to tady má Ethereum.

ICO se přizpůsobují

Povaha primárních emisí digitálních měn se změnila. Není tomu tak proto, že by vyschnuly zdroje – za prvních 9 měsíců tohoto roku bylo v ICO protočeno 6 miliard dolarů, což je asi o 75 % více, než bylo vybráno loni. Většinu z tohoto objemu si nárokují ICO EOSu, Telegramu a tZero. Stále je tu však do konce roku prostor pro další a další projekty.

Ti, kteří se na ICO specializují tvrdí, že trh vyspěl a že průměrná emise je dnes mnohem větší než minulý rok. K tomu je nutné připočíst fakt, že mnohem více projektů to dotáhne od pouhého white paperu až do fáze funkční beta verze.

Dá se ovšem říci, že ICO už nejsou tou určující veličinou, kterou byly ještě v roce 2017. Podle jedné teorie byly ICO projekty jedněmi z největších prodejců Etherea, když začala jeho cena klesat. V těchto projektech se vesele utrácelo za vývoj, ale zároveň klesala cena jejich tokenů, tak jim nic jiného nezbývalo, aby udrželi projekty při životě.

Ať si kdo chce co chce říká, i přes množství podvodů ICO zůstávají jednou z nejlepších možností, jak získat kapitál na rozjezd projektu. Je to rozhodně lepší než postupovat podíly ve firmě dalším investorům.

Jak trh kryptoměn postupně vyzrává, dá se čekat, že jak startupy, tak zavedené společnosti budou chtít získávat čím dál více kapitálu přes ICO.

Jak do toho zapadá Bitcoin?

Scott Yoon vede společnost Temco a pod jeho vedením vzniká RSK Bitcoin blockchain. RSK je postranní řetězec, který by měl mít pevné vazby na hlavní řetězec BTC odsouhlasený těžaři. To by nám dalo daleko větší možnosti škálování, i když za cenu malého snížení bezpečnosti.

Ačkoli je RSK stále předmětem vývoje, můžeme již zaslechnout pár siláckých prohlášení. Podle Scotta Yoona je největší rozdíl mezi RSK a Ethereem ve škálovatelnosti. Tvrdí, že Ethereum nikdy nebude schopno ustát masové nasazení produktů, které se váží na reálný svět. Může se samozřejmě jednat o mnoho povyku pro nic, když uvážíme, v jaké fázi vývoje se RSK nachází. Jejich cílem je podpora dodavatelských řetězců – například sledování toku potravin od pěstitelů až ke spotřebiteli.

Blockchainové aplikace pro sledování dodavatelských řetězců mají velmi slibný potenciál prakticky pro všechny. Předpisy na ochranu proti praní špinavých peněz (AML) a požadavky na znalost vlastních zákazníků (KYC) nejsou v tomto případě relevantní, takže by regulátor trhu neměl mít žádné námitky.

ICO mají stále velký potenciál

Yoon je ohledně získávání kapitálu přes ICO optimistou. Podle něj bude 40 % kapitálu získáváno právě touto formou. Proč bychom jinak plýtvali zdroji na vývoj nástrojů pro mrtvý trh? Pokud je jeho predikce třeba jen vzdáleně přesná, můžeme se dočkat trhu o desetinásobné velikosti, než je dnešních šest miliard dolarů. Skutečná otázka tedy nezní, jestli vyhraje Bitcoin, nebo Ethereum, ale kolik kapitálu získají investoři přes každý z těchto blockchainů.

 

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE