Kdy se vydáme k nebi?

Dnes vám přinášíme překlad zajímavého rozboru důvodů, proč se ještě Bitcoin nevydal vzhůru a proč by tak mohl v nejbližších týdnech učinit. V současnosti zažíváme táhlý stranový pohyb a na trhu nejsou peníze, což vede k nízkému objemu obchodů. Ve vzduchu visí hromada možných spouštěčů býčího trendu, ale na trhu vládne pevnou rukou nejistota. Díky tomu začíná být problém předvídat, kdy máte své těžce naspořené penízky vrhnout na trh.

amatérská rada zní: nesnažte se dokonale časovat trh. Jistě, existuje možnost, že Bitcoin poklesne ještě více, snad až ke 4.500$, ale z historie víme, co se obvykle stane v posledním kvartálu roku – silná nárůst, který přináší kulaté penízky. To se neděje jen na kryptoměnových trzích, ale i na trzích tradičních finančních aktiv, jako jsou komodity, nebo fiat měny.

Jak to vypadá?

Jak je vidět na grafu z coin360.io výše, nezaznamenaly digitální měny v posledním měsíci velké změny, samozřejmě kromě XRP. Celková zpráva z tohoto grafu je však poměrně neveselá, truchlivá. Dlouhodobý trend je stále zřetelně medvědí a větší pravděpodobnost dává trh dalšímu poklesu. Poklidné vznášení ceny na současné hladině je minimálně z krátkodobého hlediska poměrně povzbuzující.

Index volatility Bitcoinu, který ukazuje velikost kolísání ceny této kryptoměny pomocí standardních odchylek, se za posledních 30 dní velmi uklidnil. To je důkaz, že se kolísavost ceny BTC letos oproti předchozím rokům poměrně snížila. Zajímavé je, že tento trend lze asi připsat na vrub obchodování s bitcoinovými futures, které začalo v prosinci minulého roku. Stalo se tak navzdory všeobecnému očekávání. Když se podíváme na historii ceny, období nízké volatility můžeme označit za dobrý odrazový můstek pro vstup na trh (samozřejmě pro dlouhodobější investory, pozn.překl.). Vysoká volatilita je pak typická jak pro medvědí, tak pro býčí trh.

Podle zprávy z Hacked „Bitcoin může v následujících týdnech vyslat silný býčí signál v případě, že cena prorazí trojúhelníkový vzor směrem nahoru. V současnosti se nicméně stále pohybuje uvnitř. Úroveň 6.500$ je opět ve středu pozornosti, když se cena zotavila bez testování supportu na hladině 6.275$ (…)“.

Cena BTC na Bitfinexu dosáhla lokálního maxima 6.649$ a stoupla o 1,3% za 24 hodin. V posledních dnech se cena pohybuje v úzkém pásmu asi 200$.

Abychom lépe porozuměli cenovým výkyvům a dynamice, bude dobré se podívat na vývoj v posledních dnech a na základě toho zkusit odhadnout, co byly hlavní důvody prudkého růstu ceny loni na podzim. Mé závěry nebudou pro mnohé zas tak překvapivé. Faktorů, které mohou přinést násobné zisky, není zase tolik.

Co určuje adopci kryptoměn?

Ze všeho nejdříve musíme uvést, že cena roste jen s obchodovaným množstvím. To znamená, že čím větší jsou obchodní objemy, tím vyšší je šance na rekordní ceny. Vysoké objemy jsou také typické pro obchodování institucionálních investorů a velkých ryb (tzv. chytré peníze). Jelikož se na trzích pohybují spekulanti a boti, je potřeba, aby na trh přitekly od velkých ryb spousty peněz, které zboří jejich vzorce chování. Třeba když se chystá býčí trend, můžeme si všimnout brutální likvidace krátkých pozic medvědích spekulantů, tzv. „short squeeze“, neboli vytlačení spekulantů na pokles. Musíme tedy hledat důvody, proč by měly chytré peníze vstoupit na trh.

Ze všeho nejdříve ale uvedu biologickou analogii adopce digitálních měn. Zkusíme si makro trend ceny BTC porovnat s růstem bakterií. Tři fáze růstu počtu bakterií totiž dávají podobný obrázek, jako níže uvedený trend ceny BTC. Data jsou zobrazena v logaritmickém měřítku!

První fází je aklimatizace na nové prostředí v Petriho misce, poté dojde k exponenciálnímu růstu množství bakterií a poslední fáze je stagnace ve chvíli, kdy bakterie vyčerpají všechny zdroje v Petriho misce a nemají se už kam rozpínat. Kdybychom je tak nechali, dojde ještě ke čtvrté fázi – vymírání – ke kterému dojde, pokud nejsou dodány další živiny. Kdybychom kolonii přemístili do větší misky, proces by znovu začal fází jedna.

Není těžké tuto úvahu aplikovat na celkový trend Bitcoinu – čím více peněž na trh proudí, tím více roste cena a tím také roste tržní kapitalizace, stejně jako kolonie bakterií. Tato úvaha, ač z vědeckého hlediska zajímavá, však nezodpovídá položenou otázku. Co by mohlo spustit býčí trend? Jako první a nejvíce zřejmá odpověď se jistě nabízí regulace. Druhou možnou odpovědí je tradiční očekávání růstu a tou třetí obvyklé pobláznění za laskavého přispění masových médií.

ETF

Americký regulátor SEC si žádá komentáře od odborné i široké veřejnosti, které jí pomohou s rozhodováním o povolení prvního bitcoinového ETF. Hlídací pes finančních trhů publikoval výzvu, ve které si žádá komentáře jak ve prospěch, tak v neprospěch povolení nového druhu ETF. SEC zatím k velkému rozladění kryptoměnové komunity všechny žádosti zamítla, naposledy letos v srpnu. Důvodem byly obavy o likviditu trhu, ovlivňování ceny a také fakt, že některé fondy chtěly využívat futures místo podkladového aktiva, kterým je Bitcoin.

Server Hacked k tomu uvádí:

„V návaznosti na zamítnutí několika žádostí, včetně té pro ETF bratří Winklevossových, se Komise rozhodla pro přezkum svého vlastního rozhodnutí. Členka Komise Hester Pierce, která je velkou zastánkyní bitcoinových ETF, uvedla v nedávné minulosti, že Komise přezkoumá „námitky zaměstnanců“ a tento proces již začal.“

Hester Pierce Komisi nedávno kritizovala proto, že zamítla žádosti o založení ETF kvůli obavám o stav kryptoměnových trhů, a ne kvůli nedostatkům samotných žádostí. Podle Pierce to představuje překročení mandátu a pravomocí SEC.

Hester Pierce je ale bohužel v Komisi v menšině, a tak bychom neměli očekávat, že se SEC bude ke kryptoměnám stavět jako k jiným finančním aktivům.

Tradiční finanční trhy

Načasování možná nemohlo být lepší, protože na tradičních finančních trzích se začínají objevovat známky prasknutí bubliny. Díky tomu může dojít k přílivu značných částek na kryptoměnové trhy. V době psaní článku se širší akciový index Nasdaq 500 pohybuje kolem 2.900 bodů a Nasdaq Composite kolem 7.900 bodů. Většina sektorů uzavřela páteční obchodování se ztrátami, a to hlavně technologické společnosti a nové komunikační služby. VIX, index volatility podobný zmíněnému indexu volatility BTC, ve čtvrtek vystřelil nahoru o 32 % na nejvyšší hodnotu od července tohoto roku. Týden pak uzavřel na 14.22 bodu, stále jestě o 22 % výše. VIX obvykle roste v dobách, kdy S&P 500 padá.

Ve čtvrtek také vzrostl výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů na nejvyšší hodnotu od roku 2011 – 3,202 %. Výnosy z krátkodobých vládních dluhopisů rostly také a dvouletý dluhopis dokonce zaznamenal nejvyšší výnos za uplynulé desetiletí. To prodraží americký státní dluh. Mějte také na paměti, že cena dluhopisů se pohybuje opačně, než jejich výnos – cena dluhopisů tedy klesala.

Co sleduji s velkým zaujetím jsou současné obchodní rozhovory mezi Čínou a USA. Americký prezident Donald Trump schválil cla na další čínské produkty v celkové hodnotě 200 milionů dolarů. Plnohodnotná obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa finančním trhům v žádném případě neprospěje, protože ceny zboží vzrostou jak v amerických dolarech, tak v čínských Juanech.

Mediální humbuk a jeho cykly

S nízkým objemem na kryptoměnových trzích (samozřejmě nepočítám falešné objemy, které některé burzy vytváří) není překvapivé, že dobré zprávy tu a tam mohou rozvlnit poklidné vody. Speciálně v případech, kdy postupují ruku v ruce institucionální investoři a média jako Bloomberg a jemu podobná. Kdykoli uvidíte „bombastické zprávy“ přejaté tradičními médii, měli byste se jednoznačně podívat na tržní grafy. Všimnete si, že na trh začnou proudit „hloupé peníze“, tedy peníze drobných střadatelů. A v tu chvíli víte, že se topí pod kotlem, protože institucionální investoři už mají v klidu nakoupeno.

Jak dlouho bude ještě tento hrozný medvědí trend trvat? Dokud se velké ryby nerozhodnou do toho jít. Trpělivě čekejte a využijte příležitosti k nakupování a průměrování nákupní ceny. Jakmile přijde čas, začněte přesouvat své peníze na burzy a nezmeškejte nejlepší den na nákupy.

Hodně štěstí!

Předchozí článek

Tom Lee: Cena BTC obrací

Další článek

Fidelity a Bitcoin

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE