Bakkt bude mít konkurenci

Nová kryptoměnová platforma Bakkt, která by měla být spuštěna v listopadu, bude zřejmě měnit zažité kryptoměnové pořádky. Bakkt by měl být vstupní branou na trhy digitálních měn pro bohaté institucionální investory. Těm může nabídnout bezpečný způsob investování do Bitcoinu i altcoinů tím, že poskytne jak burzovní služby, tak úschovu nakoupených mincí. Bakkt se navíc snaží přizpůsobit již existujícím pravidlům finančních trhů, namísto jejich změny pro účely kryptoměn, kterýžto přístup zatím stojí za neschválením četných žádostí o provoz ETF.

Více je lépe

Podle nejnovějších zpráv však není Bakkt jedinou firmou, která se snaží usnadnit vstup na trh drobným i institucionálním investorům. Podle důvěryhodných zdrojů se jiná skupina gigantů z Wall Street snaží spustit podobnou kryptoměnovou platformu jménem ErisX. Mezi jejími investory figuruje například firma TD Ameritrade, což je obří brokerská společnost z Wall Street. Dodejme, že za Bakktem stojí také zvučná jména, jako například Intercontinental Exchange (vlastník newyorské akciové burzy), Microsoft, nebo Starbucks.

Futures na Ethereum

ErisX bude pod vedením Thomase Chippase usilovat o spuštění futures na fyzicky doručované měny, jako je Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. O tom detailněji níže. Ředitel burzy se nechal slyšet, že plánuje ostrý start spotového obchodování (tj. běžné burzovní obchody) ve druhém kvartálu roku 2019. Bakkt by měl být spuštěn již letos v listopadu.

Podle nejrozšířenějších názorů to nevypadá, že by byl nedostatek lidí, co by chtěli s digitálními měnami obchodovat. Stejně tak na spuštění čeká spousta nadějných projektů jako jsou Bakkt a ErisX. Jejich výhodou pak bude zařazení pod již existující regulační rámec, takže budou moci na rozdíl od ETF skutečně své služby spustit.

Dovětek překladatele

Minulý prosinec byly spuštěny bitcoinové futures Chicago Board of Exchange (CBOE) a Chicago Mercantile Exchange (CME), což dalo investorům možnost shortování, tedy spekulace na pokles ceny. Troufnu si tvrdit, že tato možnost nemalou měrou přispěla k poklesu cen Bitcoinu a s ním i celého kryptoměnového trhu. Tyto futures se ale vypořádávají finančně, což znamená následující:

Uzavřeme dohodu, že za tři měsíce od tebe koupím sto BTC za cenu 6.500$ – to znamená, že v současnosti na burze od tebe koupím futures kontrakty na požadované množství BTC za 6.500$*100BTC = 650.000$ a budeme čekat tři měsíce. Tento kontrakt je závazný. Za tři měsíce ale nedojde k fyzickému dodání, nýbrž k opačné transakci. Když bude cena na trhu 7.000$, tak já jako kupující za 6.500$ prodám svoje kontrakty za současnou cenu, která se bude na futures trhu pohybovat kolem té spotové. Budu tak mít zisk 500$ krát 100BTC = 50.000$. Když bych tedy nyní koupil svoje BTC na spotovém trhu za 7.000$, tak budou moje náklady na koupi jedné mince po započítání zisku z futures kontraktů ve výši 6.500$. Kdyby cena na trhu poklesla na 6.000$, tak bych naopak kontrakty prodal za cca 6.000$ a měl ztrátu 500$ krát 100BTC. Jakmile bych nakoupil BTC na trhu za 6.000$ a započítal ztrátu 500$ na kus, tak bych se opět dostal na cenu, kterou jsem si zafixoval před třemi měsíci. Kupující i prodávající tak tři měsíce předem přesně vědí, jakou cenu za BTC zaplatí v budoucnosti. Nemůže to dopadnout jinak, než že náklady na nákup BTC budou ve výši 6.500$, respektive že prodávající dostane za své BTC 6.500$ (mínus transakční poplatky).

Tento příklad ale ukazuje finanční vypořádání, ke kterému dochází na zavedených futures trzích asi v 95% případů. Zbylých 5% případů končí fyzickým dodáním aktiva. To znamená, že bych po třech měsících neuzavřel futures kontrakt, ale dostal bych od protistrany 100BTC, za které jsem zaplatil 6.500$ za kus – tři měsíce předem dohodnutou cenu. A přesně toto budou Bakkt a ErisX umožňovat – domluvit se skrz nákupy a prodeje futures celé měsíce předem na ceně, za kterou poté BTC koupím, nebo prodám.

Vzhledem k tomu, že zde budou měnit majitele skutečné BTC, bude zřejmě dopad na trh mnohem větší, než v případě futures CME a CBOE. Minulý rok dostali obchodníci k Vánocům konečně možnost jednoduše spekulovat na pokles ceny BTC – otázkou je, jestli tedy budou institucionální investoři kupovat, nebo opět prodávat. Vzhledem k tomu, že obě platformy budou i běžnými burzami a budou poskytovat služby úschovy digitálních měn, může skutečně dojít k velkému přílivu peněz na kryptoměnové trhy, který bude znamenat nárůst ceny digitálních aktiv. Až budoucnost nám odhalí, jak jsme se trefili.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE