Tom Lee: Cena BTC obrací

Během roku 2018 zaznamenávala cena Bitcoinu stále nižší úrovně lokálních maxim, když postupně testovala supporty na hladinách 10.000$, 8.000$ a 7.000$. Podle analytika společnosti Fundstrat Toma Leeho je udržitelná až hladina šest tisíc dolarů. Tommy Lee díky několikanásobnému odrazu ceny od této hladiny nabývá optimismu do budoucna.

Již na začátku letošního roku zdůrazňovala jeho mateřská společnost ve své analýze, že šest tisíc dolarů je ze střednědobého hlediska velmi silný support, protože zde leží bod zlomu v ziskovosti těžby této kryptoměny. To znamená, že při dnešních cenách elektřiny mají těžaři alespoň nějaký zisk, pokud se cena digitální měny pohybuje nad touto hladinou. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg Lee vysvětluje, že Bitcoin se na 6.000$ udrží ze dvou důvodů, které mohou cenu do konce roku výrazně posunout nahoru.

„Šest tisíc dolarů je daleko důležitější úroveň, než si většina lidí myslí. Již v dřívější letošní analýze jsme upozornili na to, že pro těžaře je tato cena důležitá z hlediska ziskovosti, takže by měla vydržet. To, že se tak zatím děje, je velmi dobrá zpráva. Do konce roku by měly proběhnout události, které navzdory snižujícím se vrcholům na grafu zajistí, že se cenový vývoj obrátí.“

A jaké události to jsou?

Podle Leeho přispějí k rychlému růstu ceny BTC do konce letošního roku dva důležité faktory: zlepšující se infrastruktura na kryptoměnových trzích a strach z promeškané příležitosti (FOMO) v řadách institucionálních investorů.

V několika posledních měsících slýcháme stále častěji o nové platformě Bakkt, kterou společně založily Intercontinental Exchange (mateřská společnost Newyorské burzy), kavárenský řetězec Starbucks a softwarový gigant Microsoft. Bakkt by měl být primárně zaměřen na to, aby vyhověl případné budoucí regulaci kryptoměnových trhů a bude poskytovat hlavně důvěryhodné služby v oblasti úschovy digitálních měn pro velké a institucionální investory. Díky tomu si Lee myslí, že budou velké investiční banky moci konečně vstoupit na digitální trhy a začít nakupovat.

Ovšem Lee zároveň ve shodě s miliardářem Mikem Novogratzem dodává, že než se na trhy hromadně vrhnou institucionální investoři, bude muset cena BTC překonat důležité rezistence na hladinách 8.800$ a 10.000$, což otevře potenciál k dalšímu růstu k historickým maximům, případně i výše.

„Myslím, že je zde pár faktorů. Za prvé Intercontinental Exchange spustí novou platformu Bakkt. Bude to totiž jedna z prvních opravdu regulovaných burz. Myslím, že ve velkých investičních bankách již probíhají přípravné práce na vývoji produktů, které tuto platformu budou umět plně využít. Institucionální investoři už se třesou na to, aby se zúčastnily tohoto fenoménu,“ dodal Lee.

Jak pro Bitcoin dopadne rok 2018?

Na začátku letošního roku Lee znovu potvrdil svůj výhled pro konec letošního roku na hladině 25.000$. Nicméně jak se konec roku rychle blíží a Bitcoin nervózně přešlapuje na místě, nevypadá to na překonání historických maxim dříve než v roce následujícím.

Každopádně jelikož si Bitcoin už od července stabilně udržuje hodnotu nad šesti tisíci dolary (jen s několika rychlými excesy pod ní), je možné, že v listopadu a prosinci zažijeme další rychlý výstup, stejně jako loni. V těchto měsících totiž kryptoměnové trhy obvykle zažívají vysoké růsty.

Na obrázku níže je vidět svírající se nůžky obřího trojúhelníku, který nám říká, že nejpozději do poloviny listopadu se bude Bitcoin muset rozhodnout, kterým směrem se vydá. Trojúhelník je sice formace potvrzující trend, ale vzhledem k udržení kriticky důležité hladiny 6.000$ vypadá pravděpodobnější ten scénář, kdy cena vyrazí nahoru jako chrt.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE