Investice do BTC zůstávají stabilní

Podle studie firmy Chainalysis publikované včera (24. září) zůstávají investiční a spekulativní pozice v BTC přes léto prakticky beze změny. Data pro studii sesbírala firma na trzích a agregovala je metodou ne nepodobnou rozdělení fiat peněz na měnové agregáty M1-M4 (někdy se přidává i M5). Konkrétně studie rozdělila mince podle toho, jak jsou aktivní, od těch nejlikvidnějších, které se používají pro spekulace a transakce, jako je například nákup zboží, přes méně likvidní (držené na investici) až po zcela nelikvidní (ztracené, nebo ještě nevytěžené). Pak analytici tyto kategorie přiřadili měnovým agregátům.

Podle studie vykázaly tyto měnové agregáty „extrémní stabilitu“ přes celé léto. To ukazuje, že spekulativně držené BTC byly od května do srpna zastoupené zhruba 22 procenty a BTC držené na investici (HODL) tvořily kolem třiceti procent celé peněžní zásoby.

Firma Chainalysis z toho vyvozuje, že trh digitálních měn (nebo alespoň BTC) postupně vyzrává a přestává být náchylný k nečekaným zprávám (ty nejsilnější nečekané negativní zprávy se nazývají černé labutě). Podle studie již tedy cenotvorné zprávy z trhu nezpůsobují tak vysokou volatilitu kurzu BTC. „Namísto toho se zdá, že si trh prošel po vstupu tolika nových investorů jistou kalibrací. Tito uživatelé mají totiž velmi rozdílné důvody držby BTC, jiná očekávání a důvěru než lidé, kteří na trh vstoupili před rokem 2017“, uvádí dále studie.

Svoje pozice udržovali v nezměněné podobě jak dlouhodobí investoři, tak spekulanti. To může naznačovat, že k výraznějšímu pohybu trhu budou nyní potřeba „silnější“ zprávy, jako například restriktivnější regulace, nebo zásadní technologické novinky.

Chainalysis ještě dodává, že bitcoinový trh si udržuje růst počtu uživatelů nezávisle na tom, že je od prosince minulého roku v medvědím trendu. Z toho lze vyvodit, že problém s adopcí digitálních měn může být velmi záhy vyřešen.

V červnu vydala Chainalysis jinou studii, která ukazuje, že v první polovině roku došlo k jistému posunu od dlouhodobé držby ke spekulativní držbě Bitcoinů. Podle ní od prosince 2017 došlo ke zvýšení počtu BTC v rukou denních obchodníků na 5,1 milionů mincí, což skoro dorovnává počet mincí v rukou dlouhodobých HODLerů, tj. těch, kdo mince drží déle než jeden rok. Ti mají ve svém vlastnictví asi 6 milionů Bitcoinů.

Předchozí článek

Bitcoin je těžce přeprodaný

Další článek

Tom Lee: Cena BTC obrací

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE