Mezinárodní standardy ochrany proti praní špinavých peněz budou hotové v říjnu

Financial Action Task Force (FATF) uvedla 19. září pro deník Financial Times, že brzy dokončí práci na globálních pravidlech ochrany proti praní špinavých peněz (AML) v oblasti digitálních měn.

FATF je mezinárodní organizace založená již v roce 1989 jako iniciativa zemí skupiny G7. Jejím cílem mělo být ustanovení politik a standardů boje proti praní špinavých peněz. Později se působnost agentury rozšířila o opatření proti financování teroristických aktivit. V současnosti má FATF 37 členských zemí a dvě regionální členské organizace. Česká Republika mezi nimi není.

Prezident agentury Marshall Billingslea očekává, že na plenárním zasedání v říjnu tohoto roku dojde ke schválení sady standardů AML, které sjednotí praxi v členských zemích. Na stejném zasedání bude údajně probíhat diskuse o tom, které z existujících globálních standardů bude vhodné upravit tak, aby zahrnovaly i kryptoměny. Měly by se projednávat i způsoby, jakými členské země budou tyto standardy implementovat. Billingslea také zdůraznil, jak je důležité, aby přijaté standardy měly jednotný formát a koncepci.

Podle Billingslea jsou současné AML standardy pro digitální měny „slepencem nesourodých částí“, který „vytváří zranitelná místa jak v národních, tak v mezinárodních finančních systémech“. Billingslea poznamenal, že navzdory těmto nedostatkům digitální aktiva představují „skvělou příležitost“.

V červnu server Coin Telegraph uvedl, že FATF chce začít vytvářet závazná pravidla pro kryptoměnové burzy ještě ten samý měsíc. Nová pravidla měla představovat upgrade nezávazných regulí, které FATF vydala v roce 2015. Revize by měla upravit pravidla tak, aby vyhovovala současným nárokům na AML a burzy by musely reportovat podezřelou obchodní aktivitu. Cílem revize mělo být, zda současná pravidla lze aplikovat i na zcela nový druh finančních burz včetně těch decentralizovaných.

Na začátku září volal po jednotné legislativě a podrobnější kontrole distribuce kryptoměn již belgický think-tank Bruegel. Ten si myslí, že virtuální podstata digitálních měn limituje možnosti dohledu a regulace. Nekoncepční přístup pak nechává otevřená vrátka k vyhýbání se této regulaci.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE