Bitcoin je těžce přeprodaný

Technický indikátor ze skupiny oscilátorů Williams Percent Range (%R), který ukazuje překoupenost nebo přeprodanost aktiva, ukazuje obrovskou přeprodanost Bitcoinu. Jak uvedla Olga Kharif z agentury Bloomberg, hodnoty Williams Percent Range (WPR) dosahuje u BTC hodnoty -83%. U tohoto indikátoru jsou hodnoty -100% až -80% chápány jako přeprodanost a -20% až 0% jako překoupenost.

Analytici říkají, že přeprodanost BTC, jak ji ukazuje WPR, může v krátkodobém horizontu vést ke korektivní rally, která má šanci Bitcoin poslat nad důležitou úroveň rezistence na hladině 6.800$ až 6.900$.

Od února se Bitcoin zatím vždy odrazil od důležité hladiny 5.800$ a pak zase vystoupal nahoru, ale každý další cenový vrchol je nižší než ten předchozí. Díky tomu se na třídenním grafu rýsuje obří trojúhelník, což je formace potvrzující trend – a ten je v současnosti stále medvědí.

Bitcoin se stabilizuje

Letošní srpen byl z hlediska stability ceny BTC nejúspěšnější od června minulého roku, když se cena pohybovala mezi 6.000$ – 6.500$. I v září se cena zatím pohybuje právě v tomto rozmezí. Dobrou zprávou je, že aby cena aktiva po 80% korekci začala zase růst, je třeba čas na krátkou stabilizaci na určité individuální hladině. Od devátého září cena pomalu roste ze 6.100$ až na současných plus mínus 6.500$. Je to asi způsobeno korekcí posledního rychlého pádu a také pozitivními zprávami ze sektoru kryptoměn. Například Citigroup, Morgan Stanley a Goldman Sachs vyvíjejí velké úsilí směrem ke spuštění služeb úschovy kryptoměn pro institucionální investory, což se pozitivně odráží na ceně BTC.

Poslední tři větší korekce snížily cenu BTC o 20-40%, k čemuž došlo hlavně kvůli známé vlastnosti této digitální měny rychle, výrazně a bez varování měnit směr. Díky tomu pak na trzích vzniká panika, nebo FOMO (strach, že mi utíká investiční příležitost). Například v dubnu letošního roku se během tří týdnů cena BTC zvedla ze 6.000$ až na 10.000$, což je růst o ohromujících 66%. Díky tomu ovšem v květnu naopak došlo k 50% poklesu.

A co další rally?

Stabilizace ceny, jak ji vidíme nyní, je pro další udržitelný růst velice důležitá. Experti očekávají, že k takové rally dojde ke konci roku 2018, ale musíme vzít v úvahu také výše zmíněný trojúhelník, který bude dovršen kolem poloviny listopadu. Technická analýza nám říká, že poté dojde k průrazu z trojúhelníku směrem dolů, ale spousta analytiků a nadšenců naopak očekává začátek nového růstového trendu. Je třeba říci, že i techničtí analytici očekávají růst, ale až po uzavření skrytého gapu na úrovni kolem 4.900$ – někteří ovšem očekávají pokles ceny až na 3.000$ než bude moci k růstu dojít. Asi se shodneme, že po tak dlouhé korekci jsme už všichni příliš utahaní, než abychom chtěli další pokles. Ke konci roku by ale díky vzniku nových služeb a začátku regulace mohlo dojít k přílivu institucionálního kapitálu, například v důsledku schválení prvního ETF americkým regulátorem.

Loni ještě žádná instituce nenabízela služby úschovy, které jsou pro institucionální investory velmi důležité. Díky těmto službám budou digitální mince těchto investorů v bezpečí (nebo alespoň pojištěné). V září 2018 byla schválena licence na služby úschovy pro americkou společnost BitGo a burzu Coinbase.

Stojíme tedy na prahu zapojení institucionálních investorů a také na začátku nového býčího trendu. Tomuto trendu určitě neuškodí ani další recese světové ekonomiky, ke které musí nevyhnutelně dojít během dalších asi dvou let hlavně proto, že centrální banky přestaly finanční a nemovitostní trhy udržovat na kapačkách kvantitativního uvolňování a úrokové sazby začínají kvůli hrozící inflaci růst. A kam potom drobní střadatelé přesunou své kulaťoučké penízky?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE