Kryptospolečnosti jsou vysoko v žebříčku TOP50 startupů sítě LinkedIn

Profesionální pracovní síť LinkedIn sleduje nejnadějnější startupy ve Spojených Státech a zdá se, že kryptoměnové společnosti se mezi nimi nejen neztratí, ale i rychle rostou. Tento čtvrtek (6.9.2018) vydal LinkedIn svůj žebříček zajímavých startupů pro tento rok. Jedná se o jeden a druhý článek a v každém najdete 25 nejnadějnějších společností vybraných podle čtyř kritérií: růst počtu zaměstnanců, přitažlivost pro potenciální zaměstnance, interakce členů profesionální sítě LinkedIn se společností a jejími zaměstnanci a jak se jim daří zaujmout zaměstnance nejlepších zaměstnavatelů v žebříčku LinkedIn. Aby se startupy do žebříčku dostaly, nesmí být starší než sedm let a musí mít minimálně padesát zaměstnanců.

Kryptoměnové společnosti jsou v TOP 10

Kryptoměnové společnosti jsou v žebříčku rozptýlené mezi (jak se dá očekávat) startupy z oblasti finančně technické a zdatně jim konkurují. Burza Coinbase je na krásném třetím místě, hned za Lyftem, což je konkurent Uberu, a za druhým Halo Top Creamery, která nabízí nízkokalorickou zmrzlinu. V popisu Coinbase LinkedIn uvádí, že jde o kryptoměnovou peněženku a burzu digitálních měn, která obsluhuje přes dvacet milionů zákaznických účtů – dvakrát tolik, než má například bankovní a brokerská skupina Charles Schwab, jejíž akcie jsou součástí velmi významného akciového indexu S&P 500. V současnosti má Coinbase 500 zaměstnanců a doufá, že se toto číslo do konce roku zdvojnásobí.

Hned na sedmé příčce – za obchodní platformou Robinhood (která se nesoustředí na kryptoměny, ale nabízí je) – je světoznámý Ripple. Tento startup má přes sto klientů z řad bank, jako je například španělská Banco Santander, Royal Bank of Canada, nebo karetní společnost American Express. Ripple má nyní 250 zaměstnanců a do příštího roku plánuje 75 dalších. Představitelé Ripple se údajně LinkedInu chlubili, že jim jde hlavně o expanzi a použitelnost této technologie a že to je odlišuje od ostatních krypto startupů, které si jen „hrají na pískovišti“ (pozn. překl.: „playing in the sandbox“ může taktéž znamenat hraní si mimo reálný svět, v testovacím prostředí).

I na nižších příčkách najdeme krypto společnosti

Mimo top desítku uzavírá první polovinu žebříčku kryptoburza bratří Winklevossových Gemini na 25. místě. LinkedIn samozřejmě neopomněl zmínit marné pokusy Winklevossovců spustit bitcoinový ETF, ani pokus o ustavení samoregulačního orgánu pro kryptoměnové trhy. Mezi 150 zaměstnanci Gemini poutá pozornost hlavně jméno nového technického ředitele Roberta Cornishe, kterého bratři přetáhli z NYSE – New Yorské akciové burzy.

Hned za Gemini se umístil ethereový inkubátor ConsenSys, který začíná druhou polovinu žebříčku. Společnost vede spoluzakladatel Etherea Joseph Lubin, který má pod sebou úctyhodných 965 zaměstnanců, což z ConsenSys dělá největší krypto byznys v žebříčku podle počtu zaměstnanců. Na začátku roku se společnosti podařilo dojednat spolupráci s Amazonem Jeffa Bezose a spustit Kaleido, což je soubor služeb založených na blockchainu, který umožňuje podnikům získat software na míru. Funguje pod Amazon Web Services.

Na 47. příčce najdeme fintechovou společnost Axoni, která se zaměřuje na blockchain a technologie distribuovaných účetních knih. Ta byla založena v roce 2013, má 50 zaměstnanců a získala finanční injekci 32 milionů dolarů od takových jmen, jako jsou investiční banka Goldman Sachs a společnosti rizikového kapitálu Nyca Partners a Andreessen Horowitz.

Jak se zdá, kryptoměnové společnosti se mezi ostatními fintech startupy rozhodně neztratí a do budoucna nejspíše můžeme očekávat jejich větší účast v tomto, i podobných žebříčcích.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE