Bakkt: Skutečný přínos, nebo jen silný marketing?

Prazvláštní slovo „Bakkt“ jste již určitě zaregistrovali. Možná jste si řekli, že to vypadá na druhý příchod Mesiáše, protože marketing této platformy je až vtíravě intenzivní. V minulém článku jsme si představili nadějný projekt Pundi X, který by měl kryptoměnám pomoci do rukou hlavního proudu. Nyní vám představím další naději: projekt nové kryptoměnové platformy Bakkt, jež by měl být něčím víc, než jen další burzou. Tuto platformu chystá společnost InterContinental Exchange, která má pod svými křídly globální burzy (namátkou třeba NYSE – New Yorskou akciovou burzu), vypořádací centra a další společnosti spjaté s finančními trhy.

Důvod, proč v nadpisu mluvím o marketingu je ten, že Bakkt bude řídit Kelly Loeffler, bývalá dlouholetá ředitelka vnější komunikace v InterContinental Exchange (ICE). Její předchozí výkony v oblasti public relations byly impozantní a proto se ICE rozhodla přeřadit ji do čela nového projektu. Vzhledem k pečlivě dávkovaným zprávám na internetu nezapomněla zjevně Kelly ze své bývalé práce vůbec nic. Kloním se tedy k názoru, že za vysokým očekáváním u této platformy stojí právě chytrá propagace.

Platformu Bakkt vyvíjeli posledních 14 měsíců, a to v přísném utajení, pravděpodobně v reakci na růst ceny digitálních měn loni na podzim. V současnosti stále nemáme příliš mnoho informací, protože ještě nedošlo ke spuštění celého díla, ale již víme o spolupráci s dvěma světově známými společnostmi: Starbucks a Microsoftem. Neznamená to, že Starbucks začne přijímat kryptoměny, jak se všichni těšili, jen bude prostřednictvím Bakkt možné jimi platit a Starbucks tak na oplátku dostane dolary díky směně přes platformu v reálném čase.

Bakkt se bude zaobírat mnoha aspekty digitálních měn. Nejprve bude možná rychlá konverze dolarů na Bitcoiny  (a naopak), později dojde i na službu úschovy a na služby v oblasti maloobchodního přijímání digitálních měn. V podstatě to znamená, že Bakkt uspokojí drtivou většinu požadavků ze strany maloobchodu, drobných investorů, zákazníků, ale také velkých institucionálních investorů. Postupně nabídne kryptoměnové kreditní karty, možnost penzijního spoření v kryptoměnách, platební služby pro maloobchod atd. Jen možnost pákových obchodů Kelly Loeffler zcela vyloučila.

Vzhledem k tomu, co všechno marketingoví odborníci této společnosti naslibovali, může jít o dvakrát lepší náhradu zatím zamítnutých ETF. Díky tomu by trhy nemusely přikládat takový význam zamítnutí licencí pro ETF, ke kterému do konce září nevyhnutelně dojde. To je důležité proto, že trh si díky naději na jejich schválení dost cenově polepšil. Zároveň při posledních zprávách o zamítnutí došlo k výraznému poklesu ceny. Podle zpráv o Bakktu by to ale už neměl být tak relevantní faktor, protože Bakkt bude regulovaná burza a bude nabízet i služby institucionálním investorům, kteří se tak budou moci legálně v kryptoměnách angažovat, aniž by potřebovali prostředníka v podobě ETF.

Ale to není vše – Bakkt by mohl též uspíšit kladné stanovisko SEC ohledně schválení bitcoinových ETF, protože sama tato platforma bude znamenat regulované burzovní prostředí a regulovanou službu úschovy kryptoměn! Díky tomu už bude argument SEC, že na BTC trzích dochází k ovlivňování kurzu velkými hráči, naprosto bezpředmětný. Podobný plán měla i burza Coinbase, ale ta vychází ze stále ještě nedůvěryhodného prostředí kryptoměn, zatímco ICE již vlastní jednu velmi renomovanou a těžce regulovanou burzu – NYSE!

Abych to shrnul – Bakkt má potenciál přitáhnout do kryptoměn hlavní proud, protože se bude jednat o styčný bod a jednotný uzel pro drobné investory, kteří budou moci investovat do digitálních měn a spořit v nich, dále pro institucionální investory a maloobchodníky, kteří konečně budou moci snadno akceptovat kryptoměny.

V současnosti jsou digitální měny poblíž konce medvědího cyklu a bylo by proto chytré nakoupit je dříve, než dostanou tuto možnost američtí spotřebitelé a využijí ji. Pak by se totiž mohlo stát, že cena BTC půjde nahoru stejně rychle, jako v minulém roce.

Můj osobní názor je, že díky agresívnímu marketingu si Bakkt určitě svoje místo na slunci najde, ale do té doby zůstávám u BTC, Stellaru, Ioty a Pundi X, jako nejnadějnějších kryptoměn v horizontu příštích let.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE