Pundi X – Naděje pro kryptoměny?

Pundi X je poměrně nová indonéská společnost, která se soustředí na rozšíření možností plateb v kryptoměnách do běžných obchodů. Záměrem společnosti je usnadnit uživatelům koupi zboží a služeb za digitální měny, a to skrz vlastní stejnojmennou měnu a vlastní software i hardware. Podle jejich vyjádření: „Cílem Pundi X je rozšíření uživatelské základny kryptoměn o další miliardu uživatelů, čehož chceme dosáhnout díky tomu, že uživatelům dáme možnost koupit kryptoměny kdykoli a kdekoli. Platba kryptoměnami by neměla být složitější, než koupě láhve vody“.

Společnost Pundi X plánuje postupně vyrobit a distribuovat statisíce platebních terminálů do obchodů. Díky nim bude možné zaplatit digitálními měnami stejně snadno, jako platební kartou. Obrovská síla tohoto obchodního modelu je v tom, že na terminálu se nedá platit jen Pundi X, ale také mnoha dalšími měnami, díky čemuž může skutečně dojít k obrovskému nárůstu možností plateb v kryptoměnách a tím pádem jejich nákupu uživateli a nárůstu ceny. Pundi X tak může odstranit jednu z velkých slabin současné generace digitálních měn: téměř nulovou možnost s nimi platit v obchodech. V ČR existuje jen asi 200 míst, kde můžete platit kryptoměnami, a to ještě poměrně kostrbatým způsobem. Pundi X ale nabízí kartu XPass, díky které můžete kryptoměny utrácet stejně snadno, jako při platbách jakoukoli jinou kartou.

Díky POS (point-of-sale) terminálu od Pundi X bude i malá trafika schopná přijímat kryptoměny, a to díky nízkým poplatkům za transakce. Zařízení bylo funkční již v době ICO na podzim roku 2017 a nyní se rozjela výroba a distribuce prvních POS.

Vzhledem k nízké ceně Pundi X můžete být u příštího „terna“ v oblasti kryptoměn a připsat si vysoký zisk i kdyby se cena této kryptoměny dostala jen na tisícinu ceny BTC. Hlavní síla společnosti je ale obrovský potenciál přinést platby v kryptoměnách široké veřejnosti. Ta se totiž nejvíce obává právě složitosti nákupu a plateb v digitálních měnách. Pundi X navíc může do své sítě integrovat platby v prakticky jakékoli kryptoměně, nebo tokenu (Pundi X samotný je ERC20 token fungující na blockchainu Etherea – v pozdější fázi ale není vyloučen přesun na vlastní blockchain).

Jak Pundi X funguje?

Zákazníkovi tato společnost přináší tři hlavní výhody

  • Snadný nákup a prodej kryptoměn prostřednictvím zařízení POS.
  • Nákupy zboží a služeb přes terminál X POS (tj. maloobchodní platební terminál pro digitální měny)
  • Kryptoměnové platby mezi uživateli ne nepodobné například PayPalu.

Toho dokáže dosáhnout pomocí několika vychytávek:

Mobilní aplikace – Aplikace pro chytré telefony umožní nákup a prodej BTC, ETH, LTC, XEM a NPXS (token Pundi X) pomocí hotovosti, nebo platební / kreditní karty. Dále aplikace obsahuje kryptoměnovou peněženku s možností uchovávání fiat měn, nebo třeba možnost nákupu energií a dalších služeb přes kryptoměny.

Karta Pundi X – Bude se v podstatě jednat o víceměnovou peněženku na běžné i digitální měny, kterou bude možné objednat přes platformu Pundi X. Samozřejmostí je možnost platit pomocí kryptoměn uložených na kartě, ale i těmi běžnými, jako je dolar, nebo euro. Karta bude umožňovat jak klasické, tak bezkontaktní platby.

Platforma Pundi X – Soubor SW a HW komponent, který umožňuje fungování platebního terminálu X POS. Distribuce do obchodů již v současné době probíhá a bude i nadále pokračovat v závislosti na kapacitách výroby.

Pundi X funguje na blockchainu Etherea a tento token se zatím obchoduje na 13 burzách – a jako u každé nové kryptoměny došlo při uvedení na burzy k výraznému nárůstu ceny následovanému strmým poklesem – cena je teď zhruba stejná, jako v době zalistování na burzu a je tak velice zajímavá z hlediska investování.

S distribucí platebních terminálů začne společnost v jihovýchodní Asii, kde je nižší rozšířenost bankovních služeb. Díky terminálu bude možné přímo kupovat tokeny, nebo jimi platit za zboží a služby. Půjde o chytré zařízení přímo napojené na blockchain Pundi X.

Závěr

Během loňského ICO bylo uvolněno celkem 30% všech tokenů a zbytek bude vyplacen v pravidelném airdropu jednotlivým držitelům. Do konce letošního roku si držitel připíše 7,316% tokenů měsíčně ze zůstatku drženého ve 23:59:59 poslední den měsíce – výplata pak proběhne kolem patnáctého dne měsíce následujícího. Chcete-li token nakoupit, což vzhledem k jeho potenciálu jednoznačně doporučuji, udělejte tak na burze Binance, která automaticky tokeny z airdropu připisuje k zůstatku uživatele v Pundi X. V roce 2019 bude uživatelům stejným způsobem distribuováno 2,11637% měsíčně a v roce 2020 už jen 0,88187% měsíčně. Máte tak šanci nejen profitovat na růstu ceny, ale i rozmnožit své tokeny zdarma.

Máte-li zájem o další informace, navštivte oficiální stránky společnosti. Vše je v angličtině, ale naleznete zde detailní roadmap, white paper a další informace důležité pro investování. Podle mého názoru jde o velmi zajímavý počin s velkým potenciálem růstu a také o obrovskou šanci pro rozšíření ostatních digitálních měn.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE