Trhy rostou: SEC zreviduje rozhodnutí o zamítnutí ETF

Securities and Exchange Commission (SEC) včera oznámila, že zreviduje své rozhodnutí týkající se bitcoinových ETF, které nedávno zamítla. Podle dat z Coin360 se díky tomu trhy jen zelenají.

Cena Bitcoinu utěšeně roste a již překonala hladinu 6.700$. Za posledních 48 hodin tak růst činí asi 5%. V době psaní tohoto článku se cena už jen vznáší kolem úrovně 6.700$.

  1. srpna klesla cena první kryptoměny ze 6.700$ až pod 6.400$ v důsledku zpráv z Číny, která chce zavést další opatření proti digitálním měnám. Dalším důvodem bylo bezpochyby také rozhodnutí amerického regulátora o zamítnutí várky žádostí o zřízení ETF.

Podle dat z CoinMarketCap jsou Bitcoin a VeChain jediné dvě kryptoměny v TOP20, které za poslední týden získaly na hodnotě. V případě BTC je to ale asi jen 3%, zatímco VeChain stoupl o skoro devět procent.

Celková tržní kapitalizace se trochu zvedla a většinou se pohybuje nad 210 miliardami dolarů. 22 srpna klesla až na 203 miliard, ale to bylo hlavně díky tomu, že altcoiny se nyní pohybují kolem svých letošních minim.

Tento nevýrazný růst trhů je zřejmě důsledkem oznámení amerického regulátora SEC, že přezkoumá své vlastní rozhodnutí, kterým zamítla žádost o vydání licence na provozování bitcoinových ETF. Připomeňme, že Exchange Traded Funds jsou fondy, které nakupují podkladové aktivum, v tomto případě Bitcoin, a poté vydávají své vlastní cenné papíry, jejichž cena se pohybuje v závislosti na ceně nakoupených aktiv. Investoři tak mohou mít zisky (nebo ztráty) z kryptoměn aniž by je museli sami držet, starat se o zabezpečení peněženky, privátní klíče, seedy atd. Navíc díky regulované povaze ETF budou moci podílové listy nakupovat i institucionální investoři, což na oplátku umožní ETF nakoupit další kryptoměny a vyhnat tak cenu nahoru. Důvodem zamítnutí licence pro ETF je podle SEC hlavně neregulovaná povaha Bitcoinu, což velmi usnadňuje manipulaci s trhem. A co si budeme povídat – tento argument není vůbec daleko od pravdy.

Včera oznámil kryptoměnový analytik Brian Kelly, že očekává, že první ETF začne fungovat až v únoru 2019. Podle Kellyho se svět blíží „mílovými kroky“ k uvedení prvního ETF na Bitcoin a nálada na trhu se postupně mění v býčí. Jakmile bude schválena první žádost, dojde zřejmě k rychlému spekulativnímu růstu, který bude následován ústupem na nižší hladiny. Nikoli však zpět k původním hodnotám před oznámením.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE