Kampaň #FINDSATOSHI chce odhalit identitu autora Bitcoinu

Crowdfundingová kampaň na BoomStarteru, která má za cíl odhalení skutečné identity Satoshiho Nakamota plánuje získat 4,7 milionu rublů, což je asi 1,6 milionu korun. Již byla vybrána asi polovina potřebné částky. Skupina bitcoinových nadšenců si dala za úkol odhalit identitu neznámého génia. Soukromí detektivové z Japonska, Evropy a Spojených států budou mít za cíl odhalit skutečnou totožnost pisatele white paper prvního skutečně blockchainového projektu.

Více než patnácti stovkám lidí již stálo nalezení tajemného zakladatele za to, aby na něj přispěli. Finanční svět se otřásl v základech, když v roce 2008 člověk, nebo skupina lidí, pod pseudonymem Satoshi Nakamoto publikoval white paper k této kryptoměně. Ve stejném roce otřásl světovými trhy první úder finanční krize, která je známá krachem bank Bear Stearns a Lehman Brothers. Tato krize začala na trzích s hypotékami a postupně se přelila do celosvětové reálné ekonomiky. Výsledkem byly velké problémy bank i jednotlivých zemí. Díky úsporným opatřením přišla o práci spousta lidí a nezávislých zprostředkovatelů na celém světě. Stále méně regulovaný finanční svět potřeboval nový impuls. Datum vydání white paperu k Bitcoinu tak nemohlo být vybráno lépe.

CIA nechce vědět nic o ničem

Myšlenky zapsané ve white paperu byly uskutečněny do puntíku, jen totožnost vynálezce blockchainu je do dnešního dne zahalena tajemstvím. Americká CIA nedávno zodpověděla zvídavý dotaz novináře Daniela Oberhause a svou odpovědí vyvolala více otázek, než odpovědí: „Nemůžeme potvrdit, ani popřít, existenci dokumentů o osobě Satoshiho Nakamota“. Stejně tak CIA odmítla dotaz Oberhausova nadřízeného, který byl zaslán pod hlavičkou zákona o svobodném přístupu k informacím. Takovéto dvojsmyslné odpovědi tajné služby obvykle dávají v situaci, kdy by mohlo dojít k ohrožení národní bezpečnosti, nebo když chtějí ochránit soukromí svého „aktiva“. Od federálního úřadu vyšetřování (FBI) pak Oberhaus raději ani žádnou odpověď nedostal.

#FINDSATOSHI – jaký je smysl této kampaně?

V posledních dnech na sebe podporovatelé kampaně pod hashtagem #findsatoshi strhávají nemálo pozornosti. Stále však chybí vybrat polovinu z plánované částky. Množství médií ovšem tuto iniciativu důsledně propírá. Spousta kritiků ale pochybuje, že odhalení totožnosti Satoshiho Nakamota komunitě nějak prospěje. Jiní zase hledání autora blockchainu kvitují s povděkem. Tito lidé by chtěli, aby Satoshi zlepšil BTC protokol, což považují prakticky za jeho povinnost.

Bylo by samozřejmě vzrušující znát identitu tohoto člověka. Byl to jednotlivec, nebo skupina lidí? Společnost, nebo dokonce vláda? Jakou motivaci měl tvůrce, co ho hnalo kupředu? Jaké byly jeho dlouhodobé cíle?

Nikdo asi netuší, jakým způsobem by odhalení identity tvůrce mohlo ovlivnit kurz BTC. Jedno je jisté – pokud k tomu dojde, můžeme bezpochyby očekávat velké výkyvy ceny. Jsou zde ještě i jiné faktory – kdo má právo tlačit jiného člověka do odhalení jeho identity, tj. něčeho, co očividně udělat nechce? Kdo mu zaručí bezpečnost, pokud k odhalení jeho identity dojde? Popis u crowdfungingové kampaně, ani níže připojené video, žádnou z těchto otázek nezodpovídají.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE