Půjde Wall Street do kryptoměn po hlavě? Druhá část.

Jak jsme v úterý slíbili, zde je druhá část článku o pronikání institucionálních investorů do oblasti digitálních měn:

Morgan Stanley

I tato banka má v oblasti blockchainu a kryptoměn zajímavou historii. Zájem o tuto oblast projevila v červnu 2017, hlavně o Bitcoin. V reakci na stabilně rostoucí cenu této digitální měny vydal Morgan Stanley prohlášení, že by mělo dojít k větším regulacím, protože klienti začínají mít o tuto oblast velký zájem.

„Akceptování vládou je logickým krokem, aby mohl tento trend pokračovat. Cenou za to je pak regulace.“

V té době také vyšlo najevo, že Morgan Stanley využíval ke zpracování transakcí a uchování dat blockchainové systémy již v březnu 2016. Ke konci roku 2017, s rostoucí cenou kryptoměn, vydal ředitel banky James Gorman optimistický komentář, že Bitcoin je „více než jen přechodná móda“:

„Investoval jsem do něj. Mluvil jsem se spoustou investorů. Jde o rizikovou investici, ale tato investice není z definice špatná. Je přirozeným důsledkem vzniku blockchainové technologie.“

Pár týdnů nato svou rétoriku změnil, když varoval investory, že strmý růst ceny BTC není nic, než spekulace.

„Když cena něčeho stoupne o 700% za rok, pak jde o čirou spekulaci. Takže kdo si namlouvá, že jde o stabilní investici, ten klame sám sebe.“

Pár dalších měsíců bylo ticho. Po raketovém růstu ceny BTC a následné prudké korekci vydal Morgan Stanley prohlášení, že nabídne svým klientům vypořádání futures kontraktů na Bitcoin. V březnu se Morgan Stanley nechal slyšet, že Bitcoin je jako Nasdaq, ale asi patnáctkrát kolísavější. Také predikovali, že finanční trhy se k digitálním měnám v budoucnu přikloní:

„Během nadcházejících let se budou trhy soustředit na obchodování s různými digitálními měnovými páry. Toho lze dosáhnout jen s pomocí distribuovaných systémů, nikoli pomocí těch bankovních.“

Od letošního srpna v Morgan Stanley pracuje expert na obchodování s kryptoměnami a dohlíží na nové oddělení digitálních aktiv.

Auditní firmy

V posledních dvanácti měsících se o blockchain začaly zajímat také velké firmy z oboru účetního auditu. Velcí hráči, jako jsou Price Waterhouse Coopers, Deloitte, nebo KPMG začaly používat blockchain nejrůznějšími způsoby. Díky tomu nelze nevidět přínosy této technologie – nejen pro zpracování plateb, ale i pro účetnictví (záznamy v blockchainu jsou prakticky nezfalšovatelné), pro uchování hodnot a další nekonečné množství možností.

O časových možnostech

Na první pohled se zdá, že velké firmy mají zájem se angažovat v oblasti blockchainových technologií a že míří směrem k adopci digitálních měn. Nyní je jen otázka kdy, nikoliv zdali k tomu dojde. Zanedlouho dojde k přílivu institucionálního kapitálu na kryptoměnové trhy.

Mike Novogratz má velký přehled o investičním bankovnictví, protože před založením vlastní společnosti pracoval deset let v Goldman Sachs. V interview na blockchainové konferenci v Jižní Koreji uvedl, že adopce hlavním proudem není dále, než pět let. V příštích několika letech dojde ke vstupu velkých finančních společností do tohoto odvětví.

Zakladatel a ředitel Blockchain.com Peter Smith řekl letos v červenci agentuře Bloomberg, že pohyby na kryptoměnových trzích v poslední době naznačují konsolidaci:

„Nyní je na trzích mnohem více informací o nadcházejících regulacích, než před rokem. Existují dva druhy poptávky – maloobchodní a institucionální. Jakmile začne ta institucionální růst ruku v ruce s novými produkty, dojde i k růstu ceny digitálních měn.“

Smith také zmínil, že institucionální investoři začínají přicházet na trh, což dokazuje nedávný růst ceny Bitcoinu. Upozornil ale, že plný efekt přílivu institucionálních peněz uvidíme až kolem poloviny roku 2019.

Anthony Pompliano, zakladatel a ředitel společnosti Morgan Creek Digital Assets řekl Coin Telegraphu, že finanční instituce jsou přirozeně přitahovány tam, kde se něco děje, hlavně v případě, že na to jejich klienti slyší.

„Velké finanční instituce jsou z podstaty kapitalisté. Chtějí uspokojovat potřeby svých zákazníků, kteří chtějí vydělávat peníze. Společnosti tím navíc dosáhnou vlastního zisku. Jak se klienti stále více zajímají o Bitcoin, kryptoměny a digitální aktiva, nezbude jim nic jiného, než tyto služby poskytovat.“

Pompliano ale také věří, že v příštích letech se budou kryptoměny vyvíjet svým vlastním tempem:

„Bitcoin a jiné kryptoměny nadále porostou nezávisle na podpoře velkých finančních hráčů. S jejich účastí však budou trhy profitovat z inovací a sofistikovaných řešení.

A co ETF?

V posledních letech se spousta velkých finančních hráčů snaží založit ETF s Bitcoinem jako podkladovým aktivem. Nejznámější jsou pokusy bratrů Winklevossových, kteří požádali SEC o povolení v roce 2017. Ta ale jejich žádost zamítla. 26. července pak došlo k zamítnutí jejich odvolání proti tomuto rozhodnutí. To ovšem neznamená, že založit si takový ETF je pro finanční instituce v Americe tabu.

Investiční společnost Direxion také požádala o licenci, ale rozhodnutí bylo posunuto až na 21. září tohoto roku. SEC toho dne zveřejní své rozhodnutí v této věci. To znamená, že si SEC vzala více času na důkladné prozkoumání této žádosti.

Všechny tyto události nutí investory přemítat, co se stane, až bude jednoho krásného dne licence na vytvoření bitcoinového ETF schválena. Pompliano si myslí, že pozitivní vyřízení žádosti bude mít obrovský dopad na kryptoměnové trhy:

„Schválení licence na bitcoinový ETF by pro kryptoměnové trhy mělo velmi pozitivní důsledky. Hlavním přínosem pro spotřebitele by bylo snazší nakupování digitálních měn. Nemusel by se totiž potýkat s komplexním světem digitálních peněženek a burz. Pokud můžeme soudit podle dopadu zřízení prvního zlatého ETF na trhy se zlatem, bude taková událost doslova přelomová.“

Jak už bývá zvykem, svět digitálních měn bude dychtivě očekávat další novinky, které ukážou možnosti a dopady těchto technologií. Do té doby se oživení Bitcoinu zdá být důsledkem uvedených faktorů, ale také zničující tržní situace za posledních šest měsíců.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE