Půjde Wall Street do kryptoměn po hlavě? První část.

Rok 2017 byl pro kryptoměny průlomový a ten letošní to bude mít daleko těžší, eufemisticky řečeno. Loni v prosinci dosáhl jak Bitcoin, tak mnohé altcoiny, historických maxim. Pak následovala drsná korekce, která skončila až letos v červenci. Co si budeme namlouvat, pro tuto korekci existovala hromada důvodů.

Když se rok 2018 přehoupl do své druhé poloviny, začaly se objevovat pozitivní signály, že institucionální investoři začínají měnit své názory na kryptoměny. To znamená, že adopce kryptoměn hlavním proudem může být blíže, než se zdá.

A co víc, Bitcoin dosáhl tržní kapitalizace, kterou měl naposledy v prosinci loňského roku. Stejně tak se jeho dominance dostala na nejvyšší úroveň za posledních několik měsíců. Jelikož se Bitcoin statečně drží nad důležitým supportem 6.800$, vypadá to, že medvědí trh pomalu píše poslední dny své existence.

Pojďme se nyní podívat na nejdůležitější hráče z Wall Street, kteří mohou vstup do kryptoměn vážně zvažovat.

BlackRock na rozcestí

V červenci oznámil BlackRock, největší světový ETF, že vytvořil pracovní skupinu, která má zhodnotit potenciál investování do Bitcoinu. Tato pracovní skupina zvažuje množství investičních příležitostí a bitcoinové futures jsou samozřejmě jednou z nich. Co se BlackRocku týká, znamená to změnu sentimentu, protože ředitel firmy, Larry Fink, v říjnu popsal Bitcoin jako „ukazatel praní špinavých peněz“.

Obavy z propásnuté příležitosti?

Akce BlackRocku můžou být jen preventivním úderem, který má zabránit propásnutí investiční příležitosti. Goldman Sachs dělá v oblasti kryptoměn pokroky a BlackRock jim šlape na paty. Pracovní skupinu sice Goldmani vytvořili již v roce 2015, ale nejnověji se zaměřuje i na to, co dělá konkurence. Všichni se snaží odhalit plány ostatních v oblasti digitálních měn.

Goldman Sachs – ve vedení

Od konce roku 2017 kolují zvěsti, že tato investiční banka připravuje obchodní platformu pro kryptoměny. To později vyvrátil ředitel banky Lloyd Blankfein, ale potvrdil, že v roce 2015 společnost tuto možnost zkoumala.

Goldman Sachs každopádně umetá cestičku kryptoměnám celý tento rok. Kvůli tomu banka letos v dubnu najala kryptoměnového obchodníka Justina Schmidta – její klienti se totiž o kryptoměny živě zajímají. O měsíc později členka výkonné rady Rana Yared potvrdila, že společnost hodlá kupovat a prodávat Bitcoiny – ovšem poté, co se přesvědčí, že digitální měny „nejsou žádný podvod“. Yared uvedla, že společnost si přeje svým klientům vyhovět a Bitcoiny, nebo BTC futures chce mít ve své nabídce:

„Přání našich klientů, že by chtěli držet Bitcoin, nebo BTC futures, rezonuje celou společností. Myslím, že Bitcoin je alternativním uchovatelem hodnoty.“

A co víc, několik bývalých předních představitelů Goldman Sachs z banky odešlo do kryptoměnového byznysu. Bývalá vysoká manažerka Priyanka Lilaramani odešla do maltského startupu HOLD, kde od května působí jako ředitelka. Ještě předtím další členka vedení Breanne Madigan odešla do společnosti Blockchain.com, která poskytuje nejznámější bitcoinovou peněženku.

Mike Novogratz, zakladatel Galaxy Digital, lákal bývalého manažera Goldman Sachs Richarda Kima, aby se stal ředitelem jeho kryptoměnové obchodní banky. Kim pochopitelně v Goldman Sachs pracoval před svým odchodem na oddělení, které připravovalo obchodování s kryptoměnami.

Navzdory odlivu mozků ale Goldman Sachs pokračuje ve svých vlastních plánech v tomto odvětví. V červnu společnost potvrdila, že připravuje platformu pro obchodování s kryptoměnovými futures. Již nyní banka umožňuje klientům vypořádání bitcoinových futures, jak řekl provozní ředitel David Solomon.

Rétorika Goldman Sachs se pomalu mění, jak dokazují Blankfeinovy pozitivní komentáře v interview pro agenturu Bloomberg z tohoto června. Jelikož v Goldman Sachs nedělají nic jen tak (zlí jazykové jim přezdívají Golden Sacks – pytle zlata), zdá se, že nejen chtějí investovat do kryptoměn, ale také že už jich pěknou zásobu drží. Blankfein v interview uvedl, že mohou být využívány i institucionálními investory – však i zlato bylo nakonec nahrazeno papírovými penězi:

„Když se podívám na vývoj peněz, začalo to zlatem. Zlatá mince měla hodnotu pět dolarů, pokud v ní bylo zlata za pět dolarů. Poté jste dostali pětidolarovou bankovku a přísahali vám, že když budete chtít, můžete ji směnit za zlato v hodnotě pět dolarů. Nato vám řekli, že cár papíru má hodnotu pěti dolarů ve zlatě, ale vybrat jste si ho už nemohli. V posledním stádiu vám dali pětidolarovou bankovku, za kterou jste nemohli dostat zlato, ale ani nebyla zlatem krytá a co víc – vlastně ani neexistovala. Tohle děláme dodnes, ale vývoj jde stále kupředu. Pokud vám vláda do očí říká, jakou cenu má bankovka, ačkoli není ničím krytá, proč by jako peníze nemohly fungovat kryptoměny na principu všeobecného konsenzu?“

JP Morgan – zapomeňme na tulipány

Americká investiční banka JPMorgan Chase je známá svým rozpolceným přístupem ke kryptoměnám. Její ředitel Jamie Dimon je nechvalně známý tím, že loni přidusil BTC svým prohlášením, že Bitcoin je podvod a přirovnal ho k tulipánové horečce. Dokonce zašel až tak daleko, že pohrozil vyhazovem všem zaměstnancům, kteří budou s Bitcoinem obchodovat na účet svých klientů. Co následovalo, se dá popsat jen jako rozpolcenost – banka na konci roku zvažovala, že klientům umožní přístup k BTC futures na burze CME.

Dimon svou rétoriku změnil na začátku roku 2018, když uvedl, že svých dřívějších komentářů lituje. Na druhou stranu také řekl, že si udržuje svůj „nezájem“ o tuto oblast. O pár týdnů později Dimon odmítl odpovědět na otázku serveru Coin Telegraph na Světovém Ekonomickém fóru, když se ohradil proti nařčení ze skepticismu v oblasti kryptoměn.

V únoru, ve své výroční zprávě pro SEC, uvedla banka, že digitální měny pro ni představují konkurenci a riziko pro její byznys:

„Jak bankovní, tak nebankovní společnosti čelí riziku toho, že zprostředkování plateb a další finanční služby mohou být těmito novými technologiemi rozvráceny, protože nepotřebují žádného prostředníka.“

Banka uvedla, že k adopci může být donucena například hrozbou ztráty klientů a podílu na trhu. Tato apatie se ale pomalu mění, protože banka podniká kroky, které naznačují její víru v trvalost technologie blockchainu.

Dlouhodobý blockchainový projekt Quorum vznikl v roce 2017 z partnerství s Ethereum Enterprise Alliance. Účastní se ho velké světové společnosti a jeho cílem je příprava Etherea na požadavky velkých společností, které budou chtít využít distribuované systémy a technologie chytrých kontraktů.

Quorum je soukromý blockchainový projekt, ale dokazuje, že velcí hráči mají o svět digitálních měn eminentní zájem. Úspěch platformy je tak velký, že z něj JPMorgan Chase chce dokonce udělat samostatnou společnost, aby tak přitáhli více klientů a angažovali se v oblasti vývoje obchodních řešení založených na blockchainu.

V květnu banka požádala o patent na P2P platební systém, který by využíval blockchain k vypořádání vnitro- a mezibankovních plateb. Ve stejnou dobu firma vytvořila a obsadila pozici vedoucího strategie v oblasti digitálních měn. Oliver Harris, člověk vybraný na tuto pozici, bude samozřejmě zaštiťovat kryptoměnové projekty banky – vedle přípravy na obchodování s kryptoměnami. Banka bude poskytovat i služby úschovy digitálních měn a blockchainové služby pro sebe sama.

Z toho vychází, že investiční banka si drží od digitálních měn odstup, ale zároveň hledá využití pro distribuované systémy, aby mohla zlepšit své služby. Tento rozpolcený přístup byl jasně zřejmý z faktu, že banka zakázala svým klientům nakupovat kryptoměny s pomocí kreditních karet. Dokonce čelila i žalobě za to, že za nákup kryptoměn s pomocí kreditních karet banka účtovala extrémní poplatky.

Z uvedeného vyplývá, že společnost má na digitální odvětví skutečně nejasné názory. Vidí hodnotu blockchainové technologie, ale nechce umožnit aktivní obchody s digitálními měnami, nebo jejich zprostředkování svým klientům.

Další část článku přineseme v pátek.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE