10 nejbohatších vlastníků BTC

Na začátku, v roce 2009, stál každý Bitcoin jen zlomky centů. Od té doby se cena dostala až těsně pod dvacet tisíc dolarů, jen aby pak klesla až na dnešní úroveň kolem 7.400$. To je impozantní nárůst hodnoty a díky tomu se mnoho lidí za posledních osm let stalo dolarovými milionáři či dokonce miliardáři. Zde je seznam deseti největších vlastníků Bitcoinů, které jsme schopni „identifikovat“.

Satoshi Nakamoto

Tvůrce Bitcoinu, který se ukrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto, zůstává i nadále největším vlastníkem BTC. Odhaduje se, že na adresách připisovaných Satoshimu se nachází asi 1,1 milionů BTC v současné tržní hodnotě přes osm miliard dolarů. Na těchto adresách samozřejmě nejsou již léta žádné pohyby, protože jinak by mohlo dojít k vyzrazení identity Tvůrce. Dalším důvodem je také to, že i kdyby došlo k naprosto anonymnímu výběru z těchto adres, pro bitcoinovou komunitu by to mohlo být znamením, že samotný Tvůrce má nějakou informaci, která může vést ke snížení ceny. A to i v případě, že by si chtěl jen vybrat zisky. Jeho adresy jsou totiž velmi bedlivě sledovány!

Bulharsko

Bulharsko v současnosti sedí na druhé největší hromadě Bitcoinů na světě. Bulharská policie zabavila v květnu 2017 subjektům zapleteným v organizovaném zločinu 213 519 Bitcoinů – dost na to, aby se splatila desetina bulharského státního dluhu. Při současných cenách by šlo asi o 1,6 miliardy dolarů. Bulharská vláda nicméně tvrdošíjně odmítá poskytnout jakékoli informace o osudu těchto mincí.

Bitfinex

V peněžence BitFinexu, jedné z největších světových digitálních burz, se nachází přes 163.000 BTC v současné hodnotě přes 1,2 miliardy dolarů. Komunita věří, že po napadení BitFinexu v srpnu 2016 drží burza tyto mince v offline peněžence, aby je tak ochránila před dalšími krádežemi, neautorizovanou manipulací a zranitelnostmi online systémů.

 

FBI

V září 2013 udeřila FBI na nechvalně proslulé darkwebové tržiště Silk Road a zabavila tam asi 144 tisíc BTC, které měl v peněženkách Ross Ulbricht, známější pod přezdívkou „Dread Pirate Roberts“, kterou získal podle jedné z postav ve filmu Princess Bride. Ulbricht udělal kritické chyby, což umožnilo vyšetřovatelům najít stránky Silk Road na dark webu a spojit je s jeho osobou. Na Silk Road bylo zobchodováno zboží za celkových devět a půl milionu Bitcoinů, a to během asi dvou let fungování tohoto tržiště. Hodně ze zabavených BTC koupil Barry Silbert, který nyní figuruje na nižších příčkách tohoto žebříčku.

Bratři Winklevossové

Tyler a Cameron Winklevossovi jsou jedni z prvních kryptoměnových miliardářů na světě. Když v roce 2013 vysoudili na Marku Zuckerbergovi odškodnění za to, že jim „ukradl“ myšlenku Facebooku, investovali vše do Bitcoinu. V té době se prodával asi za 120 dolarů. Do současnosti má jejich investice šedesátinásobnou hodnotu.

 

Gavin Andressen

Ačkoli je Bitcoin duševním dítkem Satoshiho Nakamota, říká se o Gavinu Andresenovi, že jen díky němu je Bitcoin tím, čím je dnes. Dokonce se někdy tvrdí, že právě on je skutečným Satoshim, ale Andresen to vytrvale popírá. Namísto toho tvrdí, že má s neznámým Tvůrcem po léta blízké vztahy. Skutečný Satoshi Nakamoto si jej v roce 2010 vybral jako svého následníka. Gavin se tak stal vedoucím vývojářem zdrojového kódu, který určuje vlastnosti Bitcoinu – a také to, jestli tato digitální měna v dnešním světě přežije.

Roger Ver

Roger Ver, známý také pod přezdívkou Bitcoin Jesus, je jeden z prvních bitcoinových miliardářů a zřejmě drží alespoň 100.000 BTC. Minulé léto spustil svůj vlastní projekt pod názvem Bitcoin Cash, aby tak vyřešil problémy se škálovatelností. Roger Ver se sice údajně dohodl s jistým anonymním uživatelem Bitcointalk, že spolu zobchodují až 130.000 Verových BTC za BCH, pokud k forku BCH dojde, ale i tak mu zřejmě zbylo ještě dost na umístění v tomto žebříčku. Kontroverzní Bitcoinový Ježíš se v roce 2014 zřekl amerického občanství a přestěhoval se na malý karibský ostrůvek Svatý Kryštof a Nevis. V současnosti přebývá v Japonsku.

Barry Silbert

Silbert je známý investor rizikového kapitálu a zakladatel Digital Currency Group. Do digitálních měn se dostal velice brzy. V roce 2014 údajně odešel z aukce FBI, která prodávala BTC zabavené na Silk Road, se 48.000 Bitcoiny. Většinu z nich zabavila americká vláda Rossu Ulbrichtovi, který černé tržiště na dark webu vedl. Tenkrát měly mince cenu asi 350 dolarů za kus a nyní je jejich tržní cena asi 355 milionů dolarů.

Charlie Shrem

Charlie Shrem je bezpochyby jedním z nejkontroverznějších bitcoinových milionářů. Ze začátku do Bitcoinu hodně investoval a stal se dokonce členem Bitcoin Foundation, která se od roku 2013 stará o zdrojový kód BTC. V pouhých 22 letech založil společnost BitInstant. Na konci prosince 2014 byl Shrem shledán vinným z praní špinavých peněz a odsouzen ke dvěma letům vězení. Po podmínečném propuštění založil startup Intellisys Capital, který prodává investiční nástroje blockchainovým společnostem. Ačkoli nikdy přesně neuvedl, kolik BTC vlastní, koupil údajně několik tisíc kousků v době, kdy měly hodnotu pár set dolarů.

Tony Gallippi

Známý byznysmen Tony Gallippi je též považován za jednoho z největších držitelů Bitcoinu. Je mozkem, který stojí za společností BitPay, jedním z nejpopulárnějších světových poskytovatelů bitcoinových platebních služeb. Tato společnost byla založena v květnu 2011 a zpracovává platby v objemu asi jednoho milionu dolarů denně. BitPay má podepsané kontrakty s velkými jmény byznysu, jako je například Microsoft, Dell, TigerDirect a NewEgg. Množství BTC v Tonyho držení je pouze předmětem dohadů.

Závěr

Podle odhadů se na tisícovce nejvíce napakovaných adres nachází asi 35% všech BTC, které zatím byly vytěženy. K výše uvedenému seznamu musíme přičíst také pár jedinců, kteří mohou být v TOP10, ale mají BTC roztroušené po více adresách, a navíc chtějí pochopitelně zůstat v anonymitě. Dodejme ještě, že asi čtvrtina všech Bitcoinů je považována za na věky ztracené, protože jejich vlastníci zapomněli, že je mají, ztratili soukromé klíče, nebo vyhodili počítače, kde měli své peněženky.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE