4 důvody, proč BTC zůstane nad 7.000$

V úterý došlo k rychlému nárůstu ceny největší světové kryptoměny, když během pouhých 30 minut vyrostla o 600$, neboli 9%. Tím se dostala z mírně beznadějného medvědího teritoria a přešla do útoku. Dnes se Bitcoin obchoduje kolem 7.450$ a nejeví známky únavy. Na delších časových obdobích v grafu se dokonce zdá, že se mění trend ve prospěch vždy optimistických býků. Je to ale spolehlivá informace? V současnosti můžeme v grafech nalézt hned čtyři náznaky, že se trend obrací a my se můžeme těšit na světlé zítřky.

Nástroj 1: Proražení 55-denního exponenciálního klouzavého průměru

Exponenciální klouzavý průměr (EMA) slouží jako indikátor, který ukazuje zásadní informace o nabídce, stejně jako hybné síly za každým větším pohybem ceny. Díky tomu jej lze použít jako potvrzení (nebo vyvrácení) změny trendu. To se provádí porovnáním pozice EMA se současnou cenou. Čím delší časovou periodu pro EMA zvolíme, tím důležitější informace dostáváme, protože porovnáváme delší historický úsek dat.

Číslo 55 je Fibonacciho číslo, které techničtí obchodníci používají v souvislosti s ostatními Fibonnaciho ukazateli. Připomeňme, že Fibonnaciho posloupnost je řada čísel, kdy každý člen je součtem dvou členů předchozích: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55… Tento klouzavý průměr poskytuje důležité informace o kondici daného aktiva a nejlépe funguje na delších časových rámcích, zejména na denních a vyšších svících.

Například mezi 11. květnem a 17. červencem byl 55 EMA nad cenou BTC, díky čemuž v tomto období sloužil jako silná rezistence (základům technické analýzy se můžete přiučit například v Ixoyeho seriálu na Krizi 15).

Až do včerejška nebyla pozice tohoto klouzavého průměru ničím ohrožována a tím pádem byly solidně přiživovány myšlenky medvědího hnutí. Včera ovšem býci zahájili generální ofenzivu a 55-denní EMA rozhodně prorazili a my můžeme tento průraz označit za dobrou zprávu. Byl totiž doprovázen zvýšeným objemem obchodů, ale o tom až níže.

Nástroj 2: Fibonacci retracement

Fibonacci retracement je nástroj technické analýzy, který se využívá k určení silných úrovní supportu a rezistence podkladového aktiva. Díky němu vidíme nejpravděpodobnější oblasti supportů a rezistencí a můžeme tak lépe cílovat vstupy a výstupy z trhu. Na obrázku je Fibonacci retracement nakreslený podle lokálního maxima z pátého května a lokálního minima z 29. června. Pokud chcete, můžete si ho zkusit zakreslit například na Bitcoin Wisdom, v menu tools.

Fibonacciho úroveň 50%, která se v našem grafu nachází na ceně 7.861,9$, bude sloužit jako silná rezistence, ale její proražení bude znamenat přesun z medvědího, do býčího teritoria. Tedy alespoň na příští dny, či týdny. Pokud by cena BTC nebyla schopna tuto úroveň prorazit, pak dojde ke stažení na nižší hladiny, protože to bude znamenat překoupenost trhu. Důležitým signálem bude rozhodné proražení této úrovně doprovázené velkými objemy obchodů.

Ceny se nejčastěji odráží, nebo proráží, hladiny 38,2%, 50% a 61,8% a je nejlepší potvrdit si tyto signály pomocí dalších technických indikátorů, jako jsou exponenciální klouzavé průměry, které jsme rozebrali v minulém bodu, nebo objemy obchodů, které probereme v bodě dalším.

Nástroj 3: Objemy obchodů

Dalším důležitým ukazatelem pro obchodníky je, kolik Bitcoinů změnilo majitele za posledních 24 hodin, z čehož lze vyvozovat zájem o obchodování a také to, jestli cena vydrží nad hladinou 7.000$. Od prosince jsme svědky snižování objemu obchodů, kdy se trh pročišťuje a opouštějí ho oportunisté a spekulanti, kteří chtěli rychle zbohatnout. Posuďte objemy obchodů za posledních 9 měsíců:

Podle dalšího grafu, který ukazuje kratší časové období, došlo včera k nárůstu objemu obchodů na nejvyšší úroveň za poslední měsíc (bereme svíce, kdy cena rostla), téměř dvojnásobek toho, co bylo zobchodováno o den dříve. Nárůst objemu obchodů znamená více obchodních příležitostí, větší likviditu trhů a tím pádem (jelikož jsme blízko dna) oživenou poptávku, která povede k růstu ceny.

Objemy obchodů doporučuji bedlivě sledovat, protože ve spojitosti s většími pohyby ceny je to dobrý indikátor, že to trh myslí naprosto vážně.

Nástroj 4: Hlava a ramena

Formace hlava a ramena se utváří tak, že se vytvoří nižší vrchol – rameno, vyšší vrchol – hlava, a opět nižší vrchol – druhé rameno.  Spojením dvou nejnižších minim hlavy čárou určíme velmi silný support / rezistenci , tzv. neckline.  Tato čára může být horizontální, ale i různě zkosená na kteroukoliv stranu. Na úhlu této linie víceméně nezáleží. Hlava a ramena může ukončovat všechny tři typy trendu – krátkodobý, střednědobý, dlouhodobý. Výše uvedené platí pro konec rostoucího trendu, při konci klesajícího trendu (kde se zřejmě nacházíme dnes) se často objevuje formace obrácená hlava a ramena, pro niž platí vše uvedené výše, jen obráceně. Tato formace na delších časových horizontech (například denní svíce) ukazuje možnou změnu trendu. Vyskytuje se častěji u mírnějších trendů, bez závěrečné akcelerace. Proto poslední korekce trendu vytváří levé rameno formace.

Spojíme-li neckline současné inverzní formace hlava a ramena, je pravá noha formace naprosto průkazná. Nyní tedy bude klíčové území kolem 7.700$ – 7.800$, kde leží úroveň 50% Fibonacci retracement a kde bude pravděpodobně docházet k vybírání zisků, které býci naakumulovali za poslední dny. Medvědi by toho mohli využít k shortování.

Trh je nyní v každém případě nastaven k obratu trendu a následnému růstu. Jen čas ukáže, jestli bude stabilní a udržitelný.

 

 

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE

Komentáře

  • Vlado 5.8.2018 at 16:50

    Jj, bitcoin stupa, presne ako tento clanok predpovedal. Uz vystupal z 8.000 na 6.900. -))))))
    Vy fibonaceho ramena a hlava plus dalsie zvasty.-)))

    Odpovědět