Studie: Kryptoměny se mohou za deset let stát hlavním proudem

Nová studie došla k závěru, že kryptoměny, jako je Bitcoin, mají potenciál stát se v oblasti plateb hlavním proudem již během následujících deseti let. Již nyní totiž splňují jeden ze tří předpokladů, aby mohly být považovány za peníze, uvedl server eToro ve svém tiskovém prohlášení. Uvedená studie je společným projektem britské Imperial College a právě obchodní platformy eToro.

Tuto studii společně vypracovali profesor William Knottenbelt z Imperial College London a doktorka Zeynep Gurguc z Imperial College Business School. V textu se uvádí, že kryptoměny jsou dalším přirozeným vývojovým stádiem peněz a mohou se stát mainstreamovým platebním nástrojem již během další dekády.

Podle studie už dnes plní jeden z požadavků kladených na aktiva, která lze použít jako peníze – jsou uchovatelem hodnoty. S dalšími dvěma kritérii už to tak slavné není. Některé digitální měny sice slouží jako platební prostředek, ale za zúčtovací jednotku lze v některých případech a s odřenýma ušima považovat snad jen Bitcoin.

Aby se digitální měny staly skutečnými penězi, je nutné vyřešit šest následujících problémů: škálovatelnost, použitelnost, regulaci, kolísavost (volatilitu), motivaci k používání a soukromí.

Studie vysloveně zdůrazňuje, že platební systémy a nové třídy aktiv se „neobjevují přes noc“. Iqbal Gandham, ředitel platformy eToro poznamenal, že první email byl odeslán již v roce 1971, ale trvalo to skoro tři dekády, než dostal „použitelné uživatelské rozhraní“.

Gandham, který je rovněž předsedou britské průmyslové skupiny CryptoUK, uvedl, že od bloku Genesis, prvního bloku bitcoinové sítě, nás dělí jen něco přes osm let. Jelikož ale jde adopce nových technologií kupředu stále rychleji, splňují již dnes kryptoměny některé ze základních požadavků na běžně použitelné peníze. Gandham si dále myslí, že se hlavním faktorem úspěchu kryptoměn stane jejich snadná převoditelnost mezi jednotlivými státy, protože přeshraniční platby v bankách jsou v současné době pomalé a drahé. Bankovní převod může trvat celé dny a stát desítky dolarů, zatímco převod Bitcoinu trvá desítky minut a stojí jednotky dolarů. Převod Ripple trvá dokonce jen sekundy a stojí centy.

Profesor William Knottenbelt z Imperial College London, jeden z autorů studie, říká, že digitální měny mají potenciál „zcela rozvrátit naše představy o povaze finančních systémů a finančních aktiv.“ To vše díky jejich decentralizované povaze.

Minulý týden uvedl bývalý ředitel Banky pro mezinárodní platby (BIS) Agustín Carstens, že digitální měny „nemohou převzít funkci peněz“ a varoval „mladé lidi“ před tím, aby „zkoušeli vytvořit nové peníze.“ V červnu BIS vydala 24-stránkovou studii, ve které se zaměřuje na problémy Bitcoinu, zejména škálovatelnost. Závěr studie je takový, že kryptoměny nejsou a nemohou být tak snadno škálovatelné, aby se jednoho krásného dne mohly stát prostředkem směny v globální ekonomice.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE