Bitmain by mohl dosáhnout 51% podíl na hashrate

Těžební pooly kontrolované čínským industriálním gigantem Bitmain dnes ovládají více než 40 procent výpočetní síly Bitcoinové sítě, neboli hashrate. Vyvstaly proto obavy z další centralizace sítě, protože až jejich podíl přesáhne 50 procent, bude Bitmain mít nad sítí výhradní kontrolu. To mu umožní například měnit historii, utratit jednu minci dvakrát atd.

Podle dat ze serveru CoinDance má nyní AntPool podíl na hashrate 25,4% a BTC.com 16,9%. Data platí pro posledních sedm dní.

Bitmain vlastní oba tyto pooly a ovládá tak 42,3% hashrate. Bitmain je také „shodou okolností“ největším světovým výrobcem technologických řešení pro těžbu kryptoměn (ASIC). Tyto dva pooly dále kontrolují asi 21% hashrate Bitcoin Cash, který funguje na stejném algoritmu SHA-256, jako Bitcoin.

V současné době je tak Bitmain nebezpečně blízko padesátiprocentní hranice, která by mu dovolila spustit 51% útok, o jehož důsledcích jsme již na našem serveru nejednou informovali. Tento druh útoku byl v minulosti několikrát iniciován na menších altcoinech. Obětmi se staly například Litecoin, Bitcoin Gold, Verge, Litecoin Cash, nebo Monacoin.

Důvodů k útoku na Bitcoin má Bitmain daleko méně, než je tomu v případě altcoinů – protože by jejich zásoby mincí rázem ztratily velkou část svojí hodnoty. Nicméně vzhledem k tomu, že ředitel a spoluzakladatel Bitmainu Jihan Wu veřejně podporuje Bitcoin Cash a kontroverzní škálovací řešení SegWit2x, mohl by o tom teoreticky i tak přemýšlet. Na oplátku by se mu totiž zvýšila cena jeho Bitcoin Cash. Je to sice velmi nepravděpodobný scénář, ale kritici argumentují tím, že jelikož diskuse na toto téma vůbec probíhá, pak problém centralizace Bitcoinu skutečně existuje.

Není zcela jisté, kolik procent zařízení je skutečně provozováno samotným Bitmainem, ale v podstatě na tom nezáleží, protože Bitmain ovládá dané pooly. To znamená, že dokud tato zařízení provozuje BTC.com, nebo Antpool, má Bitmain možnost určovat, které transakce budou zpracovány a které eventuálně ne.

V této situaci jsme byli již v roce 2014 – dnes již nefunkční pool Ghash v tom roce krátce kontroloval přes padesát procent hashrate. Situaci vyřešilo to, že v odpovědi na obavy uživatelů doporučil samotný Ghash některým provozovatelům zařízení, aby přešli pod jiný pool. Letos to ovšem příliš nevypadá, že by se Bitmain chtěl vydat stejnou cestou. Například Antpool spustil akci, která poběží až do poloviny září a má do poolu přilákat další těžaře. Ačkoli Antpool podporuje množství kryptoměn, v této nabídce specificky uvedl, že Bitcoin bude jedním z coinů, které budou mít výjimku z placení poplatků. Na emailové dotazy Bitmain nereagoval.

BetterHash umožní decentralizaci těžby

Řešení této situace může být už na obzoru. Jak informoval server CCN, obavy o přílišnou centralizaci těžby Bitcoinu inspirovaly Matta Coralla, jádrového vývojáře BTC, aby naprogramoval Betterhash. To by měl být nový návrh na vylepšení zdrojového kódu Bitcoinu, který má těžbu decentralizovat.

V podstatě jde o to, aby byl těžební protokol Stratum nahrazen dvěma novými protokoly. To by umožnilo těžařům vyvinout si vlastní těžební protokol, nebo si ho pořídit od třetí strany. V dnešní době jsou nuceni používat protokol poolu, kterému se rozhodli svěřit svou hashrate. Kromě zvýšené autonomie těžařů také implementace těchto nových protokolů sníží možnost zneužití významného podílu na hashrate k útoku na bitcoinovou síť.

Předchozí článek

Co určuje cenu Bitcoinu?

Další článek

Bláznivý svět ICO

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE