Proč Bitcoin ustál krádež z burzy Bithumb

Včera byla podle četných zpráv crackery napadena jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb. Poté došlo k poklesu ceny Bitcoinu, který ale nebyl tak velký, jak by se dalo čekat. Ještě ten samý den večer se cena vrátila nazpět na hodnoty před napadením. Poslechněme si vyhodnocení dvou různých osobností světa digitálních měn, proč se tak stalo. Jsou jimi tvůrce kryptoměny Litecoin Charlie Lee a Brian Kelly, zakladatel a ředitel investiční firmy BKCM LLC, která zaměřena na obchodování kryptoměn.

Nedlouho po pádu o nezvykle nízkých 150 dolarů se cena vzpamatovala a Bitcoin pokračoval tam, kde skončil před oznámením o vykradení burzy Bithumb. Charlie Lee uvedl, že se to dalo čekat:

„Kdykoli dojde k napadení burzy, dojde k panice, lidi to vystraší a začnou prodávat. Děje se to v jednom kuse. Kdykoli se objeví špatné zprávy, například o vykradení burzy, klesne cena tak o pět procent. Pět procent je sice hodně ve světě akcií, ale ve světě kryptoměn je to statisticky nevýznamná odchylka.“

Poté, co napadení vyšlo najevo, klesla cena BTC z 6.718$ na 6.561$. Ukraden byl ekvivalent „pouhých“ 30 milionů dolarů. Jen o několik hodin později již cena vesele skotačila na původních úrovních. Zde jsou tři důvody, proč tomu tak podle výše zmíněných pánů bylo:

1) Bithumb zareagoval velice rychle

Burza zavedla bezpečnostní opatření okamžitě poté, co krádež vyšla najevo – zablokovali výběry a všechny mince umístili do offline peněženek.

2) Burza uhradila investorům ztráty

Bithumb okamžitě nahradil ukradené mince z vlastních rezerv. Nikdo tedy vlastně neztratil žádné peníze.

3) Fundamentální data

Charlie Lee se nechal slyšet, že když je okradena burza, neznamená to změnu fundamentů postižených mincí. Připodobnil to k vykradení banky – když se lupiči v bance zmocní zlata, neznamená to, že zlato ztratí hodnotu, není k tomu důvod. S digitálními měnami je to stejné. Když si burza dobře nezabezpečí mince svých uživatelů, pak o ně přijde. Ale to neznamená, že byl narušen bezpečnostní protokol mincí samotných, nedošlo ke ztrátě důvěry v poslání daných mincí, nedošlo ke změně fundamentálních dat, pro které si investoři dané mince zakoupili.

Ve prospěch zvýšení ceny pak také zapůsobila zpráva právní firmy z New Yorku, která uvádí, že společnost, která stojí za kryptoměnou Tether přeci jen má na svých účtech dostatečné množství dolarů, aby pokryla všechny vydané mince.

Zpráva, že by všechny Tethery nemusely být kryté dolarem na účtech společnosti, se objevila již v závěru minulého roku. Připomeňme, že Tether je kryptoměna, která vznikla jako digitální ekvivalent dolaru a její cena se pohybuje úzkostlivě v blízkosti jednoho dolaru za minci. Díky tomu nemusíte na burze prodávat kryptoměny za dolar, ale stačí za Tether. Tímto způsobem si pak zafixujete své zisky, protože Tether se vůči dolaru obchoduje zhruba jedna k jedné (už ze své definice), ačkoli v jeho raných dobách to tak nebylo. Lee uvedl, že v poslední době panovaly obavy, že Tether není krytý dolary a je „tištěn“ jako nekrytá kryptoměna. Ostatně nedávno vyšly zprávy o tom, že nákup Bitcoinu za Tether může za polovinu loňského růstu ceny nejvýznamnější kryptoměny. Když nyní vyšlo najevo, že Tether je krytý, znamená to zároveň, že loňský růst ceny BTC nebyl uměle nafouknutý. Stály za ním skutečné dolary, a to je vynikající zpráva.

Investoři si musí umět lépe chránit své digitální portfolio

Brian Kelly poradil vlastníkům, aby své kryptoměny drželi v v offline úložišti, například HW peněžence. Ty se dají bez problémů koupit i u nás – u jistého otravného mimozemšťana dokonce za Bitcoiny.

Burzy jsou z hlediska bezpečnosti slabým bodem, a to z několika důvodů. Jednak se na jejich digitálních adresách vyskytují velké částky, což láká hackery – na jeden zátah tak mohou získat velkou částku. Dalším faktorem je, že kryptoměny proudí na burzu i z ní, takže burza musí nějakou část držet online, nemůže mít vše v offline úložištích. A v neposlední řadě je samozřejmě slabým článkem zabezpečení samotný uživatel, který má slabé heslo, nepoužívá dvoufaktorovou autorizaci, a navíc se všude chlubí, kolik má na burze peněz.

Kryptoměnový průmysl je ještě mladý, a tak stále hledá správné „nastavení“, což platí v první řadě právě pro burzy. Lidé, kteří digitální měny vlastní, se musí naučit, že zodpovědnost za jejich aktiva mají v první řadě oni sami, a až pak se mohou spoléhat na zabezpečení burzy. Slabým bodem je vždy uživatel! V oblasti digitálních měn ho totiž nikdo za ručičku vodit nebude.

 

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE