11 zlatých pravidel pro investování do kryptoměn

Jak mám na Bitcoinu vydělat? Kde se v kryptosvětě točí peníze? Otázek je milion. V první řadě, než začnete obchodovat, přečtěte si těchto 11 pravidel, a hlavně se jimi řiďte, nebo přijdete o všechno.

1: Aby jeden vyhrál, musí druhý prohrát

Pamatujete si na houpačky ve školce? Dvě děti sedí na opačných stranách a jedno se vždy odrazí, aby šlo nahoru, zatímco druhé jde logicky dolů. Vždy je jedno děcko dole a druhé nahoře, udržovat rovnováhu mezi tím bylo vždy zatraceně těžké. A přesně tak funguje obchodování neboli trading. Občas se nic neděje a cena visí na jednom místě i několik dní. Když někdo vydělá peníze, musí je druhý logicky prodělat. Oba konce naší houpačky nikdy nemohou být nahoře, a to samé platí v tradingu. Otázka zní: Proč myslíte, že zrovna vy jste lepší, než ostatní?

2: Obchodování je válka

Ve skutečné válce existuje termín fog-of-war, který hráči real-time strategií jistě také velmi dobře znají. Popisuje situaci, kdy generál každé strany má přehled jen o své části bojiště, protože nepřítel si úzkostlivě střeží informace o pohybu svých vojsk a zásob. Pohyby nepřítele jsou téměř neviditelné, jako by byly v mlze. V obchodování je to podobné – individuální investoři mají vždy menší přehled než ti institucionální. Tahají za kratší konec, ale dobrá zpráva je, že na kryptoměnových trzích to ještě není tak drsné, jako třeba na měnovém páru EUR-USD. Na krypto trzích existují takzvané „velryby“, které vlastní tak velké objemy Bitcoinů, či jiných měn, že mohou díky velkým objednávkám hýbat s cenou. Dokonce je to i legální, protože tyto trhy nejsou nijak regulované, na rozdíl od trhů akciových, měnových, komoditních atd. Pouze velryby pak znají načasování vlastních obchodů a mohou díky tomu vydělat nemalé prostředky.

Když přijde nová cenotvorná informace, mají ji vždy nejdříve velcí hráči, kteří monitorují média 24 hodin denně, zatímco individuální investoři si maximálně všimnou náhlé změny kurzu. V obchodování ale vyhrávají ti, kdo mají tyto informace nejdříve.

3: 50 + 1

A jsme zase u houpaček. Jsou jen dva základní směry, kterými se cena může vydat – nahoru a dolů. Pravděpodobnost je tedy padesát na padesát, pokud nebudeme brát v úvahu stranový pohyb, i když není nijak vzácný. Kdybychom nechali opici házet šipky, trefovala by se asi v 50% případů. Nikdo nemá ve sto procentech případů pravdu. Neexistuje systém, který by dokázal předpovídat iracionální rozhodnutí obchodníků na stále podloudně manipulovaném trhu. Cílem každého tradera je tedy mít pravdu alespoň v 51 procentech případů. Karel Janeček, český guru algoritmického obchodování kdysi uvedl, že jemu stačí 50,1% pravděpodobnost úspěchu, ale jako individuální investor byste měli raději cílit na 60% úspěch ve svých odhadech. Každý trader ale musí mít nervy na to, že ve 49 případech ze sta prostě prohraje, ztráty jsou neoddělitelnou součástí obchodování.

4: Víra nade vše

Celý systém velmi nahrává použití matematických a statistických modelů, ale i tak je v každém obchodníkovi silně zastoupena víra ve štěstí a osud. Když dojde k pumpě (prudký bezdůvodný růst ceny, většinou hnaný velkou objednávkou zmíněných velryb), tak se mnozí chtějí přidat ještě na vrcholu, i když ví, že už je pozdě nastoupit. Tomu se říká FOMO (Fear of missing out), tedy strach, že mi nějaká příležitost unikne. Dalším příkladem je, že všichni vidí vzorce tam, kde žádné nejsou – speciálně ti, kteří vyznávají technickou analýzu.

V ekonomii také existuje spousta teorií, které vysvětlují chování obchodníků, ale žádná ještě nedokázala stabilně předpovídat kurzy. Teorie efektivních trhů říká, že všichni jednají racionálně podle fundamentů a se stejnými informacemi, ale emoce jsou v obchodování velmi silné a všichni nemají k informacím stejný přístup. Psychologická analýza zase naopak říká, že nikdo nejedná racionálně, protože na trzích je to chyba. Zkrátka pravda je, jako vždy, někde uprostřed a funkční model pro předpovídání chování obchodníků neexistuje. Na trhy působí asi stejně silně psychologie, fundamenty a technická analýza.

5: Chyba je vždy ve vás

Trh má vždycky pravdu. Pokud se nechová tak, jak jste si to namodelovali, pak je problém ve vašem modelu. Vždy a bez výjimky. Amen.

6: Parettovo kryptopravidlo

Dobří obchodníci vydělávají na dvaceti procentech obchodů, na zbytku nic nevydělají, nebo rovnou ztrácejí. Když vám v tomto případě dobrý obchod přinese 16%, pak si můžete dovolit ztratit na čtyřech dalších obchodech v průměru čtyři procenta. Tento poměr zvládnete ukočírovat jen díky stop-lossu – to je hladina ceny, na které se akceptovatelná ztráta z obchodu mění na neakceptovatelnou a obchod je nutné ukončit ve ztrátě. Díky řízení obchodů můžete plánovat – musíte však vždy dodržovat vlastní pravidla! Přes to nejede vlak. Čtyřprocentní ztráta možná nezní hrozivě, ale uvědomte si, že jde o ztrátu během jediného dne. A zisk ve výši čtyř procent je podle výše zmíněného pravidla v podstatě jen kladná nula.

7: Nováčci na trhu ztrácejí, protože:

Dělají příliš velké obchody, neriskujte najednou více, než kolem pěti procent kapitálu

Obchodují bez informací a znalostí, což je vlastně loterie

Drží pozice příliš dlouho

Obchodují nekvalitní kryptoměny

Hrají s cizími penězi – na investice si nepůjčujte a investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit

Nikdy neuzavřou obchod, když dosáhnou naplánovaného zisku

Snaží se obchodovat neustále, takže využívají i málo atraktivní příležitosti

8: Investujte jen do toho, čemu rozumíte

Zjistěte si informace, než do něčeho investujete. K jakému účelu byla mince stvořena? Dává to smysl? Dá se tento účel pochopit? Čím lepší produkt, tím spíše by se měla cena vydat vzhůru. Tato rada tedy znamená, že byste neměli obchodovat nekvalitní měny, protože tam je obrovské riziko ztráty kapitálu, nebo dokonce podvodu.

9: Rozdíly mezi kryptoměnami a jinými trhy

Kryptoměnové trhy nikdy nespí, fungují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Časový odstup mezi euforií a depresí je na nich mnohem kratší, než na tradičních trzích – kryptoměnové trhy se pohybují nadsvětelnou rychlostí. Pokud akciové trhy klesají, můžete si vzít několik měsíců dovolenou. V kryptoměnách přijde změna zřejmě již další týden. Volatilita neboli kolísavost trhů, může dosahovat i třiceti procent za den. U malých nových měn může změna ceny udělat i přes sto procent za den. Například loni Ripple zvýšil svou cenu 360-ti násobně.

Díky tomu zapomeňte na tradiční média – noviny a televizi – jsou příliš pomalá. Pokud noviny informují, že altcoin poklesl o 30%, tak už ve skutečnosti může být i nad původní cenou.

Akcioví obchodníci myslí v procentech, zatímco ti kryptoměnoví v desítkách procent, případně rovnou v násobcích.

Nelegální praktiky, jako je insider trading, se dějou na všech trzích, ale na těch regulovaných jsou zakázané. Na kryptotrzích můžete zatím beztrestně použít interní informace, ale i to už se mění – nedávno Jižní Korea obvinila úředníky, kteří prodali kryptoměny těsně předtím, než jejich úřad vydal zprávu o připravovaných regulacích kryptoměnových burz. Obchodníci to dělají proto, že neveřejné informace vám dávají obrovskou výhodu před ostatními, a to znamená tučný zisk.

Dvacet největších kryptoměn podle tržní kapitalizace je již stabilizováno a obchody s nimi tedy nejsou tak nebezpečné. Do ostatních kryptoměn tedy investujte daleko menší částky. Díky nižší tržní kapitalizaci jsou také menší měny náchylné k manipulaci, protože lze cenu ovlivnit s daleko menším objemem peněz.

10: Prvních sto špatných obchodů si odbuďte rychle

Jediný způsob, jak zvýšit své šance na trhu, je reálná zkušenost s obchodováním. Někteří brokeři sice nabízejí obchody nanečisto, ale většinou maximálně na měsíc. Navíc se v takovém případě chováte jinak než na skutečném trhu, kdy jde o skutečné peníze. Ujišťuju vás, že při prvních skutečných obchodech budete mít srdce až v krku, ale zlepší se to. Klidně si přečtěte nějakou knihu o tradingu, ale dá vám jen nápady; zkušenost je nepřenositelná, tu si musíte vybudovat sami.

Začněte obchodovat s malými částkami, třeba s deseti tisíci korunami. Jakmile je zdvojnásobíte, zdvojnásobte i velikost obchodů. Nezapomeňte, že na jeden obchod byste neměli použít více, než 5% svého kapitálu! Uvědomte si také, že zejména ze začátku budete napumpovaní adrenalinem, ale musíte to ustát – a to lze jen tak, že budete bez výjimek dodržovat vlastní pravidla. Ta se sice mohou po krátké zkušenosti s realitou změnit, ale dodržujte je! Nervozita je pro obchodování to nejhorší.

11: Méně technické analýzy je více

Naučte se základní znalosti z technické analýzy a dost – klouzavé průměry, stochastický oscilátor RSI, trendové linie, jak číst ve svícových grafech, vlajky a průrazy. Technická analýza pak funguje lépe na delších časových obdobích než na těch kratších, takže zapomeňte, že něco vyvodíte z minutových grafů a hledejte signály na 4-6 hodinových, nebo rovnou na denních.

Předchozí článek

Bitcoin opět klesá

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE