Estonsko nakonec kryptoměnu nevydá

Pobaltská země pohřbila svůj plán na vytvoření národní kryptoměny Estcoin, hlavně kvůli kritice ze strany guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho a představitelů místních bank. Návrh na vytvoření národní kryptoměny vzešel od ředitele programu „elektronického občanství“ Kaspara Korjuse loni v srpnu. Estcoin se měl stát nejen národní kryptoměnou, ale také se měl postupně vyvinout v oficiální měnu pro program elektronického občanství. Estcoin měl být měnou, která umožní zejména cizincům, kteří estonskou elektronickou identitu používají, aby mohli na dálku podepisovat úřední dokumenty a zakládat společnosti.

Od Maria Draghiho, guvernéra ECB, nemohla přijít ihned po oznámení jiná odpověď, než „…žádný členský stát nesmí vytvářet vlastní měnu, měnou eurozóny je euro“. Estcoiny nyní budou sloužit jen jako motivace pro e-rezidenty, říká Siim Sikkut, zodpovědný za IT rozvoj Estonska. V interview pro Bloomberg Sikkut uvedl:

„S politiky jsme se domluvili, že Estcoin bude sloužit jen a pouze potřebám komunity e-občanů. Nic jiného se nechystá, nevytváříme novou měnu“.

Korjus poté Sikkutův komentář potvrdil, když řekl, že komunitní měna Estcoin je stále předmětem analýz. Dodal, že Estcoin rozhodně nebude národní kryptoměnou. Draghiho postoj podpořil i guvernér estonské centrální banky Ardo Hansson, který si zároveň stěžoval na zavádějící vyjádření v médiích, zejména ze strany vládních úřadů.

Vlády a centrální banky mnoha zemí zvažují potenciální přínosy digitálních měn vydávaných centrální bankou daného státu. Nedávno oznámila norská centrální banka, že zvažuje vývoj vlastní digitální měny, která by doplňovala stávající platidlo a přinesla větší důvěru v peníze a monetární systém.

Švýcarská federální rada si zase nedávno vyžádala studii rizik a příležitostí vlastní digitální měny, takzvaného e-franku. Romeo Lacher, autor tohoto návrhu, uvedl, že „by e-franc, kontrolovaný centrální bankou, vytvořil spoustu synergií, takže by byl pro ekonomiku přínosem“.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE