Tři z deseti Němců zvažují investice do kryptoměn

Dvacet devět procent Němců se zajímá o investice do digitálních měn, napsal včera Cointelegraph auf Deutschland. Německá Postbank došla k tomuto závěru poté, co v únoru a březnu letošního roku vyzpovídala reprezentativní vzorek 3100 Germánů.

Na otázku, proč chtějí do kryptoměn investovat, odpovědělo 60 procent žen a 51 procent mužů, že chtějí dosáhnout „nezávislosti na zavedených finančních systémech“. Možnost vysokých výnosů pak láká především muže: 56 procent oproti 36 procentům žen. Pro každého třetího respondenta průzkumu je pak důležitá také anonymita spojená s tímto aktivem.

Co se týká věkového rozložení, není překvapením, že největší přízni se digitální měny těší mezi 18-34-letými. V této věkové skupině by do kryptoměn rád investoval každý druhý, konkrétně 46% respondentů. Šest procent mladých Němců v tomto věku navíc již kryptoměny vlastní a dalších 14 procent se k nim hodlá přidat v příštích 12 měsících.

Vedoucí oddělení digitálních služeb Postbank, Dr. Thomas Mangel, uvedl v tiskovém prohlášení, že nedávné výrazné propady cen očividně digitálním měnám neubraly vůbec nic na atraktivitě. Mangel věří, že důvodem pro toto nadšení je zejména nedostatek informací o příležitostech a rizicích v oblasti digitálních měn jako investic. Dr. Mangel varuje:

„Navzdory fascinaci novou třídou aktiv by mladí investoři neměli zcela zavrhovat nabídky tradičního bankovního sektoru. Nikdo, kdo již nyní investuje do cenných papírů, by neměl navíc investovat do kryptoměn, hlavně kvůli vysoké míře rizika s tím spojené. Tento typ investic je čirá spekulace.“

Mnoho bankéřů v nedávné době varovalo v médiích proti vysoké volatilitě digitálních měn. Třeba člen bankovní rady Evropské centrální banky Yves Mersch vidí v digitálních měnách hrozbu pro finanční stabilitu a volá po silném mandátu bankovního dohledu v oblasti regulací. Vysokou volatilitu kryptoměn kritizoval nedávno taktéž ředitel investiční divize Deutsche bank Markus Mueller.

Dovětek překladatele: Jak vidíte, nejvíce proti kryptoměnám brojí banky, protože si už začaly uvědomovat, jaké riziko představují kryptoměny pro bankovní systém a teplá místečka bankovních manažerů. Některé banky zvolily postup v podobě kritiky a volání po regulacích (jako ty uvedené v našem článku) a některé zase změnily názor a potichu začaly vyvíjet produkty v oblasti kryptoměn. Například americké investiční banky Goldman Sachs a JP Morgan byly nejdříve nejhlasitějšími kritiky digitálních měn, ale pak potají obrátily a našly způsob, jak na nich vydělávat. Minulý rok ředitel Goldman Sachs Jamie Dimon zakázal investice do kryptoměn všem svým zaměstnancům pod pohrůžkou vyhazovu a letos jeho banka najednou zprostředkovává svým klientům investice do kryptoměnových produktů. Tato banka se vždy vyznačovala velkou mírou morální flexibility a díky tomu se dlouhodobě těší vysokým ziskům – ne nadarmo se Goldman Sachs ve finančním světě přezdívá „Golden Sacks“, neboli pytle zlata.

Jak je vidět, i bankovní sektor jednoho krásného dne před digitálními měnami kapituluje!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE