Marshallovy ostrovy mají státní kryptoměnu

Trhy posledních pár dní padají a v médiích se opět začínají objevovat strach, pochybnosti a nejistota. To způsobuje špatnou náladu trhu, která dokáže jakékoli dobré zprávy zašlapat do země. Krása digitálních měn je ovšem v tom, že existují jen minimální bariéry vstupu na trh a zapojit se tedy může prakticky každý. Rozvinuté země bojují s regulací kryptoměn a síly ovládající starý finančních systém se nechtějí vzdát svých pozic. Ale pomalu jim dochází, že čas jejich monopolu se chýlí ke konci.

Rozvíjející se země přebírají žezlo

Třetí svět a rozvíjející se ekonomiky podnikají odvážné kroky, díky kterým se mohou stát inovátory v oblasti digitálních financí. Naproti tomu pomalý a strnulý rozhodovací proces rozvinutých zemí si začíná pomalu, ale jistě vybírat svou daň.

V poslední době spustilo například Zimbabwe bankomaty na kryptoměny a Jižní Afrika jej následovala o týden později. Nejsou to malé úspěchy, ale i ty blednou ve srovnání s krokem, který podnikla miniaturní země v Tichém oceánu zvaná Marshallovy ostrovy.

Kryptoměna se stala legálním platidlem

Na Marshallových ostrovech se do nynějška platilo americkým dolarem, ale s vlastní kryptoměnou je tomu konec. Tamní vláda podepsala změnu zákona, podle které je nyní oficiální měnou ostrovů kryptoměna Sovereign („svrchovaný“, nebo také panovník). Na začátku tohoto týdne na to na Twitteru upozornil redaktor CNBC Africa Ran Neuner.

Zákon byl sice podepsán již prvního března, ale tento týden si zpráva znovu našla cestu do médií. Marshallovy ostrovy mají sice pouhých 53.066 obyvatel, ale jakkoli málo se to zdá, jde o nesmírně důležitý krok kupředu. Banky a další společnosti totiž od nynějška budou muset tuto kryptoměnu akceptovat! V prvotních fázích bude jistě i nadále prakticky všude akceptován americký dolar, ale Sovereign je od nynějška oficiální měnou státu.

„Jako svrchovaná země si vyhrazujeme právo vydávat měnu v podobě, jakou uznáme za vhodné, ať už bude mít podobu papíru, nebo elektronickou,“ řekl David Paul, ministr asistující prezidence Marshallových ostrovů agentuře Reuters.

Oznámení o náhradě dolaru bylo učiněno v únoru a digitální měnu poté oficiální schválil parlament této tichomořské ostrovní republiky. Sovereign (SOV) bude spuštěn přes ICO a jeho nabídka bude pravděpodobně omezena na 24 milionů mincí, díky čemuž mají být drženy pod kontrolou inflační tlaky.

Ran Neuner k tomu na Twitteru napsal:

„Pokud se svrchovaný národ, součást OSN, který není zatížen sankcemi, rozhodne zavést digitální měnu jako oficiální platidlo, pak to musí banky akceptovat.“

Zveřejnil také samotný podepsaný dokument.

Památný okamžik pro digitální měny

Stejně jako se 22. května slaví Pizza Day na oslavu prvního nákupu za kryptoměny, můžeme v budoucnu mít další významný kryptosvátek, kdy se psala historie. Jelikož jsou Marshallovy ostrovy suverénním státem a členem OSN, bude tento krok mít poměrně výrazný dopad i na banky po celém světě. Pokud se ukáže, že kryptoměna může jako národní platidlo fungovat, můžeme se záhy dočkat dalšího pokračování trendu – obchodních smluv v Sovereignech, zvýšenému zájmu o zájezdy na Marshallovy ostrovy a mnohem více.

Důvody přijetí kryptoměny

Načasování tohoto kroku bude zřejmě souviset s rozpočtovými problémy. Spojený státy nyní posílají Ostrovům 60 milionů dolarů ročně v rámci rozvojové pomoci. V roce 2023 se ale tato částka zmenší na polovinu. Roční rozpočet Ostrovů v současnosti činí asi 100 milionů dolarů, takže hrozí ztráta téměř třetiny rozpočtových příjmů, a to již za pět let. Aby se zabránilo problémům, plánuje vláda ostrovního státu umístit polovinu peněz vybraných v rámci ICO do speciálního fondu. Marshallovy ostrovy tedy Sovereign spouštějí zřejmě proto, aby ustály rozpočtové škrty, které nevyhnutelně přijdou.

Ostrovy plánují měnu distribuovat později v letošním roce, právě pomocí ICO. Ministr David Paul řekl agentuře Reuters, že maximálně bude vydáno 24 milionů mincí – toto číslo bylo zvoleno proto, že stát má 24 správních jednotek. Dodal také, že předprodej SOV bude zahájen „brzy“. Prezidentka Hilda C. Heine k tomu uvedla:

„Pro náš lid je toto historický moment – konečně budeme mít vlastní státní měnu. Je to krok, který ukazuje svobodu našeho národa.“

Reakce světa kryptoměn

„SOV otevírá novou éru digitálních měn“, uvedl Barak Ben-Ezer, ředitel společnosti Neema, v tiskovém prohlášení.

„SOV je důkazem, že výmluvy proč nepřejít na digitální měny jsou liché – jsou to skutečné peníze a jsou zlatou střední cestou mezi zcela otevřeným systémem a naprostou anonymitou. Umožňují uživatelům rozhodovat o tom, kdy a co chtějí zveřejnit“, dodal ještě.

Využití výnosů

Vláda rozdělí zbytek výnosů ze SOV na tři části. Mezi lety 1946 a 1958 využívaly Spojené státy tuto ostrovní zemi pro testování jaderných bomb. 20% výnosů tedy půjde na podporu a lékařskou péči obyvatel zasažených spadem, kteří mají dlouhodobé zdravotní problémy.

Dalších 20% bude distribuováno přímo občanům ve formě SOV. Ti pak budou moci Sovereignem přímo platit, stejně jako jakoukoli jinou měnou. Zbylých 10% pak připadne Green Climate Fund. Marshallovy ostrovy totiž leží velmi nízko nad hladinou moře a jsou tak náchylné postupnému zvyšování hladiny světových moří. Tento fond pak pomůže Ostrovům s přechodem na čistší formy získávání energie a s problémy jako je například nadměrný rybolov.

Konkurence

Nyní již máme nějaký kontext a můžete se proto ptát, zda má tak malá země k dispozici blockchainové specialisty – odpověď je překvapivě ano. Celé ICO totiž zaštítí izraelská společnost Neema, která zároveň tuto kryptoměnu vyvinula a bude dohlížet nad předprodejem i nad ICO.

Marshallovy ostrovy nejsou první zemí, která spustila vlastní digitální měnu – tou byla letos v únoru Venezuela, která spustila kryptoměnu Petro. Nicméně Petro funguje po boku bolívaru, nevytlačilo původní měnu z oběhu. Venezuela v současnosti čelí sankcím ze strany Spojených států a prezident Trump nedávno vydal nařízení, které zakazuje nákup Petra všem občanům USA.

I další země zvažovaly vlastní kryptoměnu – Irán, Rusko, Izrael – ale žádná se nedostala tak daleko, jako Marshallovy ostrovy.

Dopady

Kryptoměnoví nadšenci volali po státní kryptoměně již dlouho a pevně věří v její přežití a praktičnost využití. V podstatě se jedná o první případovou studii ve skutečném světě, takže ať to dopadne jakkoli, ovlivní to zásadním způsobem vnímání digitálních měn ve světě.

Občané Marshallových ostrovů se nyní ocitli v centru fintech revoluce a nesou riziko, díky němuž může v budoucnu z kryptoměn těžit celý svět. Nyní totiž zjistíme, jestli jsou digitální měny životaschopné v reálných podmínkách – zda jsou lepší, nebo horší, než fiat měny. Tak jako tak to bude velmi zajímavý experiment, který se rozhodně vyplatí blíže sledovat, protože může mít do světa kryptoměn zásadní dopady.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE