Podle FEDu způsobily pád ceny BTC futures

Federální rezervní banka v San Franciscu (jedna ze 12 bank federálního rezervního systému FED) včera, sedmého května, zveřejnila svůj ekonomický bulletin. V něm se zaobírá teorií, že pád ceny Bitcoinu z prosincových maxim kolem 19.500$ způsobil začátek obchodování bitcoinových futures na burzách CBOE a CME. Bulletin uvádí, že „rychlý vzestup a stejně rychlý pád ceny po spuštění obchodů s futures nevypadá jako náhoda“ a že „je to v souladu se zkušenostmi se začátkem obchodování futures na ostatní instrumenty.“

Cenový vrchol byl v podezřelém souladu s uvedením BTC futures na burze CME – obojí nastalo 17. prosince. O týden dříve sice spustila své futures i daleko menší burza CBOE, ale objemy obchodů byly velice nízké, tvrdí studie. Podle ní byly jediným důvodem růstu ceny po uvedení futures na CBOE malí optimističtí investoři, kteří si mysleli, že cena dále poroste.

Pesimisté neměli žádný nástroj k prodeji Bitcoinu nakrátko (tzv. shortování) a sázkám na pokles, dokud nebyly představeny právě futures. Nová investiční příležitost způsobila snížení poptávky den po spuštění futures CME a cena začala klesat.

„Díky uvedení futures dostali pesimisté možnost vstoupit na trh, což způsobilo obrat v cenové dynamice.“

Bulletin uvádí, že k pádu ceny nedošlo přes noc ihned po uvedení futures CBOE a CME a to hlavně díky nízkým objemům obchodů na těchto trzích. Podle bulletinu budou ceny BTC záviset na poptávce a osvojení ze strany tradičních finančních institucí, které je mohou využít jako „zajištění, prostředek směny a přímo jako investici.“ Dále se v něm uvádí:

„Pokud se pro platby začne šířeji využívat jiná digitální měna, pak může dominance Bitcoinu snadno zaniknout a cena BTC by začala pozvolna klesat. Tyto trhy totiž většinou fungují na principu vítěz-bere-vše“.

Minulý týden uvedl bývalý guvernér jedné z federálních rezervních bank, že pokud bude zvolen do čela Federálního Rezervního Systému místo Jeroma Powella, pak sestaví pracovní skupinu pověřenou prozkoumat možnosti zavedení federální digitální měny. Tímto scénářem jsme se již v nedávné době zabývali v první části článku Jak odstavit Bitcoin

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE