Jak odstavit Bitcoin, část třetí

Odborníci z Massachusets Institute of Technology (MIT) přišli nedávno s odbornou statí, kde popisují tři různé možnosti odstavení Bitcoinu na vedlejší kolej, potažmo i dalších kryptoměn. V prvním dílu jsme si popsali možnost vytvoření vládní kryptoměny, která postupně vytlačí Bitcoin na okraj. Druhý díl ukázal mrazivou možnost nepřátelského převzetí Facebookem. Dnes, ve třetím díle, se podíváme na scénář nazvaný prostě:

Milujte se a množte se

Existují další způsoby diskreditace Bitcoinu, některé z nich dokonce fungují zcela přirozeně a dějí se již dnes. V blízké budoucnosti mohou být zboží a služby zastoupeny tokeny, které lze s kýmkoli směňovat. Stojíte ve frontě ve svém oblíbeném supermarketu. V digitální peněžence v telefonu máte uložené, kromě FedCoinu a FaceCoinu, také AppleCash, ToyotaCash a další mince nejrůznějších entit, stejně jako dnes máte v peněžence slevové karty tří set nejbližších obchodů. Existují také mince směnitelné za hlídání dětí, nebo použití MHD. Vy se rozhodnete, že v supermarketu zaplatíte zlomkem akcie Apple, která je reprezentována tokenem AppleCash.

„Mou vizí je budoucnost, kde bude možné platit tisíce, ne-li miliony různých tokenů,“ říká profesor Harvey z Duke University. „Pokud může FED stvořit měnu reprezentující USA,“ říká, „pak nikdo nebude bránit lidem ve vytvoření tokenů prakticky na cokoli: myšlenka platby za zboží a služby pomocí dolarů či zlata je jen obecný princip. Proč tedy do trezoru místo zlata, nebo dolaru, nedat třeba akcie Apple?“

Tato „budoucnost“ se již děje. Mezi blockchainovými startupy je nyní móda nabízet služby, které používají nativní kryptoměnu daného blockchainu, případně tokeny, které jsou uzpůsobené speciálně pro daný typ služby. (Pro pořádek: mince používají vlastní blockchain, zatímco tokeny jsou mince vytvořené a fungující na blockchainu jiné měny – například na blockchainu Etherea funguje hromada tzv. ERC20 tokenů.) Chytají se dokonce i společnosti, které vznikly před věkem blockchainu. Například Kodak v lednu oznámil novou minci, kterou bude možné platit za práva k jejich fotografiím.

Tyto tokeny nejsou nepodobné bodovým systémům a slevovým kartám, kterými si prodejci po desetiletí zajišťují věrnost zákazníků. Jediná změna je, že tyto karty a body nahrajete na blockchain, čímž se s nimi bude lépe manipulovat. „Zdá se mi, že je to v podstatě velmi efektivní barterový systém,“ říká Harvey. „Barter je ze své podstaty neefektivní, ale pokud máte síť a použijete tokeny jako poukaz na zboží a služby, pak se efektivita extrémně zvýší.“

K usnadnění směny mezi různými druhy tokenů bude ale třeba hromada inovací. Bude třeba vymyslet a uskutečnit způsoby, jak směňovat aktiva, která se nalézají na různých blockchainech a tato směna bude muset proběhnout na obou blockchainech v přesně stejnou chvíli. Třetí strany budou muset být velice pružné v přiřazování nabídky poptávce: pokud váš supermarket neakceptuje AppleCash, bude se muset rychle najít způsob směny na token, kterým zaplatit můžete.

„Bez efektivní sítě by to probíhalo asi jako snaha najít člověka, který vám bude ochoten dát čtyři kozy za vaši krávu. A v reálném životě to není zrovna jednoduché – na blockchainu to bude nekonečně jednodušší,“ říká Harvey. „Tak daleko sice dnes ještě nejsme, ale směřujeme tam.“ První meziblockchainové transakce již ale proběhly.

A co může Bitcoin dělat?

Existuje vůbec pro původní Bitcoin nějaká naděje, když vezmeme v úvahu tři nastíněné scénáře? Možná je tou nadějí často skloňovaná vlastnost Bitcoinu – transakce v síti jsou (poměrně) anonymní a těžko cenzurovatelné. Tyto vlastnosti bychom rozhodně nenašli u FedCoinu, FaceCoinu, ani u sítě pro výměnu tokenů, která funguje na principu zprostředkovatelů. Pokud ale Bitcoin v budoucnu bude moci nabídnout pouze tuto vlastnost, musíme se ptát, zda ji má již dnes?

Na Blockchainu se neukládají jména uživatelů, pouze transakce mezi adresami, takže s každým využitím Bitcoinu roste riziko, že si někdo bude schopen propojit více údajů a identifikovat vás. O pseudonymitě BTC jsme detailně psali zde.

Z dokumentů, které z NSA propašoval Edward Snowden víme, že NSA hledá způsoby, jak spojit aktivitu lidí na blockchainu se skutečnými osobami. NSA napichuje optická vlákna, monitoruje Internet, a láká lidi na nastrčené platformy pod záminkou zvýšení jejich bezpečnosti. Všechny tyto činnosti pak mají jediný cíl – získat každý bajt dat, který jí umožní identifikovat skutečnou osobu za bitcoinovou adresou.

Kdyby vláda chtěla zavést černé listiny, pak zjistí, že schválení transakce na síti je v rukou několika málo těžařů. Někteří z nich už nyní cítí tlak například ze strany Čínské vlády, která jim zakazuje vstup do země, nebo v případě vlastních občanů je nenechá zemi opustit. Není ovšem jasné, zda už ze strany vlády byly na těžaře vzneseny nějaké konkrétní požadavky.

Časní uživatelé Bitcoinu stále sní o světové měně, která bude ctít jejich soukromí, použití bude (téměř) zdarma a kontrolu nad ní budou mít masy a ne vlády. Sedm miliard lidí, kteří ještě BTC nepoužívají, však takové sny nemusí vůbec sdílet. Co se týká platebních sítí, tak vyhrává pohodlí, a to vychází z velikosti sítě. To je důvod, proč jste na Facebooku, a ne na nějaké malé síti – protože jsou tam všichni ostatní. Pokud se mají digitální měny více rozšířit, pak to budou masy, nikoli časní uživatelé, kdo rozhodne, co se stane s vizí Satoshiho Nakamota.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE