Jak odstavit Bitcoin, část druhá

Odborníci z Massachusets Institute of Technology (MIT) přišli nedávno s odbornou statí, kde popisují tři různé možnosti odstavení Bitcoinu na vedlejší kolej, potažmo i dalších kryptoměn. V minulém dílu jsme si popsali možnost vytvoření vládní kryptoměny, která postupně vytlačí Bitcoin na okraj. Dnes, ve druhém díle, se podíváme na:

Podloudný útok Facebooku

Pojďme ještě jednou nahlédnout do budoucnosti, tentokrát ovšem ne tak vzdálené. Tento scénář se totiž klidně může stát hned zítra, pokud o to správní lidé budou mít zájem. Bitcoin může být pohlcen technologickým gigantem. Abychom se trochu přiblížili naší realitě, vybereme si například sociální síť, která má celosvětově přes dvě miliardy uživatelů.

Abyste si dokázali představit, jak Facebook může využít své popularity k sesazení krále digitálních měn, použijeme nedávný příklad jiné velké sítě – Telegramu. V lednu tvůrci této šifrované sítě s 200 miliony uživatelů oznámili, že si na míru vytvoří vlastní kryptoměnu zvanou Grams, kterou budou uživatelé moci používat pro snadné platby v síti Telegramu. Již v únoru se v rámci primární emise těchto mincí (ICO) vybralo 850 milionů dolarů. Ke konci března bylo upsáno dalších 850 milionů ve druhém kole. Ukazuje se tedy, že vytvoření vlastní digitální měny není pro sociální sítě žádné sci-fi. Facebook by ale klidně mohl jít ještě rafinovanější cestou – zvolit za svou měnu Bitcoin, a tak ho v podstatě převzít.

V současné době funguje bitcoinová síť díky systému uzlů: uživatelé vznášejí požadavky na transakce, těžaři tyto transakce zpracovávají a zapisují do blockchainu a validátoři zajišťují, že transakce v blockchainu mají platný formát. Všichni používají kompatibilní software, díky kterému je zajištěno, že bude existovat jen jedna platná verze blockchainu.

Jakákoli podmnožina těchto aktérů se však může kdykoli rozhodnout, že budou používat jinou verzi BTC software s odlišnými pravidly, čímž vytvoří paralelní měnu s vlastním blockchainem. Přesně to se stalo minulý rok v srpnu, když byl vytvořen Bitcoin Cash, alternativní měna s odlišnými pravidly, díky kterým je možné zpracovat více transakcí v každém bloku. Později se odštěpily i jiné verze Bitcoinu, jako třeba Bitcoin Gold.

Pokud by Facebook vytvořil vlastní verzi Bitcoinu a přesvědčil k jejímu používání dostatek svých oveček, pak by to byl on, kdo určuje pravidla. Pak by si mohl upravit zdrojový kód tak, aby byl tento „FaceCoin“ podobný FedCoinu z předchozího článku. Ale existuje ještě lepší cesta, než konvertovat hromadu nadšených podporovatelů Bitcoinu: Facebook by mohl udělat nepřátelské převzetí dříve, než se většina lidí naděje. Pokud toto čteš, Marku, je třeba postupovat následovně:

Prvním krokem je vytvoření uživatelsky příjemné, bezpečné peněženky běžící přímo na FB. Bitcoinová peněženka je přesně to, jak to zní – „nádoba“ na digitální mince. Existuje mnoho různých druhů, hardwarové i softwarové, které se liší snadností použití i úrovní bezpečnosti. Facebook, který má k dispozici velké množství programátorů a má zkušenosti s designem přívětivým pro uživatele, může takovou peněženku vytvořit dříve, než řeknete švec.

Pak už je hračka peněženku integrovat do každého z 2,2 miliardy facebookových účtů. Dalšího dne ráno se uživatelé probudí, a ještě, než vylezou z postele, zkontrolují svůj FB a zjistí, že přibyla nová cool „fíčurka“ – tlačítko „poslat Bitcoin“. Nová peněženka bude prosta složitostí, které znesnadňují použití běžných peněženek, protože nebude třeba zadávat dlouhý řetězec alfanumerických znaků, ale pouze jméno přítele, či jiné skutečné osoby.

Pro ty, kdy již Bitcoin znají, bude zážitek z posílání BTC ve srovnání s jinými peněženkami tak komfortní, že rázem své BTC přesunou na FB. Ti, kdo Bitcoin ještě nepoužili, nebo o něm vůbec neslyšeli, mohou dostat možnost si pár satoshi vydělat na FB ať už klikáním na inzeráty, nebo zvýšenou aktivitou na svém facebookovém profilu.

Pro uživatele chronicky unavené věčnými reklamami může být zahrnuta další zábavná možnost. Výměnou za profil bez reklam můžete Facebooku povolit těžbu kryptoměn přes svůj hardware. Program může klidně použít jen nevyužitou kapacitu vašeho počítače, tabletu, nebo i mobilu. Stejně to již nyní některé stránky dělají, ale podloudně, spíše na principu viru a bez souhlasu uživatele. S tímto schématem již nyní experimentují některá média, například Salon. To přinese Facebooku dodatečný, a vůbec ne malý, zdroj příjmů.

A nyní již stačí jen nechat uživatele kochat se těmito skvělými nástroji a denně je používat. Dát jim čas zvyknout si na nový jednoduchý platební systém, který umožňuje okamžité a jednoduché platby po celém světě. Facebook sice má platební systém přes FB messenger, ale ten funguje jen v některých zemích a měnách. Pak už stačí se pohodlně opřít a sledovat, jak reputační ekonomika Facebooku – lajky, komentáře a další poutače, které udržují oči uživatelů přilepené k obrazovce – získává reálnou finanční hodnotu. Dejte jim čas vybudovat si závislost. Dejte jim čas přizpůsobit se novým kariérním možnostem založeným na přeměně osobnosti na komoditu (což se už dnes děje například v případě tzv. influencerů – významných osobností Youtube a jejich kanálů s často i miliony následovníků). Nesmíte se ovšem zapomenout všude chválit za to, že jste konečně dostali Bitcoin do hlavního proudu.

A nakonec převezměte kontrolu. Teď, když většina uživatelů BTC vlastní, nebo dokonce pomocí vašeho SW těží, můžete si protokol měnit, jak budete chtít (tzn. vytvořit novou měnu podle vlastních představ prostým hard forkem od původního BTC). Sice dojde k odlivu několika rebelů zpět k původnímu BTC, jak se to stalo u Bitcoin Cash, ale ti vás nemusí zajímat. Vy nyní určujete, co je skutečný Bitcoin, i když je jeho forma na hony vzdálená tomu, co Satoshi Nakamoto zamýšlel. Je to váš Bitcoin, co většina světa používá. Vy máte nyní stejnou moc, jako má centrální banka nad fiat měnou. Můžete razit, sdružovat, dělit a přerozdělovat mince podle libosti. (Pozn.překl.: Se zastavením inzerce na kryptoměny na FB a v dalších médiích není tento scénář zcela z říše sci-fi!).

V posledním díle miniseriálu se podíváme na scénář nazvaný „milujte se a množte se“…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE