Jak odstavit Bitcoin, část první

V roce 2009 předložil Satoshi Nakamoto světu zcela nový druh peněz. Tyto peníze se dají přes internet přesouvat okamžitě po celém světě, a to téměř zdarma. Jelikož je nová měna vytvářena samotnými uživateli, ne centrální bankou, začaly najednou být finanční transakce více soukromé, a bylo prakticky znemožněno padělání peněz. Nyní, o devět let později, existuje na celém světě již asi 24 milionů aktivních peněženek. Hodnota Bitcoinu se od roku 2011 do prosince 2017 zvýšila z asi jednoho dolaru na 19.700$.

Má-li však něco úspěch, konkurence na sebe nenechá dlouho čekat. Bitcoin je stále ještě dominantní digitální měnou – asi třikrát větší, než druhé Ethereum – a to s podílem na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn kolem 40%. Bitcoin si stačil vybudovat svou vlastní ekonomiku a infrastrukturu, ale proti kopírování samotného nápadu není imunní. Nikdo nemůže kopírovat jednotlivé BTC, ale kdokoli může zkopírovat samotnou myšlenku, nebo i zdrojový kód, který je open source. Jak tedy mohou vlády či korporace, nebo dokonce obyčejní lidé Bitcoin dostat do kolen? Toto téma jsme již jednou probírali, ale nedávno přišli s odborným hlediskem specialisté z MIT. Probereme si postupně tři způsoby, jak Bitcoin „odstavit“, každý z nich v samostatném článku. Toto je možnost číslo jedna:

Vládní konkurence

Píše se rok dva tisíce XY a je načase odevzdat daňové přiznání. Vy ho ale vyplňovat nemusíte. Automatický algoritmus místo vás sám zaplatí daně z vaší elektronické peněženky měnou zvanou FedCoin. Jde o digitální automatizovanou verzi daňového přiznání, které si mlhavě pamatujete z dávné minulosti. Z doby předtím, než centrální banky začaly stahovat hotovost z oběhu a vyměňovat ji za Fedcoin. Jak roky běžely, bylo k vidění stále méně papírových peněz. Vy je ale nepotřebujete, protože stačí zajít do místní banky, nechat ověřit svou identitu a nechat si na telefonu nastavit elektronickou peněženku. Ale stejně si pár dolarových bankovek necháte na památku…

Tato hypotetická technologie – měna řízená centrální bankou, fungující na principu Bitcoinu – byla popsána Davidem Andolfattem, výzkumným pracovníkem pobočky federální centrální banky v St. Louis. Student univerzity Yale Sahil Gupta tuto myšlenku ještě rozvinul, když ve své práci popsal hypotetické fungování měny jako je FedCoin. S několika kolegy dokonce napsal program, který měl myšlenku otestovat.

Podstata měny nebyla odlišná od Bitcoinu – měla pracovat na principu ukládání dat do blockchainu. Jen místo těžařů zapisovaly data do blockchainu instituce certifikované centrální bankou. „Mohly by to být i komerční společnosti jako například Bank of America, nebo JP Morgan, v podstatě důvěryhodné instituce“, uvádí Gupta.

Každá banka by byla zodpovědná za určité bloky adres na blockchainu. Když přijde transakce, banka jí validuje, umístí do nového bloku, a pošle centrální bance (FEDu). FED poté funguje jako posuzovatel, kontroluje transakce a provádí konečné zařazení bloků do master verze blockchainu, který je jedinou platnou veřejnou účetní knihou této měny.

Abyste mohli FedCoin používat, musíte nejprve prokázat svou identitu a založit si peněženku buď přímo u FEDu, nebo u některé z participujících bank. Poté už můžete vesele nakupovat FedCoiny za papírové dolary v poměru 1:1. Gupta si myslí, že takovýto scénář může zvolna a bez násilí vést k opuštění hotovosti a plné kontrole státu nad měnou.

Dokážu si představit, že se lidé nejprve seznámí s FedCoinem, když jím budou platit drobné nákupy, nebo lístky do kina. Lidem za chvíli dojde, že je to jednodušší než hotovost, podniky zjistí, že je to levnější než kreditní karty a banky zase že je to bezpečnější. Dolar pak bude postupně vytlačen na okraj společnosti a nahradí jej FedCoin.

Není to ale pouhý myšlenkový experiment. Bank of Canada vytvořila v roce 2016 simulaci takové měny na blockchainu podobném blockchainu Etherea. Výzkumníci přichází postupně na to, že se státem provozovaná kryptoměna může v efektivitě směle rovnat těm současným, nebo je dokonce překonávat. Gupta věří, že transakce budou probíhat mnohem rychleji, když bude za systémem centrální banka, a ne síť nezávislých P2P uzlů. Díky vysoké efektivitě bude možné dosáhnout vysokých finančních úspor. Podle Bank of England, která v roce 2016 publikovala rozsáhlou studii, může i částečná adopce takové centrální měny vést k až 3% zvýšení HDP, hlavně díky úsporám ve vybírání daní a snížení transakčních poplatků.

Odklon od hotovosti také umožní vládám lépe vybírat daně a provádět monetární politiku, tvrdí Campbell Harvey, profesor z katedry financí na Duke University. Pokud by vláda například chtěla vyplatit vratky daní, stačilo by jí prostě připsat FedCoin na konkrétní peněženky. „Na vyplacení těchto peněz stačí jeden řádek počítačového kódu a hotovo – žádné papírování, žádné chození na úřady. A o peníze vás nikdo podvodně nepřipraví,“ říká profesor Harvey. „Není proto překvapení, že každá větší centrální banka na světě zaměstnává tým lidí, kteří zkoumají možnosti zavedení digitálních měn založených na národní fiat měně“.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE