EU chce více regulovat kryptoměny

Evropský parlament schválil většinou hlasů návrh důkladnější regulace digitálních měn. Prosincový návrh Evropské rady tím dostal podporu parlamentu. Návrh se týkal zejména dokola nesmyslně omílaného „financování terorismu“ a „praní špinavých peněz“. Nová legislativa má za úkol nahlodat tradiční anonymitu digitálních měn, burz a peněženek. Návrh prošel drtivou většinou 574 hlasů pro, 13 hlasů proti a 60 poslanců se zdrželo hlasování.

Spolupředkladatel zákona Krisjanis Karins z Lotyšska k tomu říká: „Kriminální chování se nezměnilo. Zločinci si užívají anonymity a legalizují díky ní své nezákonné zisky a financují terorismus. Tato právní úprava pomáhá bojovat proti hrozbám pro naše občany a finanční sektor. Docílíme toho díky shromáždění většího množství informací o občanech a firmách, které stojí za kryptoměnami, a také zpřísněním pravidel ohledně těchto měn a předplacených karet.“

(Pozn.překl: Jak vidíte, rétorika EU se nezměnila a nikdy ani nezmění. Myslí si, že všemocné zaklínadlo „boje proti terorismu“ jim dá legitimitu k čemukoli. Mějte ale na paměti, že všichni tyrani vždy nejprve stvořili neexistujícího vnějšího nepřítele a díky tomu ovládli masy. Krásným příkladem je Adolf Hitler a jeho varování před židy. Nenechte se zastrašit nesmysly, které z Brusele chodí!)

Všechny kryptoměnové burzy a poskytovatelé služeb budou mít za povinnost důkladně ověřit totožnost zákazníků při registraci. Spolupředkladatelka zákona Judith Sargentini z Nizozemí tvrdí, že se díky „praní špinavých peněz, financování terorismu a vyhýbání daním“ ztrácí ročně miliardy euro, které mohou být použity na financování škol, nemocnic a infrastruktury Evropské Unie. (Nebo rozkradeny politiky a promrhány na nesmyslných dotacích, pozn.překl). Judith Sargentini ještě dodává:

„Těmito opatřeními zavádíme důkladnější pravidla a rozšiřujeme povinnosti finančních podniků důkladně prověřovat vlastní zákazníky.“

Upravená směrnice bude vydána ve Věstníku EU a tři dny nato začne platit. Členové EU pak budou mít 18 měsíců na její implementaci do národního práva.

(Poslední pozn. překl. – Vyhnout se všudypřítomnému Velkému Bratrovi nebude jednoduché. V EU sídlí nejedna velká burza, namátkou například Bitstamp, CEX.IO, nebo nedávno z Hongkongu na Maltu přesunutá burza Binance. Chcete-li držet BTC mimo dohled, pak zkuste třeba Arbolet.net – tato jediná česká peněženka přijímá jen Bitcoin a tudíž by neměla spadat pod regulaci. Neposkytuje totiž převod na fiat měny. Navíc si dávají velmi záležet na anonymitě uživatelů.)

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE