Austrálie zemí kryptozaslíbenou

Samotná podstata digitálních měn ukazuje neslučitelnost s regulací, kontrolou a centralizací. Měly by být zcela decentralizované a tudíž nezatížené dohledem státu. To dávalo smysl v době, kdy kryptoměny přežívaly ve stínech a nebyly natolik významným aktivem, aby se někdo namáhal s jejich regulací. V minulém roce ale předvedly takový tanec, že to probudilo i spícího státního draka. Snahy o regulaci vyvrcholily na summitu G20, kde se probíraly možnosti, jak začlenit decentralizovaný finanční systém do globálního regulačního rámce. Jeden národ ovšem razí svou vlastní cestu s jiným přístupem, než „počkáme a uvidíme“.

Austrálie vždy vykazovala přímý a pozitivní přístup k regulaci kryptoměn a již nyní pracuje na zavedení prvních opatření, jako je registrace burz. Jejich uvažovaná pravidla však překvapivě nejsou nesmyslná, tvrdá a zničující. Jsou spíše progresivní a podporující jak pro zemi, tak pro digitální měny.

Australský trh

Austrálie sice není největším kryptoměnovým trhem, ale rychle roste. V současnosti je ze všech zemí čtrnáctá v objemech obchodů. V australských dolarech to dělá asi 2,8 milionu, neboli 276 BTC denně. Pro srovnání – Japonsko, které je první s 58% trhu, otočí asi 250 tisíc BTC denně. Ve srovnání s Japonskem je tedy Austrálie trpaslík, ale z globálního hlediska nejsou zanedbatelní.

Regulace burz a licencování

Jedenáctého dubna oznámila Austrálie skrz Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC) plán zavést nová pravidla pro burzy digitálních měn. Tím hlavním pak je: „Kryptoměnové burzy operující v Austrálii se nyní musí registrovat u AUSTRAC a dodržovat pravidla proti praní špinavých peněz a proti podpoře terorismu, stanovená vládou země. Musí také dodávat určené výkazy.“

Licenci má již několik burz: BTC Markets v Melbourne, Independent Reserve v Sydney a BlockBid, který funguje zatím jen v testovacím režimu a se spuštěním se počítá až v příštím roce. Ostatní burzy mají čas na registraci do 14. května.

Jak už to tak s vládními regulacemi bývá, cílem je samozřejmě zamezit praní špinavých peněz a financování terorismu. Kryptoměny k tomu totiž díky své anonymitě údajně přímo vybízejí. Ředitelka AUSTRAC Nicole Rose k tomu dodává, že „regulace má také za cíl zvýšit důvěru spotřebitelů a investorů v tento sektor“. A to je podstata australského pokusu regulovat kryptoměny v zemi. Snaží se chránit své občany a finanční sektor jako celek, a na druhou stranu také podpořit inovace a nové technologie.

Burzy jako první

Pokus vlády regulovat a licencovat digitální burzy ukazuje, že Austrálie chce mít tento byznys pod kontrolou. Požadavek licencování burz tedy může být první vlaštovkou, ale Austrálie je obecně přátelsky nakloněná těmto technologiím.

Skutečné peníze

Japonsko jako první legalizovalo platby Bitcoinem, ale Austrálie ho záhy následovala. Japonské prohlášení přišlo v březnu 2017 a to australské v červenci stejného roku.

Zdanění

Jak se zvyšoval zájem o digitální měny, dostaly se nevyhnutelně do hledáčku australských regulátorů. Dvacátého září 2017 přišlo oznámení, že Austrálie stahuje původní návrh zákona zahrnující dvojí zdanění digitálních měn. Tím odpadlo danění BTC při nákupu a posléze ještě při jeho použití k nákupu zboží a služeb.

ICO

Primární nabídky mincí (ICO) byly taktéž v hledáčku úřadů, protože tento způsob získávání kapitálu byl regulátory často kritizován. Připomeňme například výpady SEC ve Spojených Státech, nebo přímý zákaz ICO v Číně na podzim minulého roku. Měsíc po čínském zákazu vydala australská komise pro cenné papíry (ASIC) vlastní pravidla pro primární emise mincí. V těchto pravidlech se píše, že právní rámec pro tyto ICO závisí na povaze a struktuře tokenů, které mohou být podobné buď akciím, nebo měnám. Podle toho spadají buď pod zákon na ochranu spotřebitele, nebo pokud je struktura ICO podobnější finančním produktům, pak pod zákon o obchodních korporacích. Vláda tak ukázala pevný postoj a dala společnostem právo rozhodnout se, pod který zákon jejich ICO spadne v závislosti na struktuře takto vydávaných tokenů.

Zdanění

Australský finanční úřad podnikl kroky k regulaci a kontrole příjmů z digitálních měn. Finanční úřad si dělá vlastní analýzy možných úniků a také sestavil „stobodový test“, který má za cíl identifikovat kryptoměnové investory. Dále byly uzavřeny dvoustranné daňové dohody a smlouvy o zamezení legalizace peněz pocházejících z trestné činnosti. Cílem je jednoznačně identifikovat zdanitelný příjem z kryptoměn a zamezit praní špinavých peněz.

A reakce firem?

Všechna tato nařízení se nemusí příliš zamlouvat firmám, které se v odvětví pohybují – už proto, že svůj byznys začínaly za jiných pravidel. Celkově vzato byly ale oznámené regulace přijaty firmami pozitivně. Ředitelka Australské asociace pro digitální obchod (ADCA) Loretta Joseph popisuje, jak její organizace spolupracovala s vládou na tvorbě regulací:

ADCA posledních 18 měsíců úzce spolupracovala s australskou vládou a regulátorem finančního trhu, aby nastavená pravidla byla jasná a byl ustanoven dohled nad odvětvím, které dohled a formální regulaci potřebuje. Hráči v tomto odvětví tak budou jednat podle jasných standardů. Austrálie má vyspělý trh a jediného regulátora, který je otevřený inovacím, stejně jako vláda. Díky tomu se Austrálie může stát leaderem v blockchainových technologiích.“

Vyvracení řečí o bublině

Je celkem jasné, co z těchto regulací získá vláda, která chce bojovat proti (ať už skutečným, nebo domnělým) hrozbám terorismu a praní špinavých peněz. Nicméně i podniky v odvětví digitálních měn tím určitě získají. Takto široce pojatá a citlivě provedená regulace bude mít pozitivní vliv i na kryptoměny samotné, a to nejen v Austrálii. Digitálními měnami dosud nepolíbená většina se o nich postupně dozvídá například z pořadů Ellen DeGeneres, nebo Johna Olivera. Regulace tohoto prostředí tak velmi přispěje k tomu, aby tito lidé u kryptoměn zůstali a neodcházeli zklamaní pryč. Samozřejmě více účastníků diskuse nutně přináší pluralitu názorů, ať už těch dobrých, nebo těch špatných. Například expert na kryptoměny australské mutace časopisu Forbes James Nguyen tvrdí, že právě australská snaha o regulaci může uklidnit zvěsti o bublině na Bitcoinu.

Nguyen ve svém článku trpělivě vysvětluje, jak zodpovědně Austrálie k regulaci přistupovala – nikoli z pozice síly, ale z pozice někoho, kdo vidí potenciál této technologie do budoucna, ale obává se zneužití. Dodává, že svět kryptoměn se vyvíjí tak rychle, že mu žádná legislativa nemůže nikdy stačit a také že vláda zavádí regulace proto, že nepředpokládá, že by digitální měny do budoucna zanikly.

Investováním zdrojů a času do nové legislativy ukazuje australská vláda, že s digitálními měnami do budoucna jasně počítá. Vláda má odpovědnost za ochranu občanů a tím, že místo zákazů kryptoměny zahrne pod novou legislativu, ukazuje, že věří v budoucnost této třídy aktiv.“

Dobré klima

Pryč jsou časy, kdy se regulace prosazovala pro prostý fakt, že digitální měny jsou příliš liberálním nástrojem. Banky se dlouho snažily Bitcoin zničit ve strachu o svůj byznys a lobbing za regulace používaly jako zbraň. Pokud mají být digitální měny široce používané, musí se do budoucna podvolit legislativě různých zemí.

Ryan Taylor, ředitel Dash, prominentní kryptoměny s cílem poskytovat rychlé platební služby věří, že odvětví je v současnosti nakloněno regulacím. O tom díky směrnicím pro australské burzy nemůže být pochyb. Dash má sice základnu v USA a boduje hlavně u Evropanů, ale citlivá regulace bude hrát jednoznačně globální roli, protože kryptoměny neznají hranice.

Existují pravidla identifikace zákazníků (KYC) a pravidla proti praní špinavých peněz (AML), která jsou nedílnou součástí ostatních finančních trhů. Pozitivní na tomto oznámení je to, že australské úřady zmírňují riziko investice do digitálních měn tím, že jasně určují kompetence úřadů dohledu nad digitálními burzami. V příštích šesti měsících bude zajímavé sledovat další přechod australského kryptoměnového trhu pod tento nový regulační rámec. Jako součást tohoto odvětví jsme žádali vládu o nastavení jasných pravidel pro burzy a pevně jsme věřili v jejich citlivou a jednoznačnou implementaci. Nynější regulace je na dobré cestě, ale to nelze posoudit dříve, než budou regule plně zavedeny.“

Ačkoli je Austrálie jen jednou zemí z mnoha, může nastavit precedenty pro ostatní. To ale automaticky neznamená, že ji ostatní země budou následovat. Summit G20 ukázal, že země v tomto nejsou jednotné, protože například Brazílie rovnou na místě naznačila, že se nebude řídit doporučeními tohoto summitu.

Arnold Spencer, generální poradce společnosti Coinsource a bývalý advokát Ministerstva spravedlnosti Spojených států také vidí regulaci pozitivně, ačkoli radí neusnout na vavřínech.

Nová pravidla v Austrálii ukazují na širší trend. Země celého světa začínají kryptoměnové trhy monitorovat, stejně jako zapojené firmy a uživatele. Tyto regulace pak povedou ke snížení strachu z praní špinavých peněz a podpory terorismu a tím se otevřou dveře dalšímu osvojování digitálních měn obyčejnými lidmi. Jde ovšem o běh na dlouhou trať, australský příklad je jen kapkou v oceánu. Jedna země bude regulovat burzy, další zase ICO, nebo daňovou stránku věci. Nikdo ale zatím nepředložil komplexní řešení problému, které by citlivě regulovalo kryptoměny a zároveň jim umožnilo dále růst a expandovat.“

Austrálie došla k závěru, že v digitálních měnách se skrývá velký potenciál. Pokud Austrálie umožní další rozvoj tohoto odvětví, může se z ní stát světový leader v oboru. Pokud se tato země kryptoměnám otevře, může tím ukázat ostatním, že to jde, a přitom sama zůstat na špici a určovat trendy.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE