Wall Street hledá cesty k Bitcoinu

Analytik společnosti eToro Mati Greenspan tvrdí, že firmy z Wall Street jsou připravené poslat do kryptoměn finanční injekci, což je přesně to, co trh zoufale potřebuje. V interview pro agenturu Bloomberg Greenspan mluvil o tématech, které trhy nyní pálí, a také o Bitcoinu coby platidlu. Greenspan Bloombergu zprostředkoval pohled ze strany Wall Street, když uvedl: „…čím více likvidity na trh dostaneme, tím lépe…“ Dodal také, že Wall Street je jako na trní a připravena „se do toho pustit“.

„Hledají si cestičky, ale není jisté, jestli chtějí nakupovat, nebo prodávat. Nejdůležitější ale je, že jsou připraveni do toho jít a nalít na trhy nějaké peníze. To by mělo přinejmenším stabilizovat cenu.“

Greenspan řekl, že ačkoli se firmy z Wall Street snažily, tak stejně promeškaly podzimní rally z minulého roku. Jen CBOE a CME spustily BTC futures a to ještě přesně na cenovém vrcholu. V listopadu zaznamenala eToro zvýšený zájem svých zákazníků o investice do digitálních měn.

Co se ceny týká, není současný pokles žádnou historickou raritou, protože v procentním vyjádření jsme „takovéto propady už v minulosti zaznamenali“. Bitcoin v roce 2013 ztratil asi 70% ceny (stejně jako nyní), ale pak nastala velká rally, díky které Bitcoin v růstu překonal většinu aktiv.

Bloomberg se Greenspana zeptal i na roli BTC v budoucím finančním systému a také na to, zda centrální banky kdy vezmou digitální měny na milost. Ten v odpovědi zdůraznil decentralizovanou povahu Bitcoinu, protože podle něj „funguje nezávisle na centrálních bankách a jeho cena se zakládá na davovém konsenzu a výpočetní síle jeho uživatelů“.

Bitcoin jako platidlo

V debatě, která zahrnuje BTC, Bitcoin Cash a Lightning network, se Bitcoin coby platidlo dostává stále více do středu pozornosti. Ze začátku byly transakce téměř okamžité a velmi levné, což by se díky Lightning network mohlo zase vrátit.

Greenspan zdůraznil, že velmi vysoká poptávka v listopadu a prosinci minulého roku doslova „ucpala síť“, což vedlo k velmi zvýšeným nákladům a zpomalení transakcí. Dnes, kdy cena klesla, a trh se očistil od spekulantů hledajících rychlé zbohatnutí, projdou transakce opět téměř okamžitě. Rychlost, s jakou transakce projde sítí, závisí na výši poplatků, jejíž optimum si můžete najít třeba zde, a také na množství čekajících transakcí, což spolu samozřejmě úzce souvisí. V současnosti v mempoolu čekává maximálně 10.000 transakcí, v době největšího boomu to bylo až 300.000 a to vedlo samozřejmě k tomu, že těžaři do bloků přidávali jen transakce s nejvyššími poplatky.

Předchozí článek

A stavidla se otevřou

Další článek

Co určuje cenu Bitcoinu?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE