První peněženka kompatibilní s Lightning network

První aplikace podporující Lightning Network je na světě a můžete si jí stáhnout přes Google Play. Jak už předchozí věta napovídá, je aplikace dostupná pouze uživatelům operačního systému Android od Google. Aplikace byla uvolněna 4. dubna pod názvem Eclair Wallet francouzskou firmou ACINQ. Zařízení verze 5.0 a vyšší nyní mohou odesílat platby přes Lightning Network za násobně nižší poplatky, než ve standardní bitcoinové síti. Transakce jsou též mnohem rychlejší a nezatěžují tolik hlavní síť, protože se nedějí přes ukládání do blockchainu, ale přes platební kanály mezi uživateli.

Společnost ACINQ popsala nový produkt na serveru GitHub následovně:

„Peněženka Eclair je peněženkou nové generace, která podporuje Lightning Network. Můžete ji používat jako standardní bitcoinovou peněženku, ale můžete díky ní použít i nadstavbu Lightning Network pro rychlejší a levnější platby. Tato aplikace je založena na „eclair“ (jiné implementaci LN) a je plně kompatibilní se standardem Lightning Network.“

Spuštění tohoto produktu je dalším počinem v dlouhém seznamu pokroků v oblasti implementace LN. Například letos v lednu došlo k historicky první transakci přes Lightning Network na hlavní síti. Na síti je nyní několik nových nástrojů a řešení – například očekávaný c-lightning by měl být spuštěn celkem brzy.

Implementace LN byla umožněna hlavně díky spuštění Segregated Witness loni v srpnu. Detailně jsme SegWit rozebírali v prvním, druhém a třetím článku na jaře minulého roku. Popularita aplikace Eclair vedla k mnoha požadavkům na verzi pro Apple iOS.

Peněženka má ovšem i svá úskalí. Podle popisu, který poskytla sama společnost ACINQ, „…jsou platební kanály pouze jednosměrné – pomocí LN můžete platit, ale nikoli už přijímat, nebo přeposílat platby“. Dále se v prohlášení uvádí, že pokud chtějí uživatelé kompletní servis, pak je potřeba, aby na jejich stroji běžel plnohodnotný uzel Eclair.

Poznámka překladatele: Navzdory tomu, že jako u všeho francouzského jde o polovičaté řešení (možnost platby pouze odesílat), je tato peněženka prvním krokem k celosvětovému rozšíření LN, které znásobí možnosti bitcoinové sítě. Možná si vzpomenete na prosinec 2017, kdy byla cena BTC na vrcholu, díky čemuž docházelo ke zpožďování transakcí. Tehdy prošlo sítí 20 miliard dolarů denně (srovnej s dnešními cca 5-6) a počty zadaných transakcí se blížily půl milionu denně. Díky špatné škálovatelnosti sítě to vedlo k až 300.000 transakcí čekajících na schválení v mempoolu. To jasně ukázalo, kde jsou limity bitcoinové sítě. Díky druhotným nadstavbám nad protokolem SegWit, jako je právě Lightning network, bude možné v plném provozu zpracovávat nikoli 7, ale možná i miliony transakcí za sekundu. A to povede k mnohonásobně větší využitelnosti Bitcoinu, přílivu dalších uživatelů a následně zvýšení ceny BTC.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE