Kryptoměny už se nekradou jen online

Kryptoměny, jako produkt digitálního světa, nikdy nebylo možné držet v ruce, ztratit, nebo si nechat fyzicky ukrást. Možnost krádeže se vždy omezovala na online prostředí a skladování měn offline bylo vždy zárukou bezpečí. Někteří zloději ale přišli na způsob, jak držitele o digitální měny okrást fyzicky. Bylo hlášeno už poměrně dost případů, kdy byli uživatelé pomocí zbraně přinuceni převést své kryptoměny na cizí peněženku.

Zdá se, že běžné postupy online bezpečnosti už tedy nejsou dostatečně dobré. I tak ovšem existují postupy, jak minimalizovat i riziko okradení na ulici, při kterém hrozí mimo jiné i poranění držitele.

Jako rukojmí

Letos v lednu se loupež tváří v tvář stala například na ostrově Phuket v Thajsku. Ruský byznysman byl unesen a jeho únosci požadovali, aby se připojil na svou peněženku a převedl jim cca 100.000$ v Bitcoinech. Tento druh loupeží se množí, jak jsou kryptoměny stále známější. Spousta lidí si ovšem často za okradení může sama – hlavně tím, že se všude chlubí svým digitálním majetkem a myslí si, že v offline peněžence bez přístupu k internetu jim je nikdo nemůže ukrást.

Modřiny za vychloubání

V lednu 2018 byl ve svém domě v Leningradské oblasti okraden známý ruský investor do kryptoměn a blogger Pavel Niašin. Útočníci si díky tomu přišli na v přepočtu 425.000 dolarů. Niašina svázali a bili, zatímco další prohledávali jeho dům. Neodnesli si sice digitální aktiva, ale „jen“ fiat měny a „důležité dokumenty“. Niašin se stal milionářem díky investicím do kryptoměn a neváhal to dát světu najevo online, když se svým bohatstvím chlubil na sociálních sítích a na mítinzích se známými bloggery. Toto vychloubání velmi rychle přineslo své „ovoce“, protože ho okradli nezávisle na tom, jak dobře zabezpečil své digitální měny.

Problémy s bohatstvím

Někdy není jednoduché svoje bohatství skrýt a ani nemusí jít o vychloubání – stačí být známým držitelem kryptoměn. Případ Pavla Lernera, ředitele digitální burzy EXMO, je toho dostatečným důkazem. Lerner byl unesen v ukrajinském Kyjevě na konci minulého roku, když odjel z práce v centru města ve svém černém Mercedesu. Asi za dva dny po tomto incidentu vyšlo najevo, že Lerner byl unesen ozbrojeným gangem, který za jeho propuštění požadoval milion dolarů v kryptoměnách.

A může to být horší

Problém s těmito krádežemi je, že jde o osobní zážitek, který se více blíží definici útoku na vlastní osobu, než prostá online krádež. Nechat si ukrást Bitcoin z burzy je jistě nepříjemné, ale osobní přepadení k tomu přidává ještě další rozměr. Může jednak dojít k fyzickému zranění, ale též k psychickému traumatu. V Moskvě byl na konci února okraden a zmrzačen investor do kryptoměn, který při útoku přišel asi o milion dolarů v BTC. Lupiči muže zastavili a požadovali převedení jeho portfolia. Když odmítl, pořezali ho nožem v obličeji a poté jim byl i tak nucen vydat asi 100 BTC.

Rostoucí trend

Všechny tyto události se začaly dít až poslední dobou, zřejmě v reakci na bombastický úspěch kryptoměn v roce 2017. Únosy lidí za účelem převedení digitálních měn se ale množí. Bitcoinoví milionáři jsou často obyčejní lidé, kteří k bohatství přišli vlastní pílí a jejich uvažování se tak nutně liší od uvažování těch, co v bohatství vyrůstali. Bitcoinoví milionáři mezi námi chodí jako obyčejní lidé a díky tomu jsou poměrně snadným terčem únosů pro ty, kteří vědí, jaké prostředky tito milionáři drží online. Online útoky jsou stále těžší, jak se šíří povědomí lidí o tom, jak chránit své investice. Na offline stránku držby digitálních měn se ovšem velmi často zapomíná!

A jak tomu předejít?

Existují samozřejmě základní pravidla jak pro online, tak pro offline prostředí. Jak si zabezpečit svá digitální aktiva patří k běžným znalostem většiny uživatelů kryptoměn. Po online zabezpečení se ale takoví uživatelé cítí neokradnutelní a ztrácí obvyklou obezřetnost.

První radou je zřídit si peněženku, která umožňuje vícenásobné podepisování. To jsou peněženky, kdy k podepsání transakce dojde pouze s pomocí soukromých klíčů z více adres. Soukromé klíče tak můžete mít na různých místech a není moc, která by vás donutila mince bez těchto klíčů převést. Je-li jeden klíč vyzrazen, nepřijdete o své peníze a můžete je pak odeslat jinam – do peněženky se dostanete i se seedem – tj. náhodnými slovy, která jste si před zřízením jakékoli peněženky měli zapsat!

Selský rozum jasně říká, že se nemám svým bohatstvím všude chlubit. Pokud to uděláte, vystavujete se riziku přepadení technicky uvědomělým lupičem. Rozhodně nikde neuvádějte ani přibližnou částku, kterou vlastníte, ani adresy, na kterých je uložená. Investoři do kryptoměn by si měli vyvinout jistý druh nastavení mysli, říká Max Niebylski, ředitel bezpečnostní firmy Gladius, pro Coin Telegraph:

Jen proto, že zůstatky na BTC adresách lze najít na blockchainu, se nemusíte všude chlubit, kolik peněz v kryptoměnách máte. Jak se chovat při držbě kryptoměn, by měl vědět každý investor. Když dojde na držbu tisíců dolarů (nebo více) v kryptoměnách, měli byste s tím zacházet stejně, jako s jakoukoli jinou citlivou informací“.

Dejte si pozor

Někdy vás ovšem pověst předchází, jako v případě Pavla Lernera a není tudíž síly, která by vás ochránila, i když se nebudete vychloubat. Možná už po přečtení tohoto článku chápete, proč je Satoshi Nakamoto stále anonymní – údajně může vlastnit až milion Bitcoinů.

Je také dobré mít na paměti, že vaše zdraví je v případě fyzického útoku důležitější, než vaše digitální měny. Nebuďte hrdinové, jsou jich plné hřbitovy. Jednou můžete stát před těžkou volbou „peníze, nebo život“ a vězte, že peníze jsou nahraditelné. Váš život vám ale nikdo nevrátí.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE