Izraelský soud zakázal bance blokaci BTC transakcí

Izraelský Nejvyšší soud vydal předběžné opatření, které zakazuje bance Leumi blokovat účty směnárny digitálních měn Bits of Gold. Vyplývá to ze zprávy periodika Finance Magnates z 26. února 2018. Rozhodnutí Nejvyššího soudu, které bylo okamžitě označeno za precedenční, znamená, že banky nesmí jen tak omezovat transakce na účtech, které vlastní společnosti v oboru kryptoměn.

V červnu 2017 podpořil místní soud v Tel Avivu Leumi Bank v žalobě, kterou na ni podala společnost Bits of Gold za to, že jí bylo znemožněno používat v plném rozsahu sjednané bankovní služby. Leumi Bank to tenkrát odůvodnila tím, že bitcoinové transakce nelze sledovat a tudíž tento druh obchodu odporuje izraelským zákonům na ochranu proti praní špinavých peněz.

V prosinci pak Leumi Bank začala blokovat i zákaznické převody na kryptoměnové burzy. V odůvodnění tohoto kroku se banka odvolávala na zákony proti praní špinavých peněz a proti hazardu, stejně jako na instrukce izraelské národní banky, aby byly zastaveny všechny transakce, kdy peníze směřují stránkám provozujícím hazardní hry.

Po včerejším rozhodnutí Nejvyššího soudu, tentokrát ve prospěch Bits of Gold, místní noviny Globe uvedly vyjádření ředitele Bits of Gold Yuvala Roashe:

„Rozhodnutí soudu nám umožní věnovat se plně izraelské kryptoměnové komunitě. Byli jsme první, kdo požadoval vytvoření pravidel ohledně digitálních měn v zemi a budeme také první, kdo je bude dodržovat.“

V odůvodnění rozsudku uvedl soudce Anat Baron, že rozhodnutí banky o blokování účtů Bits of Gold bylo založeno na předpokladu, že bude docházet k porušování zákonů, což je v rozporu s presumpcí neviny. Rozsudek je podpořen i faktem, že za pět let fungování směnárny k žádnému porušení zákona nedošlo.

Baron nicméně dodává, že toto předběžné opatření „nemá za cíl vzít bance právo analyzovat konkrétní transakce, které na bankovních účtech u ní vedených proběhnou. Stejně tak nelze bance upřít právo na jakoukoli odůvodněnou konkrétní akci, která bude znamenat minimalizaci rizik spojených s předmětem podnikání té které společnosti.“

Právníci Bits of Gold, firma Zioni Pillersdorf Phillip komentovala rozhodnutí soudu těmito slovy:

„Jsme velmi potěšeni odvážným rozhodnutím Nejvyššího soudu. Toto rozhodnutí znamená precedent, jehož důležitost nelze docenit, neboť znamená první vlaštovku v tvorbě zákonných pravidel v oblasti digitálních měn.“

Izrael vydává instrukce ohledně regulace kryptoměn doslova kousek po kousku. Minulý týden například finanční ředitelství vydalo prohlášení, ve kterém uvádí rozhodnutí považovat digitální měny z hlediska daní za majetek. V srpnu 2017 pro změnu regulátor trhu s cennými papíry v Izraeli vydal rozhodnutí, že bude regulovat primární emise mincí (ICO). V prosinci 2017 pak izraelská vláda prohlásila, že zvažuje vytvoření národní kryptoměny navázané na šekel, aby se tak omezil prostor pro nelegální operace. Připomeňme ještě, že zde uvedený případ je druhoinstančním jednáním k případu, o kterém jsme psali již v červnu.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE